powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Szczecin. "Guru" na stronie Teatru Wielkiego

Współczesna opera francuskiego kompozytora, która została wystawiona w Operze na Zamku, jest teraz dostępna online. "Guru" Laurenta Petitgirarda można oglądać przez prawie cały tydzień.

Z okazji Dnia Teatru Publicznego 2020 Opera na Zamku w Szczecinie przygotowała streaming opery "Guru" francuskiego kompozytora Laurenta Petitgirarda.

Światowa prapremiera "Guru" odbyła się właśnie w Operze na Zamku 28 września 2018 r. Teraz spektakl pod batutą samego kompozytora (do 23 maja) można oglądać online. Nagranie znajduje się na platformie vodteatrwielki.pl Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Opera jest dostępna w wersji z napisami w tłumaczeniu do wyboru: w języku polskim, angielskim i francuskim.

Libretto do "Guru" napisał Xavier Maurel, reżyserii podjął się Damian Cruden, dyrektor artystyczny York Theater Royal, a wśród obsady solistów znaleźli się m.in. holenderski bas Huub Claessens, francuski tenor Paul Gaugler oraz aktorka Sonia Petrovna. Za pulpitem dyrygenckim stanął sam Laurent Petitgirard.

"Guru" to opowieść o fanatycznym, fałszywym przywódcy duchowym i jego zaciętej przeciwniczce. Początkowa idylla zamienia się w piekło. Guru rozpoczyna przygotowania do wielkiej "podróży". Pojawiają się fiolki z eliksirem, który ma pozwolić wszystkim ponownie spotkać się w sferze bezcielesnej. Marie przyjmuje od niego wyzwanie - jeśli znajdzie choć jednego wyznawcę, który odmówi "podróży", Guru zatrzyma to szaleństwo.

Opera "Guru" jest studium psychiki, opowiada o rozpadzie jednostki pod wpływem sekty. Oparta jest na autentycznych wydarzeniach z osady Jonestown w 1978 r., kiedy pod wpływem charyzmatycznego i demonicznego człowieka ponad 900 osób popełniło samobójstwo.

Dzień Teatru Publicznego 2020 organizuje Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W akcji internetowej bierze udział ponad 100 teatrów.