powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Książka o historii sztuki teatralnej

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego ukazała się publikacja "Teatr" Marvina Carlsona. Jest to przystępne omówienie najważniejszych zagadnień związanych ze sztuką teatralną i jej form, począwszy od prezentacji tekstu literackiego do całkowicie improwizowanych działań.

Autor odpowiada na pytania:

Czym jest teatr?

Jak rozwijał się performans?

Czym charakteryzował się wczesny teatr chrześcijański, żydowski, islamski czy buddyjski?

Jak powstał teatr lalkowy?

Książka Marvina Carlsona przedstawia historię sztuki teatralnej oraz zwraca uwagę na szczególny wkład jej twórców na przestrzeni wieków w różnych częściach świata.

We wstępie do polskiego wydania autor pisze:

"Od początku powstania współczesnych studiów poświęconych teatrowi nacisk kładziono przede wszystkim na teatr świata zachodniego, począwszy od teatru w Grecji i Rzymie, następnie koncentrując się głównie na średniowiecznym teatrze brytyjskim i później na teatrze renesansowych Włoch, renesansowej i porenesansowej Francji, Anglii oraz Hiszpanii. Do tej wiedzy dodawano zazwyczaj informacje o osiemnastowiecznym teatrze niemieckim i amerykańskim. W połowie XX wieku pole studiów teatralnych rozszerzono o informacje na temat Europy Wschodniej, zwłaszcza Polski i Rosji, oraz o studia nad klasycznym teatrem Japonii, Indii i Chin. Nadal jednak studia te nie obejmowały w zasadzie żadnej reprezentacji zarówno reszty Europy [...], jak i reszty świata".

Konstrukcja publikacji ma przeciwdziałać tej "ograniczonej uwadze" poprzez prezentację przykładów pochodzących z tak odległych geograficznie i kulturowo obszarów, na jaki pozwala konwencja skondensowanej wiedzy, dostarczanej przez książki w serii.

Interdyscyplinarna seria "Krótkie Wprowadzenie" piórem uznanych ekspertów skupionych wokół Uniwersytetu Oksfordzkiego przybliża aktualną wiedzę na temat współczesnego świata i pomaga go zrozumieć. W atrakcyjny sposób prezentuje najważniejsze zagadnienia XXI w. - od kultury, religii, historii przez nauki przyrodnicze po technikę. To publikacje popularnonaukowe, które w formule przystępnej, dalekiej od akademickiego wykładu, prezentują wybrane kwestie. Książki idealne zarówno jako wprowadzenie do nowych tematów, jak i uzupełnienie wiedzy o tym, co nas pasjonuje. Najnowsze fakty, analizy ekspertów, błyskotliwe interpretacje.