powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Spektakl i czytanie online w Teatrze Polskim

Teatr Polski zaprasza od 17 maja do obejrzenia online spektaklu "W oczach Zachodu" Josepha Conrada w reżyserii Janusza Opryńskiego oraz premierowego czytania sztuki Tadeusza Rittnera "Wilki w nocy" w reżyserii Ewy Makomaskiej.

Twórczość Tadeusza Rittnera należy obok utworów Gabrieli Zapolskiej czy Włodzimierza Perzyńskiego do kanonu tak zwanej "małej klasyki", zawsze chętnie wystawianej na polskich scenach, choć przypomnieć należy, że pierwsze sukcesy utwory Rittnera odnosiły w teatrach niemieckich.

Rittner, wnikliwy obserwator stosunków międzyludzkich, obnaża bezwzględnie prawdziwe, psychologiczne motywy działania swoich bohaterów. Trzeba przy tym zaznaczyć, że ani ich nie usprawiedliwia, ani nie potępia. W swoim własnym, wypracowanym stylu tworzy kameralny dramat psychologiczny, którego szczególnym i zasadniczym elementem jest dialog, skrzący się insynuacjami, niedopowiedzeniami i aluzjami, które budują napięcie i zmierzają do ostatecznego ukazania bohaterów takimi, jakimi są naprawdę.

W przypadku "Wilków w nocy" Rittner wziął na warsztat członków prawniczej, małomiasteczkowej elity, ich zakłamanie i niezdolność do stworzenia prawdziwych, pozbawionych fałszu relacji. Problem życia fikcją, okłamywanie nie tylko wszystkich dookoła, ale przede wszystkim samego siebie, ukazał Rittner z lekkością, używając po mistrzowsku ironii, a miejscami ocierając się o groteskę.

Chociaż od powstania tej sztuki minęły już 104 lata, problem hipokryzji, obłudy i budowania życia na kłamstwie, pozostaje wciąż aktualny.

Tadeusz Rittner "Wilki w nocy"

Reżyseria: Ewa Makomaska

OBSADA:

PROKURATOR - Adam Cywka

JULIA, JEGO ŻONA - Anna Cieślak

RADCZYNI, JEGO MATKA - Grażyna Barszczewska

PREZYDENT SĄDU - Adam Biedrzycki

JAN MORWICZ - Krystian Modzelewski

ŻANETA DYLSKA - Marta Dąbrowska

ADOLF - Antoni Ostrouch

***

Do pokoju Razumowa, studenta trzeciego roku filozofii uniwersytetu w Petersburgu, brutalnie wdziera się polityka. Student Haldin, kolega z roku, rzuca bombę i zabija Ministra, ciemiężyciela rosyjskich studentów. Haldin przychodzi do Razumowa, prosząc go tylko o przysługę, o konie z woźnicą Ziemianiczem. Tylko, i aż tylko, bo to koniec kariery Razumowa, koniec nadziei na "srebrny medal" i zmianę losu. To początek historii opowiedzianej przez Narratora z Zachodu o świecie tajnych agentów, o świecie terrorystów, o tragicznej miłości, o kobietach w służbie rewolucji i wreszcie o uporczywej próbie sprawienia aby Zachód zrozumiał Wschód i Wschód zrozumiał Zachód.

Spotykamy się z "conradowskim człowiekiem", który poza doktryną i poza dogmatem, które mogłyby go rozgrzeszyć z niepewności i zabezpieczyć przed skutkami złego czynu, jak pisała przenikliwie Maria Dąbrowska, poddany zostanie niemiłosiernej "próbie ciemności".

Poznamy wartość człowieka w tak osobliwej chwili.

Spytacie o aktualność tego tekstu, odpowiem znowu słowami mądrej Marii Dąbrowskiej: "Być aktualnym - w zastosowaniu do sztuki znaczy dobywać z tematu jego pierwiastki powtarzalne i wiecznie dla wszystkich żywe". My, twórcy tego spektaklu czujemy się razem z Conradem i jego postaciami "członkami załogi zaklętego okrętu, który bez sternika toczy się przez Nieznane". (Janusz Opryński)

JOSEPH CONRAD "W oczach Zachodu"

Reżyseria: Janusz Opryński

OBSADA:

Natalia Haldin - Eliza Borowska

Sofia Antonowna - Katarzyna Herman

Pani Haldin - Ewa Makomaska

Tekla - Marta Alaborska

Razumow - Łukasz Lewandowski

Narrator - Szymon Kuśmider

Mikulin - Grzegorz Mielczarek

Piotr Iwanowicz - Dominik Łoś

Wiktor Haldin - Paweł Krucz/ Przemysław Wyszyński

Nikita - Krystian Modzelewski

***

Sprzedaż rozpocznie się w niedzielę 17 maja i potrwa do 21 maja. Bilety w cenie 5 zł - widz otrzyma linki do obu spektakli.

Udostępnione będą do 23 maja.

Zapraszamy do Teatru Polskiego w Warszawie!

***

Na zdjęciu: "W oczach Zachodu".