powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdańsk. "Zmierzch bogów" w cyklu Teatr online

Teatr Wybrzeże i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego zapraszają do wspólnego oglądania kolejnego spektaklu w cyklu Teatr online.

Tym razem na kanale YouTube Teatru Wybrzeże - https://youtu.be/K8AFs96GZ6A - zaprezentujemy znakomicie zrealizowaną i nagrodzoną rejestrację telewizyjną ZMIERZCHU BOGÓW Viscontiego w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Jeden z najwybitniejszych spektakli Teatru Wybrzeże będzie dostępny na teatralnym kanale YouTube od najbliższej soboty, 16 maja od godziny 17.00 aż do niedzieli, 14 czerwca do godziny 24.00.

Premiera telewizyjna ZMIERZCHU BOGÓW na antenie TVP Kultura odbyła się 31 maja 2011 roku. Rejestracja spektaklu miała miejsce 6 i 7 maja 2011 roku na Dużej Scenie. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane przez Urząd Miasta Gdańska i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Reżyser rejestracji Józef Kowalewski otrzymał nagrodę Festiwalu Dwa Teatry za twórczą realizację telewizyjną ZMIERZCHU BOGÓW.

Telewizyjny zapis spektaklu udostępniamy dopełniwszy uprzednio wszelkich formalności związanych z poszanowaniem praw Autorów, Twórców i Realizatorów spektaklu.

O SPEKTAKLU

ZMIERZCH BOGÓW to polska prapremierowa adaptacja nominowanego do Oscara scenariusza będącego podstawą jednego z najważniejszych filmów w historii kina. Reżyser i współautor tekstu - Luchino Visconti - stworzył kameralną, mrocznie perwersyjną opowieść o upadku wielkiego niemieckiego rodu von Essenbecków w momencie narodzin faszyzmu, w międzywojennych Niemczech. Teatralna adaptacja tej historii - łącząca klaustrofobiczną historię zmierzchu mieszczańskiej rodziny z brutalnością i krwawą żądzą władzy zawartą w szekspirowskim Makbecie - jest próbą zadania najistotniejszych, ponadczasowych pytań: o człowieczeństwo, władzę, rodzinę. Pytań, które były ważne i w latach trzydziestych, i podczas powstawania filmu, i które równie ważne są także dzisiaj.

***

Luchino Visconti, Enrico Medioli, Nicola Badalucco

ZMIERZCH BOGÓW

Przekład: Halina Kralowa

Adaptacja: Grzegorz Wiśniewski, Jakub Roszkowski

Reżyseria: Grzegorz Wiśniewski

Scenografia: Barbara Hanicka

Muzyka: Wojciech Blecharz

Współpraca dramaturgiczna: Jakub Roszkowski

Światło: Wojciech Puś

W spektaklu występują: Dorota Kolak (Sophie von Essenbeck), Mirosław Baka (Aschenbach), Mariusz Bonaszewski (Friederich Bruckmann), Piotr Domalewski (Martin von Essenbeck), Krzysztof Gordon (Joachim von Essenbeck), Sylwia Góra-Weber (Elizabeth Thallmann), Michał Kowalski (Oficer I), Krzysztof Matuszewski (Konstantin von Essenbeck), Cezary Rybiński (Herbert Thallmann), Maciej Szemiel (Oficer II), Jarosław Tyrański (Oficer III).

Prapremiera: 29 sierpnia 2009 roku w ramach Festiwalu Solidarity of Arts

Czas: 1 godzina 30 minut