powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. CSW Zamek Ujazdowski otwarty dla publiczności

Instalację Kornelii Dzikowskiej "Próba sił" można będzie oglądać w ponownie otwartym od 12 maja Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Termin trwania wystawy, której wernisaż się odbył tuż przed zamknięciem placówek muzealnych z powodu wirusa COVID-19, przedłużony został do 31 maja 2020 - o czym poinformowała PAP Marta Walkowska z biura promocji i komunikacji CSW.

Jak przestrzegają muzealnicy, wystawę można obejrzeć z zachowaniem odpowiedniego dystansu minimum dwóch metrów od innych zwiedzających, w maseczce zakrywającej usta i nos. W jednym czasie w sali wystawowej będzie mogło przebywać maksymalnie 6 osób. Czynna będzie też księgarnia Art Bookstore, w której również będzie mogła przebywać tylko ograniczona liczba osób. Dla bezpieczeństwa szatnia będzie wyłączona z użytkowania. Kino, podobnie jak biblioteka i czytelnia, pozostają czasowo zamknięte. Działa jednak online.

Od 19 czerwca 2020 w Zamku Ujazdowskim będzie można obejrzeć zbiorową wystawę "Żarty żartami", której kuratorami jest artystyczny kolektyw Slavs and Tatars.

Tematem wystawy jest satyra zarówno w ujęciu historycznym, jak i współczesnym. Grafiki, aktywistyczne interwencje, memy, stand-upy - od Europy Wschodniej aż po Bliski Wschód.

Satyra moralizuje, ale też krytykuje, niszczy i działa wywrotowo. Na wystawie, oprócz prac kilkudziesięciu artystów, które można było obejrzeć w ubiegłym roku w ramach 33. Biennale Sztuk Graficznych w Ljubljanie, zobaczymy nowe - zapowiadają kuratorzy.

Tydzień później, 25 czerwca 2020, otwarta będzie druga wystawa z tegorocznego cyklu "Project Room", Jana Baszaka. Jeszcze w tym roku w przestrzeni Projekt Roomu publiczność zobaczy też nowe prace Adeliny Cimochowicz, Piotra Brucha, Sebastiana Sebulca i Marka Wodzisławskiego.

Z powodu epidemii koronawirusa CSW zmodyfikowało niektóre plany wystawiennicze. Wystawa "Codzienne formy oporu", opowiadająca o strategiach życia pod presją w Palestynie, którą miała zostać otwarta w kwietniu, przeniesiona jest na przyszły rok. Indywidualna wystawa austriackiej artystki Ursuli Mayer "To, co po nas przetrwa" otwarta zostanie we wrześniu 2020.

CSW Zamek Ujazdowski, podobnie jak inne placówki muzealne przygotował bogatą ofertę on-line; są to m.in. internetowe archiwa performansów i filmów.

Na stronie internetowej dostępne są wszystkie numery magazynów "Obieg" i "The Residents". W przestrzeni wirtualnej odbywają się warsztaty. Wydane przez CSW książki można kupić w księgarni internetowej z 30 proc. zniżką.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.u-jazdowski.pl