powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Koncert z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II

Biuro Programu "Niepodległa" z okazji przypadającej 18 maja 100. rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II przygotowało koncert "SANTO SUBITO - Prorok Naszych Czasów". Będzie można go zobaczyć lub usłyszeć w poniedziałek o godz. 18 m.in. na antenach TVP1 i radiowej Jedynki.

- Koncert jest największym przedsięwzięciem realizowanym przez nas podczas obchodów setnych urodzin Ojca Świętego. Zapraszamy na widowisko, które przybliży najważniejsze przesłania pontyfikatu Świętego Jana Pawła II. Kolejne części koncertu przypomną nam wyzwania, które postawił przed nami papież Polak i wskazówki, którymi możemy się kierować w życiu - powiedział dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Edmund Kowalski.

Poinformował, że koncert został zarejestrowany we współpracy z Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" w Krakowie i przy wsparciu Archidiecezji Krakowskiej. - Dzięki temu mogliśmy przygotować w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie wyjątkowe widowisko. Zadbaliśmy nie tylko o walory muzyczne, ale i wizualne. Wykorzystaliśmy mozaiki, wykonane dla Sanktuarium przez grupę artystów z Centrum Badawczego Ezio Aletti Papieskiego Instytutu Wschodniego pod kierunkiem Ojca Marko Ivana Rupnika. Poszczególne mozaiki posłużyły nam jako tło dla artystów przy różnych utworach, tak aby obraz wzmocnił przesłanie utworów i lepiej ukazał wartości, do których nawiązujemy - dodał Kowalski.

Jak napisano w informacji prasowej, "ze względu na pandemię, koncert rozpocznie się pieśnią błagalną, >>Święty Boże<<, która od wieków śpiewana jest w intencji ochrony przed klęskami żywiołowymi i nieszczęściami". Podczas koncertu zabrzmią także: "Osiem błogosławieństw", "Barka", "Jezus Najwyższe imię", "Wiruju Hospody", "Nowa Wieża Babel", "Wszystka moja nadzieja", "Psalm 23", "Modlitwa o pokój" oraz Hymn Światowych Dni Młodzieży.

Koncert zakończy pieśń "Pan jest mocą swojego ludu". "Niepodległa" zapowiedziała także, że "poszczególne utwory przeplatane będą archiwalnymi materiałami wideo z wypowiedziami świętego Jana Pawła II". "Finałem widowiska będzie procesja księży z Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie i przejście do wieży Sanktuarium, skąd usłyszymy błogosławieństwo na cztery strony świata dla Krakowa i Polski, które wygłaszane jest podczas pandemii codziennie w godzinę śmierci papieża. Procesję poprowadzi arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski" - dodano.

Kowalski zaznaczył, że "koncert został przygotowany i zrealizowany zgodnie z zasadami obowiązującymi podczas epidemii". - Część utworów została wcześniej zarejestrowana, a w czasie nagrania całego widowiska wyświetlona na telebimach umieszczonych w krakowskiej świątyni, tworząc wrażenie współudziału artystów w koncercie. Występujące na miejscu, w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II, gwiazdy oraz współpracująca z nimi ekipa techniczna, dla wspólnego bezpieczeństwa zachowywali zasady postępowania zgodne z wymogami czasu epidemii - tłumaczył. Dodał, że ze względu na panującą sytuację nie można było zaprosić na koncert publiczności w sposób tradycyjny.

- Mam jednak nadzieję, że transmisje tchną w nas optymizm i przyniosą widzom nadzieję na lepsze jutro, zgodnie z hasłem "Wszystko będzie dobrze" - powiedział dyrektor Biura Programu "Niepodległa".

W wydarzeniu wezmą udział Kamil Bednarek, Beata Bednarz, Stanisława Celińska, Krzysztof Cugowski, Katarzyna Gacek-Duda, Edyta Golec, Łukasz Golec, Paweł Golec, Sebastian Karpiel-Bułecka, Angelika Korszyńska-Górny, Andrzej Lampert, Natalia Nykiel, Krystyna Prońko, Janusz Prusinowski, Skubas, laureatki The Voice Kids - Natalia Kawalec, Hanna Sztachańska i Roksana Węgiel oraz siostra Janina Anna Kaczmarzyk Służebniczka NMP NP, o. Tomasz Jarosz CSsR, o. Rafał Kobyliński SJ.

Wystąpią również zespoły DagaDana, Schola Braci Dominikanów z Krakowa oraz siostry ze zgromadzenia "Comunicadoras Eucarísticas del Padre Celestial", sekcja Marcina Pospieszalskiego, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia" pod dyrekcją Anny Szostak i ICON Orkiestra pod dyrekcją Huberta Kowalskiego. Koncert poprowadzi aktor Maciej Musiał. Za scenariusz i realizację koncertu odpowiada Halina Przebinda.

- Przygotowaliśmy też obszerny zbiór informacji dla osób poszukujących wiedzy o życiu Świętego Jana Pawła II - poinformował Kowalski.

Jak dodał, w koprodukcji z TVP powstaje film "Świat według Jana Pawła II", a dziennik "Rzeczpospolita" przygotuje podcast - rozmowę z ks. Mateuszem Hosają o pontyfikacie Jana Pawła II. - Całość uzupełnią teledysk i spoty zapraszające Polaków do włączenia się we wspólne świętowanie - powiedział dyrektor "Niepodległej".

W informacji prasowej napisano, że film dokumentalny pokazuje współczesną spuściznę po Janie Pawle II i zmiany, które jego pontyfikat wniósł w życie wielu narodów. "Współczesne zdjęcia fabularne i wywiady pokazują, jak wizyty papieża zmieniły społeczeństwa odwiedzanych krajów. Ekipa filmowa podróżowała śladem papieskich pielgrzymek między innymi do Kalwarii Zebrzydowskiej i Częstochowy, Guadalupe w Meksyku, Knock w Irlandii i Kalkuty w Indiach. Materiały współczesne przeplatane są archiwaliami z pielgrzymek. Film wyemitowany zostanie przez TVP1 już 25 maja. Reżyserem filmu jest Piotr Kornobis" - poinformowano.

Zapowiedzią filmu dokumentalnego jest teledysk "Poczekam na Ciebie tu", w którym zdjęciom z miejsc odwiedzanych przez filmowców towarzyszy piosenka napisana przez Piotra Kornobisa i Antoniego Wojnara w wykonaniu Basi Pospieszalskiej.

Biuro Programu "Niepodległa" wspólnie z "Rzeczpospolitą" zapraszają także "wielbicieli podcastów do wysłuchania niezwykłej rozmowy z ks. Mateuszem Hosają, kustoszem Sanktuarium Świętego Jana Pawła II". Podcast dostępny będzie na stronie podcasty.rp.pl od poniedziałku, 18 maja, w ramach cyklu "Wydarzyło się 100 lat temu".

Więcej na https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/santo-subito-prorok-naszych-czasow-juz-w-poniedzialek-wyjatkowy-koncert/ oraz https://www.facebook.com/events/240318793958866/

Koncert (również w wersji z audiodeskrypcją) dostępny 18 maja od godz. 18 na kanale YouTube (patrz link poniżej), na antenach TVP1, radiowej Jedynki oraz w wybranych stacjach radiowych.