powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Koncert symfoniczny w Polskiej Operze Królewskiej

Polska Opera Królewska zaprasza na retransmisję kolejnego koncertu. Tym razem na naszym kanale YouTube zaprezentujemy zarejestrowany w kwietniu ubiegłego roku "Koncert symfoniczny Mozart" z udziałem wybitnego skrzypka Jakuba Jakowicza.

Już 13 maja o godzinie 19.00 na kanale YouTube Polskiej Opery Królewskiej koncert, podczas którego obok orkiestry pod dyrekcją Dawida Runtza, wystąpił słynny wirtuoz skrzypiec - Jakub Jakowicz. Jakowicz występuje jako solista i kameralista na całym świecie. Jest laureatem pierwszych nagród międzynarodowych konkursów skrzypcowych, a także licznych wyróżnień. Został uhonorowany m.in. "Orfeuszem" za wybitną kreację wykonawczą podczas festiwalu "Warszawska Jesień", a także Medalem Roku Lutosławskiego za wybitny wkład w upowszechnienie muzyki i wiedzy o kompozytorze.

Podczas koncertu zabrzmiały dwie kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta. Pierwszą z nich był V Koncert skrzypcowy KV 219 z wczesnego okresu twórczości. Koncerty skrzypcowe Mozarta pochodzą z 1755 roku, kiedy to młodziutki kompozytor pełnił funkcję koncertmistrza na dworze w Salzburgu. Niewykluczone zatem, że pisząc je, myślał o sobie, jako ich wykonawcy. Koncert A-dur jest lekki w charakterze, a jednocześnie po wirtuozowsku efektowny. Stąd też budzi niegasnące zainteresowanie wykonawców i entuzjazm publiczności.

Drugim utworem była Symfonię Es-dur KV 543, którą Mozart skomponował zdecydowanie później, bo w 1788 roku. Jest to zatem dzieło w pełni dojrzałe, typowo Mozartowskie. Choć później zdołał jeszcze stworzyć nie jedno arcydzieło, to w romantyzmie właśnie ten utwór zyskał przydomek "Schwanengesang" (Łabędzi śpiew). Nie należy jednak szukać uzasadnienia tego określenia w charakterze kompozycji. Utwór tchnie bowiem radością, a pełne zwrotów akcji finałowe "Allegro" pozostawia słuchaczy pełnych optymizmu i nadziei.

***

PROGRAM

W. A. Mozart

V Koncert skrzypcowy A-dur KV 219

Symfonia Es-dur KV 543

WYKONAWCY

JAKUB JAKOWICZ - SKRZYPCE

ORKIESTRA POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ

DAWID RUNTZ - DYRYGENT