powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. O "Taneczności teatru" w Dniu Teatru Publicznego

16 maja o godz. 17, w Dniu Teatru Publicznego, przeniesionym w tym roku do przestrzeni Internetu, Polski Teatr Tańca zaprasza na cykliczną "rozmównicę" pt. "Taneczność teatru", poświęconą obecności ruchu, gestu i tańca w różnych odmianach widowiska teatralnego.

Zależy nam na wielości perspektyw i na spojrzeniu na ruch sceniczny różnymi oczami.

Pragniemy, aby w jednej dyskusji spotkali się ze sobą twórcy reprezentujący rozmaite - estetyczne i pokoleniowe - perspektywy widzenia zjawiska ruchu w teatrze.

Jak używa się ruchu jako środka ekspresji w teatrze dramatycznym, postdramatycznym, muzycznym i plenerowym?

W jaki sposób sposób myślą o ruchu i jakimi metodami pracują z ruchem tancerz, aktor, reżyser i choreograf?

Jak przebiega ich współpraca?

Zadamy sobie pytanie, jaka jest rola ruchmistrza w procesie tworzenia spektaklu? I kim ta tajemnicza postać jest?

W tle naszej dyskusji będzie pytanie o fizyczność w teatrze współczesnym i ciało jako - być może dominujący - środek wyrazu.

Do naszej rozmowy zaprosiliśmy gości, mających niezwykle rozległe doświadczenie pracy w teatrze.

Będą to: Henryk Konwiński - tancerz, choreograf, reżyser teatralny, choreograf niemal wszystkich pozycji baletu klasycznego., bez wątpienia krajowy rekordzista w liczbie wyreżyserowanych przedstawień operetkowych i operowych. Spotkamy się z Pawłem Szkotakiem - twórcą teatru Biuro Podróży, uznawanego za jeden z najciekawszych polskich teatrów alternatywnych, przez 13 lat dyrektora Teatru Polskiego w Poznaniu, reżysera zarówno spektakli plenerowych, m.in. Carmen Funebre, Pijcie ocet panowie, Selenauci, Świniopolis, H of D, Planeta Lem, jak i prezentowanych na tradycyjnej teatralnej scenie, jak Martwa królewna, Zwyczajne szaleństwa, Odwiedziny, Amadeusz, Hamlet czy Otello. Kolejnym rozmówcą będzie Tomasz Wygoda - aktor na stale współpracujący z Teatrem Starym w Krakowie, występujący w spektaklach Krystiana Lupy, Pawła Miśkiewicza czy Michała Zadary. A jednocześnie - autor choreografii do spektakli m.in. Barbary Wysockiej ( Zagłada domu Usherów), Michała Zadary ( m.in. Fedra; Kartoteka; Chłopcy z Placu Broni), Mikołaja Grabowskiego, Mai Kleczewskiej i Krzysztofa Garbaczewskiego oraz do większości oper przygotowanych w ostatnich latach przez Teatr Wielki - Operę Narodową w Warszawie. Dołączy do nas Wojtek Ziemilski - reżyser teatralny, autor tekstów o sztuce nowoczesnej, artysta wizualny, tworzący prace na pograniczu teatru, sztuk wizualnych i choreografii. Jego spektakle "Mała narracja", "Prolog" czy "Mapa", eksplorują nowe formy teatru dokumentalnego, podobnie jak "Jeden gest" - spektakl o świecie języka migowego, opowiadający o porozumiewaniu się ze światem bez słów. W czerwcu 2018 roku premierę w Komunie // Warszawa miał "Spektakl dla turystów", kameralny projekt oparty na choreografii Marii Stokłosy - tym bardziej niezwykły jako przykład współpracy reżysera z choreografką, że oparty na każdorazowej improwizacji.

Zapraszamy Państwa do dostrzeżenia wszystkich teatralnych przejawów ruchu.

Do odkrywania wieloznaczności ruchu w teatrze.

Wydarzenie odbywa się w ramach Dnia Teatru Publicznego, którego organizatorem jest Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie.