powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Teatr Powszechny w Noc Muzeów 2020

16 maja Teatr Powszechny w ramach Nocy Muzeów online zaprasza na wirtualne oprowadzanie po wystawie "Dark Fantasy", która została zrealizowana specjalnie na XXVI edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

Premiera wirtualnego oprowadzania odbędzie się 16 maja o 18:00 na YouTubie Teatru Powszechnego w Łodzi: https://youtu.be/Ge9LWHgs2d4

Czasem zwierząt jest zawsze teraźniejszość. (...)

Człowiek zaprzęga w swoje cierpienie czas.

Cierpi z powodu przeszłości i rozciąga cierpienie w przyszłość.

W ten sposób tworzy rozpacz.

(Olga Tokarczuk, Prawiek i inne czasy)

"Czasem zwierząt jest zawsze teraźniejszość. (...) Człowiek zaprzęga w swoje cierpienie czas. Cierpi z powodu przeszłości i rozciąga cierpienie w przyszłość. W ten sposób tworzy rozpacz. (Olga Tokarczuk, Prawiek i inne czasy) "Bohaterami mrocznej opowieści są istoty nieludzkie w ludzkim świecie. W wydzielonej przestrzeni foyer kilkunastoosobowa grupa ludzko-zwierzęcych postaci oczekuje wraz z publicznością festiwalową na rozpoczęcie spektaklu. Słychać szmer rozmów i zawodzący głos wokalistki w tle. Pani Zebra stoi przy mikrofonie, Pan Lew przegląda się w lustrze, Klacz zerka na trójkę dzieci-owieczek, pozostali stoją zapatrzeni w ekrany smartphonów. Metaforycznie uczestniczą w teatralnym performance - sztuce życia i przeżycia doświadczenia estetycznego dreszczu, a może nawet katharsis W oczekiwaniu na finał pojawia się refleksja na temat trzeciego aktu tragedii - to be, or not to be, that is the question". (Ewa Bloom-Kwiatkowska)

Ewa Bloom Kwiatkowska - artystka zaangażowana, wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Filmowej w Łodzi. Współzałożycielka i członkini grupy artystek Frakcja. Malarka, scenografka, reżyserka, autorka eksperymentalnych filmów wideo. Realizuje akcje performatywne o charakterze transmedialnym w przestrzeni wirtualnej i rzeczywistej. W praktyce artystycznej wykorzystuje strategie subwersywne. Konfrontuje ideę sztuki z presją idei społeczno-politycznych i autobiografią. Laureatka nagrody I stopnia Ministerstwa Kultury i Sztuki za osiągnięcia w dziedzinie scenografii teatralnej. Trzykrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 2017 uhonorowana nagrodą artystyczną Prezydent Miasta Łodzi za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechnianiu kultury. Jej praca habilitacyjna "Obraz wobec przemocy. Kod ekranu" - otrzymała nagrodę główną w konkursie Marszałka Województwa Łódzkiego na najlepszą pracę naukową (2017). Wykład habilitacyjny "Obraz wobec przemocy. Kod ekranu"wygłosiła w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi oraz na seminarium "Współczesne Sztuki Wizualne wobec Shoah"na Uniwersytecie Sorbona w Paryżu (w grudniu 2016). Prace artystki znajdują się w zbiorach m.in.: Sammlung Hoffmann Kollektion w Berlinie i Die Bildwechsel-Archive Videomuseum w Hamburgu.