powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Pogrzeb Włodzimierza Niderhausa

Pogrzeb zmarłego 8 maja Włodzimierza Niderhausa, wieloletniego dyrektora Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, odbędzie się 19 maja w Warszawie - informuje WFDiF.

Jak podaje wytwórnia, msza święta żałobna za duszę Włodzimierza Niderhausa odprawiona zostanie we wtorek, 19 maja, o godz. 12.30 w Kościele Sióstr Wizytek (ul. Krakowskie Przedmieście 34), po której nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na Starym Cmentarzu Powązkowskim. Spotkanie odbędzie się przy Bramie św. Honoraty o godz. 14.30.

- Żegnamy dziś człowieka - instytucję polskiego filmu, ale żegnamy również - a może przede wszystkim - człowieka ciepłego i pełnego pasji. Niderhaus był instytucją. Kierował Chełmską od 1990 r. Pracował tam w czasach PRL-u. Pewnie musiał wielokrotnie zawierać różne trudne, a może i bardziej niż trudne kompromisy. Ale ja będę zawsze pamiętał, że był jedynym z dyrektorów państwowych instytucji, który miał odwagę - przed listopadem 2015 r. - pomagać Antoniemu Krauze przy pracy nad "Smoleńskiem" - mówił minister kultury Piotr Gliński.

Włodzimierz Niderhaus, wieloletni dyrektor Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, zmarł 8 maja w wieku 76 lat. Urodzony w 1944 roku w Warszawie ukończył Wydział Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej. Z WFDiF związany był od 1970 r. W 1989 r. został dyrektorem tej instytucji. W latach 2000-19 pełnił funkcję wiceprezesa Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych (KIPA). Od 2000 r. do 2017 r. był członkiem Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a od 2005 r. do 2008 r. - jej sekretarzem.

Był inicjatorem i producentem wielu filmów fabularnych i dokumentalnych, m. in. "Excentryków, czyli po słonecznej stronie ulicy" Janusza Majewskiego (nagrodzonych Srebrnymi Lwami na FPFF w Gdyni), "Różyczki" Jana Kidawy-Błońskiego (uhonorowanej Złotymi Lwami na Festiwalu Filmowym w Gdyni), "Generała Nila" Ryszarda Bugajskiego oraz "Córek Dancingu" Agnieszki Smoczyńskiej (docenionych Nagrodą Specjalną Jury festiwalu w Sundance).

Za działalność zawodową został uhonorowany m.in. Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", nagrodą m.st. Warszawy oraz Nagrodą Specjalną "Jantar" za "25 lat współpracy producenckiej z festiwalem >>Młodzi i Film<< w wolnej Polsce" na 34. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film".