powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Białystok. "Jeszcze będzie pięknie" w rocznicę urodzin Jana Pawła II w OiFP

Premiera utworu "Jeszcze będzie pięknie" inspirowanego słowami Jana Pawła II stworzona przez artystów Opery i Filharmonii Podlaskiej odbyła się w poniedziałek, w dniu 100. rocznicy urodzin świętego. Premiera odbyła się w internecie, chórzyści śpiewali w swoich domach.

W poniedziałek, 18 maja, przypada dokładnie 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II.

Z tej okazji Opera i Filharmonia Podlaska przygotowała utwór "Jeszcze będzie piękniej", który skomponował jeden z artystów chóru opery Maksym Fedorov. Inspiracją stały się słowa Jana Pawła II, które artyści śpiewają: "Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie". Premiera odbyła się w południe na kanale Youtube opery; nagranie jest dostępne także w mediach społecznościowych.

Fedorov, który skomponował utwór, gra na pianinie; towarzyszy mu kilkunastu chórzystów pod kierownictwem prof. Violetty Bieleckiej. Każdy z artystów nagrał wykonanie w swoim domu, następnie utwór zmontował Fedorov. W nagraniu udostępniono też wspomnienia artystów opery związanych z Janem Pawłem II.

"Chcąc włączyć się w wielki chór, który zabrzmi 18 maja w Polsce, gdzie miliony artystów w tym specyficznym momencie pandemii, zamknięci w domach, mimo wszystko nastawiają komórki, tworzą wielki piękny chór i nagrywają rewelacyjne teledyski, nowe kompozycje, żeby uczcić tego niezwykłego, naszego rodaka (Jana Pawła II)" - powiedziała przed premierą dyrektorka Opery Filharmonii Podlaskiej Ewa Iżykowska-Lipińska.

Powiedziała, aby słowa Jana Pawła II "Jeszcze będzie piękniej" były "przesłaniem, że mamy wszyscy wielką nadzieję, że może ta dziwna, magiczna cyfra sto, setna rocznica urodzin papieża, odwróci trudny bieg historii dzisiejszej rzeczywistości i przyniesie nam światło".

Fedorov na końcu nagrania udostępnionego w sieci powiedział, że słowa Jana Pawła II są bardzo aktualne dzisiaj. "Dają nadzieję na lepsze jutro" - dodał.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki powiedział w nagraniu, że mimo pandemii, udało się uczcić 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II oryginalnym projektem Opery i Filharmonii Podlaskiej, który - jak podkreślił - "połączył muzykę i wspomnienia ludzi, dla których postać i nauki świętego Jana Pawła II były i pozostają życiowym drogowskazem". Kosicki w poniedziałek złożył też kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II w Białymstoku.

Od soboty Opera i Filharmonia Podlaska jest podświetlona w barwach papieskich: biało-żółtych.

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. W Krakowie studiował polonistykę, a później zdecydował o wstąpieniu do seminarium i wyborze kapłaństwa. Był biskupem pomocniczym i arcybiskupem metropolitą krakowskim. 16 października 1978 r. został wybrany na papieża.

Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski i pierwszym po 455 latach następcą św. Piotra niebędącym Włochem oraz najmłodszym papieżem od 1864 roku. Jego pontyfikat trwał ponad 26 lat i był drugim, co do długości w dziejach Kościoła.

Zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Beatyfikowany został 1 maja 2011, kanonizacja odbyła się 27 maja 2014 roku w Rzymie.