powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Ukraina. Twórcy kultury apelują o wsparcie branży w związku z Covid-19

Ukraińscy twórcy kultury zorganizowali we wtorek wieczorem akcję "Stop kwarantannie w kulturze", mającą na celu zwrócenie uwagi na problemy przedstawicieli tego sektora podczas pandemii i zaapelowanie do rządu o podjęcie działań na rzecz wsparcia branży rozrywkowej i artystycznej.

"Nie jesteśmy niemi, ale nas nie słyszą! Jeśli nas nie słyszą, to nas zobaczą!" - pod takim hasłem przebiegła wtorkowa akcja, w ramach której w wyznaczonych miejscach zapalono słupy światła skierowane do nieba. Według organizatorów do wydarzenia dołączyli przedstawiciele świata kultury w 20 ukraińskich miastach.

Organizatorzy akcji zwracają uwagę, że w związku z ograniczeniami wdrożonymi w ramach walki z pandemią koronawirusa ok. 250 tys. pracowników branży artystycznej i rozrywkowej - muzyków, aktorów, pracowników kin itp. - zostało bez pracy.

"Zobaczcie nas! Usłyszcie nas!" - zaapelowali organizatorzy. Zwrócono się do władz o wspólne opracowanie planu wyjścia z kwarantanny i odbudowy sfery kultury na Ukrainie.

Podkreślili przy tym, że obowiązujący od poniedziałku pierwszy etap łagodzenia restrykcji nie objął branży artystycznej ani kulturalnej. Władze pozwoliły m.in. na otwarcie parków, skwerów, stref relaksu, ogródków kawiarnianych i restauracyjnych, salonów piękności i fryzjerskich, gabinetów stomatologicznych, psychologicznych, kancelarii notarialnych czy adwokackich oraz części sklepów.

Pozwolono też na organizowanie prób artystycznych (bez udziału widzów), a także zdjęć telewizyjnych i filmowych - jednocześnie w danym miejscu nie może przebywać więcej niż 50 osób. Zezwolono także na otwarcie muzeów, jednak wstęp gości dozwolony jest tylko pod warunkiem wydania na to zgody właściciela danego obiektu i zagwarantowania pracownikom środków ochronnych.

Władze zaznaczyły, że po złagodzeniu ograniczeń wciąż należy przestrzegać szeregu warunków związanych z pandemią koronawirusa, np. konieczne jest noszenie maseczek, zachowanie odpowiedniego dystansu między ludźmi i regularne przeprowadzanie dezynfekcji.

Nadal zamknięte są kina i teatry, uniwersytety, szkoły, metro, a z transportu publicznego mogą korzystać jedynie posiadacze specjalnych przepustek. Nie działa też transport między miastami i obwodami.