powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. "Teren wspólny" - serial trailerów Komuny Warszawa

Komuna Warszawa zaprasza na serial trailerów projektu "Teren wspólny", którego kuratorami są Tim Etchells, Marta Keil i Grzegorz Reske.

#terenwspólny: obszar, który współkształtujesz i o który codziennie dbasz; przestrzeń swobodnego poruszania się - pod warunkiem, że znasz obowiązujące reguły. Miejsce, z którym się identyfikujesz albo na które nie możesz patrzeć. Obszar wyrysowany na mapie, ogrodzony albo ciągle negocjowany. Z kim podejmujesz rozmowę i ustalasz zasady? Kogo nigdy tutaj nie wpuścisz? To schronienie i przywilej. Do kogo właściwie należy?

W sezonie "Teren wspólny/Common ground" zapraszamy twórców i twórczynie do rozmowy o tym, na jakich warunkach możliwe jest dzisiaj ustalanie przestrzeni tego, co wspólne. Artyści będą przyglądać się sposobom, w jakie negocjujemy wspólną przestrzeń oraz tym obszarom, które pozostają poza wyznaczonymi granicami.

Tim Etchells / Natasza Gerlach / Marta Jalowska / Grzegorz Laszuk/ Piotr Urbaniec / Robert Wasiewicz i Marcin Miętus / Zorka Wollny

#terenwspólny" to zarazem dokładnie ten obszar, który w marcu 2020 roku gwałtownie się skurczył. Zagrożeniem okazały się wszystkie miejsca, gdzie realne staje się odczuwanie drugiej osoby i gdzie można wprost okazać sobie wsparcie i solidarność.

Pandemia Covid-19 błyskawicznie zmaterializowała granice, które dla części z nas pozostawały niewidoczne: wyrysowane na nowo linie graniczne państw, parków, placów zabaw, lasów, komunikacji publicznej czy własnej klatki schodowej dotkliwie zmieniły dostępność tego, co wspólne. Być może wszystko, co wiedzieliśmy o negocjowaniu wspólnej przestrzeni będzie trzeba zawiesić, a zasady wspólnego funkcjonowania wymyślić na nowo.

Ten nowy kontekst wpływa na charakter, zakres i język prac, które powstają w ramach "Terenu wspólnego", zmienił też oczywiście program wydarzeń. Zapraszamy na serial trailerów: serię zapowiedzi, w których zobaczycie, nad czym pracujemy.

Maj:

4.05 - Piotr Urbaniec - teren wspólny odc.1

11.05 - Natasza Gerlach - teren wspólny odc.2

18.05 - Marta Jalowska - teren wspólny odc.3

25.05 - Robert Wasiewicz - teren wspólny odc.4

Czerwiec:

1.06 - Grzegorz Laszuk #terenwspólny odc.5

8.06 - Zorki Wollny #terenwspólny odc.6

Kuratorzy:

Tim Etchells - twórca teatralny i pisarz, mieszka w Wielkiej Brytanii. Od 1984 roku prowadzi legendarną grupę performatywną Forced Entertainment, współpracuje również z rozmaitymi artystami i artystkami z obszaru sztuk wizualnych (Vlatka Horvat), choreografii (Meg Stuart) i fotografii (Hugo Glendinning). Tworzy spektakle, prace video, fotografie, instalacje, jest autorem tekstów literackich, wydał wiele książek. Obecnie pracuje jako profesor Lancaster University.

Marta Keil - kuratorka, badaczka i dramaturżka, mieszka i pracuje w Warszawie. Wspólnie z Grzegorzem Reske tworzy tandem kuratorski Reskeil, a od 2019 współprowadzi Instytut Sztuk Performatywnych w Warszawie. Redaktorka książek Choreografia: autonomie (2019), Choreografia: polityczność (2018), Odzyskiwanie tego, co oczywiste. O instytucji festiwalu (2017) oraz Dance, Process, Artistic Research (2015).

Grzegorz Reske - kurator i producent sztuk performatywnych. Wspólnie z Martą Keil tworzy tandem kuratorski ResKeil, członek kolektywu Instytutu Sztuk Performatywnych. Wspólnie z Keil tworzył program Konfrontacji Teatralnych w Lublinie (2013-2017). Odpowiadał m.in. za selekcję programową Kaliskich Spotkań Teatralnych, współpracował z Teatrem Powszechnym w Warszawie, Galerią Labirynt w Lublinie i East European Performing Arts Platform. Członek zarządu IETM.

komuna.warszawa.pl