powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Białystok. Noc Muzeów w czasie pandemii - wirtualnie

Tym razem wirtualnie, bez wychodzenia z domu, online, miłośnicy Nocy Muzeów mogą odbyć wycieczki do muzeów i innych placówek, by - mimo pandemii - oglądać wystawy czy poznawać nowe miejsca. Takie propozycje na sobotni wieczór przygotowały dla nich podlaskie instytucje kultury.

Taką wirtualną noc zorganizowały np. Muzeum Podlaskie, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, Podlaski Instytut Kultury, Opera i Filharmonia Podlaska.

Na podróż po swoich placówkach-oddziałach, od godz. 18 do północy, pod hasłem "W drodze" zaprasza Muzeum Podlaskie. Na profilach oddziałów muzeum (placówki w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, czy Muzeum Ikon w Supraślu), odbędą się wieczorem podróże z opowieściami archeologicznymi, o Juliuszu i Wojciechu Kossakach, o Janie Klemensie Branickim, o historii miasteczka Tykocin czy do dawnych wiejskich, podlaskich chat.

Muzeum Ikon (oddział Muzeum Podlaskiego) pokaże wirtualnie nową prezentację "Droga przez życie. Ikony Jerzego Nowosielskiego ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego". Muzeum Historyczne zaprasza natomiast w "Podróż za jeden uśmiech" z opowieściami o historii ruchu autostopowego i jego wpływie na kulturę lat 60-70-tych XX w.

Muzeum Podlaskie zorganizowało program tak, by można było obejrzeć wszystkie propozycje, przemieszczając się wirtualnie z profilu na profil poszczególnych placówek.

"Noc Muzeów zwykle spędzaliśmy razem, wędrując po zakątkach Opery i Filharmonii Podlaskiej: od foyer, sal koncertowych, wystawowych, otwartych pracowni i garderób, po dach i tarasy, z których obserwowaliśmy niebo przez oko teleskopu. W tym roku, choć w wymiarze wirtualnym, również zapraszamy do spędzenia tego wieczoru razem z nami. Sobotnia Noc Muzeów będzie okazją do spotkania z widzami, rozmów z artystami i odkrywania operowych tajemnic" - zachęca opera.

Teraz "zwiedzanie" opery odbędzie się wirtualnie, od 18 na profilu placówki na Facebooku. Zaplanowano także premierową transmisję na kanale opery na YouTube utworu "Missa pro pace" Wojciecha Kilara.

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w podbiałostockim skansenie, na którego terenie działa m.in sokolarnia opowie wirtualnie o ptakach.

Podlaski Instytut Kultury (PIK) "oprowadzi" wirtualnie internautów po dwóch wystawach. Będzie można poznać technikę barwienia tkanin z wykorzystaniem wosku na podstawie kompozycji, które powstały w pracowni Mamut z Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu (Mazowieckie). PIK pokaże też obrazy, grafiki i rzeźby autorstwa uczniów Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży. Wystawy można będzie oglądać od godz. 18.

Na wirtualną Noc Muzeów Uniwersytet w Białymstoku przygotował na swoim fanpage'u na Facebooku prezentację różnych ciekawych eksponatów. Można będzie zobaczyć np. mapę z 1665 r., która jest w Pracowni Zbiorów Specjalnych Digitalizacji Biblioteki Uniwersyteckiej czy szkielet gada z gatunku Keichosaurus hui sprzed 200 mln lat, który jest w zbiorach Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego - poinformowała rzeczniczka uczelni Katarzyna Dziedzik. Dodała, że wszystkie planowane prezentacje to "oczekiwanie" na Noc Muzeów, która w tym roku, z powodu pandemii, ma się odbyć we wrześniu, a nie tradycyjnie w maju.