powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Tychy. Słuchowisko "Mój Herbert" na Dzień Teatru Publicznego

Z okazji Dnia Teatru Publicznego, Teatr Mały w Tychach zaprasza na prapremierę słuchowiska zrealizowanego na podstawie dramatu tyskiego autora, aktora i reżysera Piotra Józefa Adamczyka pt. "Mój Herbert". Słuchowisko udostępnione będzie online od niedzieli 17 maja, od godziny 18.

Dzień Teatru Publicznego, to ustanowione w 2015 roku święto, na pamiątkę mającego miejsce 250 lat wcześniej, pierwszego przedstawienia zrealizowanego przez założony staraniami Stanisława Augusta Poniatowskiego, pierwszy na ziemiach polskich zawodowy zespół aktorski, będący - jak się potem okazało - zalążkiem pierwszego publicznego teatru w Polsce. Data ta jest więc uważana za początek dziejów teatru instytucjonalnego w kraju nad Wisłą.

Z tej okazji od pięciu lat Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zapraszał teatry publiczne do ogólnopolskiej akcji popularyzującej sztukę teatru i rolę, jaką teatry instytucjonalne odgrywają w swojej społeczności lokalnej. W tym roku, z oczywistych względów, żaden teatr w kraju nie może zrealizować działań scenicznych, których odbiorcami byliby widzowie zasiadający na widowni, by celebrować to wyjątkowe spotkanie jakim jest bezpośredni kontakt z aktorem.

Będziemy jednak starali się uczcić to święto najlepiej jak potrafimy, starając się dotrzeć do Państwa z wyjątkową, przygotowaną specjalnie z tej okazji propozycją - prapremierą słuchowiska zrealizowanego na podstawie dramatu tyskiego autora, aktora i reżysera Piotra Józefa Adamczyka pt. "Mój Herbert". Sztuka przybliżająca nie tylko twórczość i wątki biograficzne tego wyjątkowego poety, osadzona jest przez autora w okolicznościach przyznania Herbertowi Literackiej Nagrody Nobla (do której jak wiemy, poeta ów był poważnym pretendentem).

Podróż w czasie, jaką odbywają Zbyszek (w tej roli autor sztuki - Piotr Józef Adamczyk) i wysłannik Akademii Noblowskiej Thomas (w interpretacji reżysera słuchowiska Pawła Drzewieckiego), stanowi okazję do refleksji na temat historii najnowszej naszego kraju, jego przemian społecznych i politycznych oraz tego, jak definiujemy swój patriotyzm.

W słuchowisku udział biorą także Piotr Kumor - mierzący się z głosem Lecha Wałęsy oraz znana tyskiej publiczności z inscenizacji "Przed sklepem jubilera" Wojtyły w reżyserii Andrzeja Marii Marczewskiego Aurelia Sobczak, która kreuje tu postać żony Herberta - kobiety, która stojąc za plecami męża geniusza, osłaniając go przed niebezpieczeństwem i prozą codzienności, stara się znaleźć również własną przestrzeń realizacji osobistej, co w starciu z trudnym charakterem Zbyszka, stanowi ogromne wyzwanie.

Sztuka wpisuje się w realizowany w tym sezonie przez Teatr Mały w Tychach program: "Aktor i Widz". Jej bohaterowie, wielokrotnie odgrywają przed sobą coraz to nowe role, a zakładając kolejne maski, starają się zmylić interlokutora, i osiągnąć zamierzony cel, wprawnie poruszając się we wspólnie wykreowanej rzeczywistości "teatru w teatrze".

Jak mógłby wyglądać nasz kraj, gdyby poeta miał znacznie większy wpływ na otaczającą go rzeczywistość, niż tylko za sprawą pisanego słowa? O tym - w chwilami bardzo gorzki, a często przepełniony irracjonalnym humorem sposób, opowiada sztuka Piotra Józefa Adamczyka, którą Teatr Mały w Tychach zaprezentuje w formie słuchowiska udostępnionego online od niedzieli 17 maja, od godziny 18.00. Zapraszamy na te wyjątkowe obchody Dnia Teatru Publicznego 2020, zrealizowane wokół sztuki autora związanego z naszym miastem i w wykonaniu aktorów związanych z tyską sceną teatralną.

***

W słuchowisku udział biorą:

Aurelia Sobczak

Piotr Józef Adamczyk

Paweł Drzewiecki

Piotr Kumor w roli Lecha Wałęsy

Realizacja nagrań: Tomasz Cichocki

Montaż i udźwiękowienie: Joanna Piwowar-Antosiewicz

Miks i mastering: Krzysztof Kurek

#czekamy #dzienteatrupublicznego #teatrpubliczny