powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Zabrze. Dzień Teatru Publicznego 2020. Bez kolejek i bez widzów, ale razem

Teatr Nowy w Zabrzu w ramach Dnia Teatru Publicznego 2020 zrealizuje cykl sześciu jednoaktówek Ireneusza Iredyńskiego w formie dramatu czytanego, które od 17 do 22 maja udostępni bezpłatnie online.

W tym roku DZIEŃ TEATRU PUBLICZNEGO będzie zupełnie inny!

Co roku, mniej więcej o tej porze, mówiliśmy, że w teatrze - i nie tylko w teatrze - "grosze grają rolę". To hasło obchodzonego od 2015 Dnia Teatru Publicznego i akcji "Bilet do teatru za grosze". Liczyliśmy widzów, miasta, spektakle. W tym roku nie będziemy. Nie będzie też tego święta w dotychczasowej formie. Ale liczenie groszy nabrało dziś nowego znaczenia...

W ramach obchodów DNIA TEATRU PUBLICZNEGO zabrzański Teatr Nowy w Zabrzu zrealizuje cykl sześciu jednoaktówek Ireneusza Iredyńskiego w formie dramatu czytanego, które od 17 do 22 maja udostępnimy bezpłatnie online (na stronie internetowej teatru oraz w mediach społecznościowych). Całość wyreżyseruje aktor i dyrektor artystyczny Zbigniew Stryj.

Sięgamy po twórczość nieco zapomnianego, acz wybitnego polskiego dramatopisarza, gdyż trudno nie dostrzec w tej literaturze sprzed lat ponadczasowości i uniwersalizmu. Sam autor wielokrotnie mówił, że interesuje go sytuacja izolacji, wyobcowania i szeroko pojętego fatum. Wszystko to stawia człowieka w trudnej sytuacji bezradności i bezbronności wobec nieprzewidywalnego losu.

"Orator", "Stypa", "Magia", "Terrarium", "Okno", "Panie" Ireneusza Iredyńskiego - to trzeba zobaczyć!