powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kielce. Teatr Kubuś ponownie doceniony przez MKiDN

Wniosek "Sztuk! Sztuk! To puka sztuka dla dzieci!" uplasował się na 7 pozycji wykazu wniosków rozpatrzonych pozytywnie w ramach budzącego ogromne zainteresowanie programu "Kultura w sieci" (zostało złożonych prawie 6000 wniosków). Wniosek Teatru Kubuś uzyskał ponad 89 punktów na 100 możliwych i tym samym otrzymał dofinansowanie w wysokości 94 tys. zł na internetowy projekt czytania sztuk.

Do projektu "Sztuk! Sztuk! To puka sztuka dla dzieci!" zostaną zaproszeni młodzi polscy twórcy (reżyserzy, scenografowie, muzycy), a także aktorzy Teatru "Kubuś", którzy w postaci inscenizowanych czytań online przedstawią publiczności najnowsze sztuki teatralne dla dzieci i młodzieży, wyróżniające się artystyczną treścią. Odbiorcami tych czytań będą dzieci w wieku od 4 do 14 lat oraz ich opiekunowie. Wydarzeniu będą towarzyszyć programy edukacyjne wprowadzające młodych widzów do wybranego tematu. Projekt będzie trwał do października 2020 r.

Pomysł na realizację zadania powstał w odpowiedzi na obecną sytuację społeczno-gospodarczą wywołaną przez rozprzestrzenianie się koronawirusa. Od 12 marca 2020r. wszystkie instytucje kulturalne, w tym teatry zostały zamknięte dla widzów. Tym samym z dnia na dzień artyści pracujący i współpracujący z instytucjami stracili przewidywane dochody, zaś widzowie, w naszym przypadku głównie dzieci oraz młodzież, stracili bezpośredni kontakt z kulturą. Mimo zamknięcia teatru dla interesantów, staramy się dotrzeć do naszych odbiorców innymi sposobami, drogą internetową.

Projekt "Sztuk! Sztuk! To puka sztuka dla dzieci!" jest autorskim pomysłem Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" zapoczątkowanym jeszcze w 2016 r. i kontynuowanym do tej pory w formie tradycyjnych czytań autorskich w teatrze.