powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Polskie Radio. Cielecka, Chyra i Gruszka w spektaklu Trójki

Scena Teatralna Trójki zaprasza w poniedziałek 11 maja na powtórkę spektaklu na podstawie kontrowersyjnej powieści "Mapa i terytorium" równie ekscentrycznego francuskiego pisarza Michela Houellebecqa.

Autorką adaptacji i reżyserką tego dzieła w formie radiowego spektaklu jest Agnieszka Lipiec-Wróblewska, a w gwiazdorskiej obsadzie znaleźli się m.in. Magdalena Cielecka, Karolina Gruszka, Andrzej Chyra, Marek Kalita i Władysław Kowalski.

"Mapa i terytorium" to wydana w 2010 powieść Michela Houellebecqa, francuskiego pisarza, autora m.in. "Cząstek elementarnych", "Platformy". Zarówno te powieści, jak i "Mapa" (w 2010 roku otrzymał za nią prestiżową francuską literacką Nagrodę Goncourtów), odbiły się szerokim echem w świecie literackim, a Houellebecq dzięki nim zyskał równie wielu admiratorów, co wrogów. "Mapa i terytorium" jest błyskotliwą satyrą społeczną z mocnym wątkiem kryminalnym, a zarazem traktatem o ułomności relacji międzyludzkich.

Pierwszą postacią, którą poznajemy, słuchając sztuki radiowej z 2012 roku na podstawie dzieła Houellebecqa, jest Jed Matrin (w tej roli znakomity Andrzej Chyra) - francuski malarz i artysta zajmujący się w swojej sztuce - jak sam mówi - "wytworami późnej doby kapitalizmu". Organizuje on wystawę, do której tekst katalogowy ma napisać nie kto inny, jak Michel Houellebecq (Marek Kalita). Houellebecq, żyjący tu i teraz pisarz, puszcza ironiczne oko do swojego czytelnika, czyniąc siebie bohaterem powieści, na kartach której zresztą pozwala się brutalnie zamordować. Ten motyw podwójnej obecności autora, zapisany w powieści, posłużył Agnieszce Lipiec-Wróblewskiej do skonstruowania ciekawego scenariusza, gdzie świat literatury przenika do rzeczywistości i odwrotnie.

Radiowa adaptacja zrealizowana specjalnie dla Sceny Teatralnej Trójki, choć ograniczona do 45 antenowych minut, znakomicie oddaje klimat książki i "przeklęte" Houellebecqowskie tematy. Powraca kwestia samotności i niemożliwości miłości - do rodzica i kobiety. Houellebecq z lubością twierdzi, że wszystko, co człowiekowi zostało, to zatapiać się w produktach współczesnego świata. Choćby to była to kurtka Camel Legend czy porządna kiełbasa chorizo i dobre wino. - Nie jest to jednoznaczne z osiągnięciem spokoju i szczęścia, ale nic innego nam nie pozostało - twierdzi kontrowersyjny pisarz.

Scena Teatralna Trójki: Michel Houellebecq - "Mapa i terutorium"; adaptacja i reżyseria - Agnieszka Lipiec-Wróblewska; realizacja - Andrzej Brzoska; opracowanie muzyczne - Tomasz Obertyn.

Obsada: Andrzej Chyra (Jed Martin), Marek Kalita (Michele Houellebecq), Magdalena Cielecka (Dziennikarka; na zdjęciu), Karolina Gruszka (Olga), Władysław Kowalski (Ojciec), Adam Ferency (Franz Teller), Krzysztof Banaszyk (głos w reklamie).

Emisja w poniedziałek 11 maja o godz. 21.10.