powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. W sobotę "Namiętna kobieta" ze Współczesnego online

16 maja o godz. 17.00 Teatr Współczesny zaprezentuje online komedię "Namiętna kobieta" Kay Mellor w przekładzie Elżbiety Woźniak w reż. Macieja Englerta.

Brawurowa komedia liryczna, przebój kilku warszawskich sezonów teatralnych, ponad 240 przedstawień, spektakl, który bił rekordy frekwencji. Wieczór z "Namiętną kobietą" - jak pisał jeden z krytyków teatralnych - to "...wieczór i dla szeregowego widza, i dla miłośnika sztuki teatru - tej prawdziwej, nie zaś polegającej na nieustannym penetrowaniu prawdziwych czy mniemanych głębi ludzkiej duszy".

Namiętna kobieta to Betty (Marta Lipińska). Lato życia w pełni a i sprawy rodzinne "w rozbiegu", bo to dzień ślubu syna (Piotr Adamczyk). Orszak weselny u bramy, państwo młodzi w pełnym rynsztunku a Betty wsiąka jak kamfora. Jedyny syn się żeni; trzeba gdziekolwiek uciec od wydarzenia, które na kochającą mamę spada jak cios. Dokąd? Jak najdalej, więc... do lamusa wspomnień; lamus i azyl jak wiadomo, przeważnie na strychu. Lecz od życiowych przyssawek rejterada niełatwa. Spieszą, by opleść Betty jak bluszcz (niezbyt zdrowa roślina...).

Już się wspięli w ślad za nią: i syn i mąż (Krzysztof Kowalewski). Jako pierwszy na strychu zjawił się amant z lat, gdy "upały młodości" były w pełni (Andrzej Zieliński). "Zjawił się" w całym tego słowa znaczeniu. Więc Betty uciec może tylko wyżej a potem jeszcze wyżej... dokąd? To wszystko w wybornej komedii z cudną grą aktorów. O takich sztukach mawia się : " to se ne vrati...", ale se vratilo we Współczesnym, bo to był dopiero 2004 rok.

Scenografia: MARCIN STAJEWSKI, kostiumy: ANNA ENGLERT.

Zdjęcia: MICHAŁ ENGLERT.

Premiera w Teatrze Współczesnym w 2003 r.

Spektakl przeniesiony do Teatru TV w 2010 r.

Na scenie: MARTA LIPIŃSKA, PIOTR ADAMCZYK, KRZYSZTOF KOWALEWSKI, ANDRZEJ ZIELIŃSKI, KINGA TABOR.