powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. "Sonata widm" online z Nowego Teatru

17 i 18 maja będzie można obejrzeć rejestrację spektaklu "Sonata widm" w reż. Marcusa Öhrna z Nowego Teatru w Warszawie.

"Sonata widm" Augusta Strindberga to pierwszy zrealizowany przez Öhrna tekst dramatyczny. Jesteśmy świadkami widowiska grozy, w którym Öhrn włamuje się do tekstu Strindberga, docierając tą metodą do jego najgłębszych struktur i znaczeń.

Tytułowe widma to my sami, nasze prawdziwe ja. Öhrn jest przekonany, że dziś odcięliśmy się od wszystkiego, co psuje nasz wizerunek. Jesteśmy bardzo fit, mówimy tylko to, co poprawne, ale w ciemności zachowujemy się zupełnie inaczej. Żyjemy w złudzeniu, że jesteśmy dobrzy, ale nie jesteśmy. Punkowy Strindberg czy po prostu punkowy teatr Öhrna to doświadczenie, które na zawsze odmienia poglądy na teatr i jego subwersywną moc. Öhrn wykopuje Strindberga z grobu i każe mu wampiryzować nasz święty, moralny spokój.

Markus Öhrn to jeden z najbardziej interesujących reżyserów europejskich, odważnie proponujący własną teatralną poetykę wywiedzioną ze sztuki wideo. Jego trylogia: Contes d'amour, We Love Africa and Africa Loves Us oraz Bis zum Tod była prezentowana na najbardziej prestiżowych festiwalach teatralnych w Europie.

Na potrzeby spektaklu powstał nowy przekład Sonaty widm. Autorką jest Anna Topczewska.

Tłumaczenie dramatu na język polski zostało dofinansowane ze środków Swedish Arts Council.

Uwaga - w spektaklu wykorzystywane są światła stroboskopowe.

Rejestracja spektaklu będzie prezentowana w ramach Dnia Teatru Publicznego 2020.

Link będzie dostępny od godziny 12.00 w niedzielę 17 maja przez 36 godzin na profilu facebookowym oraz Vimeo Nowego Teatru.