powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Polskie Radio. Premiera albumu "Byłem z Wami"

Dla uczczenia 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, Papieża Polaka, Polskie Radio przygotowało wyjątkowe wydawnictwo: dwupłytowy album, zawierający fragmenty najważniejszych homilii, oficjalnych wypowiedzi i pieśni śpiewanych podczas pielgrzymek Jana Pawła II do Ojczyzny, a także nagrania jego wierszy pisanych w latach 50. - 70 w interpretacjach wybitnych aktorów.

Poprzez to wydawnictwo Polskie Radia zachęca do wsłuchania się w słowa, które poruszały serca Polaków, podnosiły na duchu, przypominały o najważniejszych wartościach: miłości, godności, wierze, o znaczeniu rodziny, twórczego życia, pracy, troski o przyrodę i świat, czyli przesłanie, które od początku pontyfikatu Papież Polak kierował do swoich rodaków. Album "Byłem z Wami" ma charakter szczególny: zawiera dwie płyty "Myśląc Ojczyzna" (CD1) oraz "Myśląc rodzina" (CD2), na których fragmenty najbardziej poruszających homilii i przemówień są dopełniane fragmentami poezji Karola Wojtyły, wywołującymi u odbiorcy wrażenie osobistego komentarza. Płyty ukazują postać Papieża jako intelektualisty o ogromnej wrażliwości na słowo, drugiego człowieka i jego potrzeby, ale także zawsze patrzącego dalej i widzącego więcej niż inni.

Taki układ fragmentów homilii i wierszy pokazuje w przejrzysty sposób ciągłość myśli Papieża - Proroka, jak we wstępie do albumu nazywa go Tadeusz Fredro-Boniecki, wieloletni dziennikarz Polskiego Radia, który relacjonował wszystkie pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. - Przyszłość Polski zależy od was i musi od was zależeć. To jest nasza Ojczyzna - to jest nasze "być" i nasze "mieć". I nic nie może pozbawić nas prawa, ażeby przyszłość tego naszego "być" i "mieć" zależała od nas - mówił Ojciec Święty na Westerplatte 12 czerwca 1987 roku. Na płytach usłyszymy też fragmenty świadczące o ogromnym poczuciu humoru papieża, jego spontaniczności i otwartości podczas spotkań z młodzieżą, z mieszkańcami Wadowic czy góralami.

Poezja Karola Wojtyły wielokrotnie ukazywała się drukiem, tym razem jednak odbiorcy mogą posłuchać jej w interpretacjach wybitnych polskich aktorów: Henryka Boukołowskiego, Andrzeja Ferenca, Gustawa Holoubka, Krzysztofa Wakulińskiego, Jerzego Zelnika oraz Michała Żebrowskiego (nagrania pochodzą z Archiwum Polskiego Radia).

W albumie znalazły się także pieśni śpiewane w czasie najbardziej emocjonalnych spotkań z Papieżem Polakiem: "Wadowice, moje miasto", "Barka" czy te śpiewane przez górali na zakończenie jego pobytu w Zakopanem. - To wybór bardzo subiektywny - mówi redaktor wydania Grażyna Adamska z Archiwum Polskiego Radia - zależało nam na ukazaniu spójności myślenia poety i intelektualisty, który zostając papieżem, pozostał wierny swoim przekonaniom i wyznawanym wartościom. Albumy ułożyliśmy z krótkich fragmentów wystąpień i poezji, tak aby do wysłuchania każdego z nich wystarczyło kilka minut w ciągu dnia, a jednocześnie pokazujących głębię przesłania Ojca Świętego, jego więź z rodakami, poczucie humoru i nadzwyczajną umiejętność budowania relacji - dodaje.

Należy dodać, że ten wyjątkowy, unikalny Album powstał w 100 rocznicę urodzin Karola Wojtyły, Papieża Polaka oraz w roku 95-lecia Polskiego Radia, które towarzyszyło Janowi Pawłowi II, relacjonując wszystkie wydarzenia tego pontyfikatu i przekazując jego przesłanie.

******

Polskie Radio opublikowało homilie i wypowiedzi Papieża ze wszystkich pielgrzymek do Polski od 1979 do 1999 roku. Na sześciu albumach, na łącznie stu czterech płytach, znalazła się pełna dokumentacja wszystkich wypowiedzi Świętego Jana Pawła II wygłoszonych w Polsce. 16-płytowy album "Musicie być mocni" ze wszystkimi homiliami i wypowiedziami Jana Pawła II wygłoszonymi podczas pierwszej pielgrzymki do Polski, został uhonorowany w 2004 roku nagrodą "TOTUS" przyznawaną przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Ponadto Polskie Radio wydało albumy tematyczne: "Jan Paweł II Solidarność", "Psałterz polski. Krainy polskie w modlitwie i wspomnieniach Jana Pawła II", czy wydany w 2019 roku (w 40 rocznicę I Pielgrzymki i trzydziestolecie Redakcji Programów Katolickich PR SA) "Ufam, że mnie słyszycie!".