powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Białystok. Polsko-białoruskie czytanie "Pana Tadeusza"

16 maja w całej Polsce obchodzony jest Dzień Teatru Publicznego. Tegoroczne obchody będą miały inny, niż do tej pory, charakter. Białostocki Teatr Dramatyczny wraz z artystami z Białorusi zaprasza na czytanie fragmentów "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

Co roku, w maju, organizatorzy obchodów przypominali, że w teatrze - i nie tylko w teatrze - "grosze grają rolę". To hasło obchodzonego od 2015 Dnia Teatru Publicznego i akcji "Bilet do teatru za grosze". Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego wspierał finansowo instytucje i zachęcał je do sprzedaży biletów na spektakle za symboliczne grosze. Tegoroczna akcja została przeniesiona w całości do internetu - nie będzie "groszowych spektakli" na żywo, ale będą inne symboliczne gesty, przypominające widzom o tym święcie.

Teatr Dramatyczny, który co roku włączą się w obchody Dnia Teatru Publicznego, przygotował dla swoich widzów niespodziankę. W czwartek, 21 maja, na scenie przy ulicy Elektrycznej odbędzie się wyjątkowe wydarzenie.Tego dnia, za pomocą internetu, artyści z Białegostoku połączą swoje siły z aktorami z Narodowego Teatru Akademickiego im. Janki Kupały w Mińsku na Białorusi. Reprezentanci dwóch scen wspólnie przeczytają "Pana Tadeusza". Czytanie fragmentów najsłynniejszego dzieła Adama Mickiewicza wyreżyseruje Alena Ghannom.

- Współpraca między naszymi teatrami trwa już od kilku lat. W ubiegłym roku gościliśmy artystów tej narodowej, białoruskiej sceny na naszym festiwalu "Kierunek Wschód". Cieszę się, że dzięki inicjatywie Pana Artura Michalskiego - Ambasadora RP w Mińsku - tym razem uda nam się zrealizować pierwsze, wspólne wydarzenie artystyczne. Co prawda na razie w formie online, ale zobaczymy co przyniesie przyszłość. Zapraszam widzów przed ekrany komputerów, telefonów, czy tabletów - zaprasza Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Wydarzenie "Pan Tadeusz - online" odbędzie się w czwartek, 21 maja, 2020 roku. Transmisję będzie można obejrzeć na Facebooku Teatru Dramatycznego. Początek o godz. 19.00. Gospodarzami wieczoru będą Dorota Sokołowska i Źmicier Kościn - dziennikarze Polskiego Radia Białystok. Organizatorami Dnia Teatru Publicznego są Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.