powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. "Taneczność teatru - część druga" PTT online

23 maja o godz. 17 na profilu FB Polskiego Teatru Tańca odbędzie się rozmównica online pt. "Taneczność tańca - część druga", organizowana z okazji Dnia Teatru Publicznego.

Będziemy kontynuować dyskusję poświęconą fizyczności we współczesnym teatrze, w którym komponowany ruch oraz świadomość ciała pełnią bardzo istotną rolę. Porozmawiamy o rozmaitych zastosowaniach gestu, tańca, ruchu i bezruchu. Zastanowimy się, czy ruch sceniczny jest nowym teatralnym zjawiskiem i czym różni się od choreografii? Kim jest "ruchmistrz"? Na czym polega choreografia w zadaniach czysto aktorskich? Jak wpływa na wizualność i muzyczność spektaklu? Pochylimy się nad rolą ruchu w spektaklu na poziomie energetycznym i zjawiskiem czerpania przez teatr z technik i stylów tańca, m.in. z tańca konceptualnego.

Naszymi gośćmi będą Jadwiga Majewska - krytyk, teoretyk, kuratorka międzynarodowych projektów artystycznych, badawczych i edukacyjnych, wykładowca, autorka tekstów w "Teatrze", "Didaskaliach", "Znaku" czy "Dwutygodniku", autorka opracowań dwóch antologii tekstów o tańcu współczesnym.

Spotkamy się z Natalią Korczakowską, reżyserką spektakli teatralnych, m.in. Stanisława Lema "Solaris" dla TR Warszawa czy adaptacji "Berlin Alexanderplatz" Alfreda Döblina, dyrektorką artystyczną Teatru Studio teatrgaleria w Warszawie, reżyserką spektakli operowych.

Dołączy do nas Weronika Pelczyńska, tancerka, choreografka, autorka solowego spektaklu "Yvonne Yvonne" - remiksu twórczości Yvonne Rainer, współtwórczyni spektaklu Fire is raging in your hair w choreografii Anny Nowickiej, zaangażowaną w tworzenie choreografii oraz ruchu scenicznego do sztuk , m.in. w reżyserii Agnieszki Glińskiej.

Gościć będziemy Weronikę Szczawińską, reżyserkę teatralną, dramaturżkę, doktorkę nauk o sztuce, tworzącą spektakle mające formę esejów scenicznych, łączących elementy teatru, performance'u, tańca i refleksji teoretycznej, jak "Geniusz w golfie" w Teatrze Starym w Krakowie czy "Nigdy więcej wojny" zrealizowany w Komunie Warszawa.

Cyklowi "rozmównic" patronuje kwartalnik "Taniec".

Wydarzenie odbywa się w ramach Dnia Teatru Publicznego, którego organizatorem jest Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie.