powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Szczecin. "Guru" Opery na Zamku z okazji Dnia Teatru Publicznego

Z okazji Dnia Teatru Publicznego 2020 Opera na Zamku w Szczecinie przygotowała streaming opery "Guru" francuskiego kompozytora Laurenta Petitgirarda, której światowa prapremiera odbyła się w Operze na Zamku 28 września 2018 roku.

Od 17 do 23 maja będzie można oglądać spektakl pod batutą samego kompozytora na platformie vodteatrwielki.pl Teatru Wielkiego - Opera Narodowa. Opera "Guru" będzie dostępna w wersji z napisami w tłumaczeniu do wyboru: w języku polskim, angielskim i francuskim.

Libretto do "Guru" napisał Xavier Maurel, reżyserii podjął się Damian Cruden, dyrektor artystyczny York Theater Royal, a wśród obsady solistów znaleźli się znakomitości światowych scen operowych, m.in. holenderski bas Huub Claessens, francuski tenor Paul Gaugler oraz aktorka Sonia Petrovna. Za pulpitem dyrygenckim stanął sam kompozytor.

"Guru" to opowieść o fanatycznym, fałszywym przywódcy duchowym i jego zaciętej przeciwniczce. Początkowa idylla zamienia się w piekło. Guru rozpoczyna przygotowania do wielkiej "podróży". Pojawiają się fiolki z eliksirem, który ma pozwolić wszystkim ponownie spotkać się w sferze bezcielesnej. Marie przyjmuje od niego wyzwanie - jeśli znajdzie choć jednego wyznawcę, który odmówi "podróży", Guru zatrzyma to szaleństwo. Opera "Guru" jest dramatycznym studium psychiki demonów zła, rozpadzie jednostki pod wpływem sekty, oparta na autentycznych wydarzeniach z osady Jonestown w 1978 roku, kiedy to pod wpływem okrutnego, charyzmatycznego i demonicznego człowieka ponad 900 osób popełniło samobójstwo. Ta historia wstrząsnęła światem. Opera zadaje pytania: jak daleko może sięgać manipulacja innymi, jak bardzo potrafimy ulec innym i stracić moralny osąd.

**

Pod tekstem rozmowa z Laurentem Petitgirardem, przeprowadzona przed prapremierą i kilka słów reżysera "Guru" Damiana Crudena o muzyce kompozytora.