powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Trójmiasto. XI Festiwal Literatury i Teatru Between.Pomiędzy. Konkurs dla uczniów

Mam zaszczyt zaprosić Państwa wraz z uczniami na wyjątkowy XI Festiwal Literatury i Teatru Between.Pomiędzy, który odbędzie się już 11-17 maja. Temat przewodni tegorocznej edycji to Kosmopolis 2020. Zależy nam na tym, aby uczniowie podzielili się swoją kreatywną pracą z czasów zarazy zainspirowaną wydarzeniami festiwalowymi (obrazy, fotografie, wiersze, filmiki, recenzje, eseje, inne inicjatywy).

Wydarzeniami festiwalowymi uczcimy jubileusz obchodów 50-lecia Uniwersytetu Gdańskiego. Patronat nad przedsięwzięciem objął International Theatre Institute, działający pod egidą UNESCO, natomiast opiekę medialną sprawuje globalny portal TheTheatreTimes.

Chcemy spotkać się w maju w świecie wirtualnym. Zależy nam na tym, aby uczniowie podzielili się swoją kreatywną pracą z czasów zarazy zainspirowaną wydarzeniami festiwalowymi (obrazy, fotografie, wiersze, filmiki, recenzje, eseje, inne inicjatywy). Konkretnym pomysłem kierowałby nauczyciel (mogłyby to być np.: zdjęcie inspirowane najkrótszym dramatem świata, czyli 35 sekundowym "Oddechem" irlandzkiego noblisty Samuela Becketta; filmik, czym dla uczniów jest Kosmopolis; esej, czym jest wspólnota w czasach izolacji).Wybrane prace opublikujemy na festiwalowych mediach społecznościowych. Proponujemy, by uczniowie przedstawiali również swoje dzieła na przykład na własnych Instagramach. Zachęcamy, aby do Between.Wyzwanie Kreatywne nominować znajomych, może uda nam się stworzyć "łańcuszek" pomysłów?

Hasło przewodnie festiwalu brzmi: "Wspieramy lokalną kulturę" (artystów, teatry, księgarnie). To pilna potrzeba, chcielibyśmy na nią młodzież uczulić - być może pod Państwa nadzorem mogliby wyjść z własnymi inicjatywami, projektami. My z ogromną chęcią nagłośnimy je poprzez media społecznościowe.

Niech takie będzie Kosmopolis 2020, poskładane ze strzępków, okruchów, fragmentów. Niech festiwal, łączący świat akademików oraz młodzieży licealnej ze światem artystycznym, stanowi nieuporządkowane, dynamiczne, ulotne laboratorium wymiany bieżących doświadczeń i niedopracowanych myśli. Niech przyjmie, z konieczności, taką właśnie formę.

W załączniku przesyłam Państwu szczegółowe informacje na temat całego programu podczas tegorocznego majowego festiwalu, z prośbą o upowszechnienie informacji wśród Państwa uczniów.

Materiały prosimy przesyłać na adres: festiwal@between.org.pl (w temacie "Edukacja") do dnia 24 maja, wybrane prace będziemy publikować na bieżąco. Nauczycieli prosimy o wcześniejszą rejestrację w programie pod tym samym adresem.

Każdy uczeń, nauczyciel i szkoła, którzy wezmą udział w programie KOSMOPOLIS.EDUKACJA otrzyma Certyfikat Fundacji Between.Pomiędzy.

Z pozdrowieniami,

Ewa Marzjan-Jeleńska

ewa.marzjanjelenska@gmail.com

Koordynator programu Between.Edukacja

***

BETWEEN.EDUKACJA

Edukacja stanowi kluczowy komponent oferowanych przez fundację BETWEEN.POMIĘDZY działań. Organizowane we współpracy z konkretnymi szkołami i instytucjami kultury warsztaty, wykłady i spotkania autorskie kierowane są do gimnazjalistów, licealistów oraz wszystkich osób zainteresowanych literaturą i teatrem. Spotkania odbywają się w ciągu całego roku.

Krótko:

udział w programie KOSMOPOLIS.EDUKACJA jest otwarty i bezpłatny - wymagana jest wcześniejsza rejestracja nauczyciela prowadzącego;

program poszerza wiedzę o sztuce tradycyjnej i współczesnej;

program splata wiedzę o tradycjach kultury polskiej ze współczesnymi sposobami odbioru sztuki globalnej;

wzmacniamy zarówno zdolność pracy indywidualnej, jak i grupowej;

podnosimy umiejętności uczestnictwa we współczesnej kulturze i sztuce;

tegoroczna propozycja zakłada aktywny udział w wirtualnej odsłonie festiwalu Kosmopolis 2020;

uczestnictwo w programie umożliwia uzyskanie odpowiedniego certyfikatu BETWEEN.EDUKACJA.

Stale współpracujemy z następującymi szkołami/instytucjami:

II Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku;

II Liceum Ogólnokształcące w Sopocie;

VI Liceum Ogólnokształcące w Gdyni;

Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku.

Festiwal KOSMOPOLIS 2020 organizowany jest przez wykładowców, studentów i absolwentów Zarządzania Instytucjami Artystycznymi i Wiedzy o Teatrze. Wspólnie planujemy otwarcie kierunku na poziomie magisterskim: Zarządzanie i Komunikacja w Sztukach Scenicznych.

UCZNIOWIE O PROGRAMIE BETWEEN.EDUKACJA:

"Szczerze mówiąc, spodziewałam się standardowych warsztatów, trochę kultury, jakieś językowe ciekawostki, trenowanie konwersacji. A dostałam coś zupełnie innego - niesamowicie zajmujące, wielopłaszczyznowe, kreatywne spotkania, każde prowadzone w wyjątkowy sposób tak, że bez problemu mogę przywołać z pamięci całą treść zajęć nawet sprzed kilku miesięcy. Prowadzący skutecznie zarazili mnie swoimi pasjami, nauczyli patrzeć na niektóre rzeczy w odmienny sposób, ale przede wszystkim, byli po prostu wspaniałymi wykładowcami. Grzechem byłoby nie polecić tych zajęć wszystkim, którzy po prostu chcą przeżyć coś wyjątkowego!" (LO2 w Gdańsku)

"Cykl poszerzających horyzonty w różnych dziedzinach wiedzy (nie tylko z j. angielskiego!) wykładów miał swój finał na Festiwalu w Sopocie, który to był swoistą kulminacją i podsumowaniem wszystkich uprzednich spotkań. Każde z nich, poświęcone wybranemu aspektowi kultury, pozwalało skonfrontować nam swoje wzajemne poglądy i doświadczenia związane ze światem sztuki i literatury. Jako uczestnicy wielokrotnie i efektywnie zostaliśmy sprowokowani do ciekawych przemyśleń, co wiązało się również z silną potrzebą ich wyrażania (naturalnie po angielsku). Po całym cyklu spotkań czuję się skutecznie zainspirowana zarówno do dalszego szlifu języka angielskiego, jak i zagłębienia się w niektóre dziedziny kultury, o których istnieniu nie miałam wcześniej pojęcia." (LO 2 w Gdańsku)

"W ramach Międzynarodowego Dnia Teatru prof. UG dr hab. David Malcolm i dr Tomasz Wiśniewski z Uniwersytetu Gdańskiego opowiedzieli o twórczości S. Becketta oraz o ODDECHU, czyli najkrótszym zaledwie trzydziestopięciosekundowym interludium teatralnym Samuela Becketta, a także o COMPLICITE, jednej z najciekawszych współczesnych brytyjskich grup teatralnych. Uczniowie komentowali, że słuchając wykładu prof. dr hab. Davida Malcolma czuli się jakby oglądali znakomitą sztukę teatralną!" http://www.lo2.sopot.pl/aktualnosci-szczegoly/items/oddech-znaczy-zycie.html

"W naszej szkole odbyły się warsztaty teatralne w języku angielskim. Przeprowadzone zostały w ramach komponentu edukacyjnego projektu BETWEEN.POMIĘDZY przez prof. Davida Malcolma [...] Uczniowie pokazali panu profesorowi przedstawienie w języku angielskim, pt. As changeable as the weather, przygotowane pod kierunkiem mgr K. Szabelskiej. Pan profesor po obejrzeniu przedstawienia podzielił się z uczniami wieloma praktycznymi uwagami na temat interpretacji tego tekstu. Uwagi te, dotyczące gry poszczególnych aktorów zaraz wcielono w życie. Było to bardzo owocne spotkanie przeprowadzone w miłej, radosnej atmosferze, motywujące uczniów do dalszej nauki języka angielskiego. Uczniowie mają nadzieję na więcej takich warsztatów." (Gimnazjum nr 20 im. Hanzy w Gdańsku)

"Klasy I a i II a uczestniczyły w spotkaniu z pisarzem współczesnym - Antonim Liberą. Artysta opowiadał o swojej głośnej powieści; wyjaśnił kwestię odrębności kategorii pisarza, człowieka - twórcy i narratora pierwszoosobowego. Poruszył także problem przekładania dzieł literatury światowej na język polski - porównywał swoje tłumaczenia Fedry (J. Racine). Spotkanie odbyło się w ramach BETWEEN.POMIĘDZY - trzeciej edycji międzynarodowego festiwalu poświęconego związkom teatru i literatury w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie w Sopocie." (http://lo2.sopot.pl/aktualnosci-szczegoly/items/libera.html)

W latach 2010-2020 komponent edukacyjny BETWEEN.POMIĘDZY obejmował spotkania autorskie z pisarzami (Antoni Libera, Stefan Chwin, Paweł Huelle, Henryk Grynberg, Mariusz Sieniewicz, Stanisław Modrzewski, Andrzej Kasperek), brytyjskimi poetami (David Constantine, Michael Edwards, Alan Riach, Alan Spence), aktorami (Sylwia Góra-Weber, Katarzyna Siergiej, Joanna Czajkowska), poetami polskimi (Justyna Bargielska, Tadeusz Dąbrowski, Piotr Sommer, Jerzy Jarniewicz, Krzysztof Kuczkowski) oraz gośćmi zagranicznymi, wśród których znaleźli się m.in.: prof. Antonia Rodriguez-Gago (Hiszpania), prof. Kenneth Pickering (Wielka Brytania), prof. S.E. Gontarski (USA), Neil Ascherson (Wielka Brytania), prof. Robson Correa de Camargo (Brazylia).

Szczegółowe informacje na temat Festiwalu oraz relacje z warsztatów edukacyjnych dostępne są na Facebooku (Festiwal Between.Pomiędzy) oraz na stronie internetowej (www.between.org.pl).