powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Święto teatru i pokaz wspólnoty

Noc muzeów zawsze była wyjątkowym wydarzeniem na mapie kulturalnej. Tym razem było jeszcze bardziej wyjątkowo, bo w sieci. Takiej Nocy Muzeów i Dnia Teatru Publicznego jeszcze nie było. Nie tylko dlatego, że bez kolejek - pisze Sylwia Kołodyńska w Gazecie Polskiej codziennie.

I znów online, i znów z kanapy. Tym razem w nocy z soboty na niedzielę. Muzea, galerie i inne instytucje kultury przygotowały na sobotnią noc programy wirtualnego zwiedzania muzeów i poznawania ich zasobów. Były wirtualne spacery, debaty, streamingi i pokazy filmów. W internecie można było zwiedzić m.in. Zamek Królewski w Warszawie, a nawet przenieść się w czasie. "Przy pomocy fachowego komentarza będzie można poczuć atmosferę XVIII w., poznać specyfikę królewskiego dworu, a nawet dać się porwać muzyce i tańcom z tego okresu, Każdy widz będzie mógł wejść w rolę królewskiego gościa, który zostanie dopuszczony do zamkowych tajemnic" - zachęcali w sobotę organizatorzy.

Obchodzony w sobotę Dzień Teatru Publicznego odbył się pod hasłem "Bez kolejek i bez widzów, ale razem". W tym roku niemożliwe było przeprowadzenie akcji, dzięki której bilety na spektakle kosztowałyby symboliczne kilkadziesiąt groszy. Ale Instytut Teatralny zaproponował inny sposób uhonorowania teatralnej wspólnoty. - W tym roku środki, które przeznaczylibyśmy na dopłaty do biletów, przekażemy wprost do teatrów, prosząc w zamian, aby te teatry w okresie od 16 do 23 maja wyemitowały na swoich mediach społecznościowych pod szyldem Dnia Teatru Publicznego rozmowy, dyskusje, spektakle dla dzieci w najróżniejszych formach teatralnych - powiedziała dla Informacji Kulturalnych w TVP Kultura Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego. W akcji biorą udział 103 teatry z całej Polski. Co ciekawe, pięć teatrów zrezygnowało ze środków, przekazując je w geście solidarności do wspólnej puli.