powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Wyłoniono projekty w ramach programu Kultugranty

Podcasty, słuchowiska, seriale on-line, koncerty na żywo i spektakle teatralne dla dzieci - to tylko niektóre z projektów dofinansowanych przez Łódzkie Centrum Wydarzeń w ramach programu Kultugranty 2.0.

Jak poinformowało Łódzkie Centrum Wydarzeń (ŁCW) został zakończony nabór na Kultugranty 2.0. - programu wsparcia dla twórców i artystów, który zakłada realizację wydarzenia w internecie. Wyłonionych zostało ponad 30 najciekawszych pomysłów, które będą zrealizowane w sieci. Podcasty, słuchowiska, seriale on-line, koncerty na żywo i spektakle teatralne dla dzieci to tylko niektóre z projektów dofinansowanych przez ŁCW.

Centrum przypomina, że to czwarta edycja programu "Kultugranty" i zwraca uwagę, że pierwsza, ze względu na okoliczności, w wyjątkowej formule. Organizatorzy zdecydowali się na kontynuację programu w odpowiedzi na niezwykłą aktywność łódzkich artystów w sieci w czasie epidemii koronawirusa.

- Bacznie obserwujemy dynamiczne zmiany, które zachodzą w uczestnictwie w kulturze na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. Jesteśmy świadkami niezwykłego zaangażowania twórców i ich kreatywności w sieci, dlatego zdecydowaliśmy się na przyznanie wsparcia ponad 30 projektom spośród kilkuset zgłoszonych wniosków - mówi dyrektor ŁCW Maciej Łaski.

W zwycięskiej puli znajduje się cykl koncertów na żywo Macieja Tubisa w ciekawych architektonicznie łódzkich przestrzeniach, podcasty poświęcone 75-leciu Łodzi Filmowej, interaktywna wystawa fotografii, internetowy spektakl dla dzieci "Baśń się plecie", a także projekt zakładający realizację komiksu i wideobloga na czas pandemii.

W ramach Kultugrantów 2.0. łodzianie będą mogli uczestniczyć także w koncercie on-line, który stanowić ma przegląd łódzkiej sceny muzycznej.

- Jednym z projektów na styku kultury i partycypacji społecznej, który zdecydowaliśmy się wyróżnić jest "Szlakiem ginących zawodów", czyli dwa wirtualne spacery po zakładach rzemieślniczych. To też element łódzkiego krajobrazu i łódzkiej kultury, który może stanowić znaczące wsparcie dla przedstawicieli ginących zawodów w tym wymagającym czasie - twierdzi Daria Głowacka z ŁCW.

Łódzkie Centrum Wydarzeń chce, aby Kultugranty stanowiły wsparcie dla działań artystycznych twórców, którzy z uwagi na pandemię koronawirusa nie mogą normalnie tworzyć i spotykać się z publicznością.

- To początek działań związanych z sektorem kreatywnym i mam nadzieję, że przeznaczone wsparcie finansowe będzie startem i impulsem do rozwoju tego typu wydarzeń - podsumowuje Łaski.

Pełna lista zwycięskich projektów znajduje się na stronie: www.lcw.lodz.pl