powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Toruń. Oferta online Teatru Horzycy

Kabaret Loża Kopernika, idea teatru jako sąsiedztwa na Dzień Teatru Publicznego oraz "Samotny Zachód" - to najbliższe propozycje Teatru Horzycy. Wszystkie materiały video dostępne będą na stronie Teatru na Facebooku oraz na kanale Scenoptikon na Vimeo.

Kabaret Loża Kopernika online. Program 8. Gdzie jest Yeti? | 15 maja godz. 20:00

Włochaty potwór nawiedził Toruń! Szczególnie upodobał sobie artystów, którzy są grupą podwyższonego ryzyka i szczególnej wrażliwości. Wszyscy schowali się w piwnicach. Gdzie jest Yeti? Gdzie kryje się futrzasty prześladowca?

Kabaret literacki Loża Kopernika, tworzony od 2017 r. w Teatrze Horzycy w kawiarni Wejściówka, przygotował dla Państwa program online. Będzie to już ósmy program Loży. Zdecydowaliśmy się podzielić go na odcinki, z których każdy kolejny udostępniony będzie w kolejne pandemiczne piątki.

Zależy nam na pielęgnowaniu w sobie i w Państwu poczucia humoru i ironicznego spojrzenia na rzeczywistość. Wierzymy, że teraźniejszość szczególnie takiego podejścia wymaga. Że nasze nieco absurdalne teksty mogą pomóc w zbudowaniu nowej ścieżki myślenia, oderwanej od codzienności, a podążającej tropem Yeti.

W odcinku pierwszym wystąpią: Małgorzata Abramowicz, Karina Krzywicka, Matylda Podfilipska, Julia Sobiesiak-Borucka, Paweł Kowalski oraz tradycyjnie przy fortepianie Igor Nowicki

Aranżacja muzyczna: Igor Nowicki

Montaż: Waldemar Dziomba

Autorzy tekstów: zespół

Opieka artystyczna: Paweł Paszta

***

Dzień Teatru Publicznego| Teatr jest twoim sąsiadem | 16 maja godz. 19:00

16 maja obchodzimy Dzień Teatru Publicznego. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalne wideo, w którym zastanawiamy się nad ideą teatru jako sąsiedztwa. Jeżeli teatr byłby naszym sąsiadem, to jakbyśmy go opisali? Jaką byśmy mieli z nim relację? Co byśmy w nim lubili, a co by nas irytowało? Obecną sytuację, która jest pewnego rodzaju pauzą, wykorzystujemy także twórczo na snucie marzeń o teatrze publicznym i zastanawianie się, jaki będzie, gdy już w końcu spotkamy się na żywo na scenie i widowni... Posłuchajcie, co na ten temat myślą aktorki i aktorzy naszego teatru. A Wy jakiego teatru publicznego pragniecie?

Czekamy na Was.

Koncepcja: Magda Jasińska, Paweł Paszta, Katarzyna Peplinska-Pietrzak, Marta Siwicka, Nika Tarnowska

W nagraniu wzięli udział: Maria Kierzkowska, Matylda Podfilipska, Anna Magalska, Joanna Rozkosz, Julia Sobiesiak, Mirosława Sobik, Jarosław Felczykowski, Łukasz Ignasiński, Wojtek Jaworski, Paweł Kowalski, Tomasz Mycan, Maciej Raniszewski, Paweł Tchórzelski, Arkadiusz Walesiak,Bartosz Woźny, Grzegorz Wiśniewski, Teresa Stępień-Nowicka

Montaż: Waldemar Dziomba

--

"Samotny Zachód" | fragmenty i spotkanie z twórcami | 17 maja godz. 19:00

W związku z tym, że "Samotny Zachód" (na zdjęciu) został wybrany obok "Krzyżaków" jednym z dwóch najbardziej lubianych przedstawień naszych widzów, zapraszamy na transmisję fragmentów spektaklu. Bezpośrednio po transmisji odbędzie się spotkanie z reżyserką i aktorami, które poprowadzi Beata Banasik.

Valene i Colman to bracia. Obaj są samotni, ale nie potrafią żyć pod jednym dachem. Sztuka wyszła spod pióra Martina McDonagha, jednego z najzdolniejszych współczesnych dramatopisarzy irlandzkich. Jego talent ujawnia się m.in. wtedy, gdy tragiczną sytuację opowiada prostym, zabarwionym humorem językiem.

Spektakl zdobył wiele nagród m.in. główne nagrody na Festiwalu Małych Form Teatralnych "Kontrapunkt" w Szczecinie w 2003 roku: Grand Prix, nagrodę jury dla najlepszego przedstawienia i nagrodę dziennikarzy, zaś za rolę Colemana Sławomir Maciejewski dostał Główną Nagrodę Aktorską na 43. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, a także nagrodę aktorską na "Kontrapunkcie".

"Samotny Zachód"

Martin McDonagh

premiera: 20 kwietnia 2002

reżyseria - Iwona Kempa

przekład - Klaudyna Rozhin

scenografia - Tomasz Polasik

opracowanie muzyczne - Iwona Kempa

asystent reżysera - Anna Popławska

sufler - Anna Kruzińska

Obsada:

Girleen Kelleher (Lalunia) - Anna Magalska

Ojciec Welsh - Jarosław Felczykowski

Coleman Connor - Sławomir Maciejewski

Valene Connor - Paweł Tchórzelski