powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Jubileuszowa Parada Smoków - odwołana

Tegoroczna jubileuszowa Parada Smoków w Krakowie została odwołana. Jedyne, na co wciąż pozostaje nam liczyć, to nadzieja na przetrwanie kultury i środowiska artystycznego - podkreślił pomysłodawca imprezy Adolf Weltschek.

Dyrektor Teatru Groteska w Krakowie, pomysłodawca Parady Smoków Adolf Weltschek, w liście skierowanym w poniedziałek do mieszkańców miasta i miłośników imprezy poinformował, że jej tegoroczna edycja została odwołana.

Jak wyjaśnił, wydarzenie miało być wyjątkowe, ponieważ w bieżącym roku zbiegły się dwa jubileusze - 20. rocznica Parady i 75. rocznica działalności kierowanego przez niego teatru. "Dziś może trudno w to uwierzyć, ale właśnie na przełomie maja i czerwca 2000 roku, trasą Wawel - ul. Grodzka - Rynek Główny po raz pierwszy w Krakowie przeszły Smoki" - przypomniał.

"Dzisiaj, z bólem, ale i zrozumieniem towarzyszących okoliczności, tegoroczną jubileuszową Paradę Smoków musimy odwołać" - poinformował dyrektor. "I jedyne, na co wciąż pozostaje nam liczyć, to bezpieczne czasy dla nas wszystkich oraz nadzieja na przetrwanie kultury i środowiska artystycznego" - podsumował.

W Paradzie, która tradycyjnie przemierza ulice miasta, bierze udział ponad tysiąc dzieci z całego kraju, animujących zaprojektowane przez siebie i własnoręcznie wykonane smoki. Plenerowe widowisko z udziałem tancerzy, orkiestr, szczudlarzy i żonglerów obserwują tysiące mieszkańców Krakowa i turystów. Tegoroczna edycja wydarzenia planowana była na 30 i 31 maja.