powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. "Złap Groteskę w sieci". Jedyny teatr z festiwalem w Internecie

Teatr Groteska jako pierwszy w Krakowie (i to już w połowie marca) przeniósł swoją aktywność do sieci, a teraz wszystko wskazuje na to, że jest pierwszym i jedynym teatrem, któremu udało się w czasie pandemii zorganizować Ogólnopolski Live Festiwal Domowego Teatru, bo tak chyba trzeba nazwać wydarzenie ostatniego miesiąca!

- To co się wydarzyło jest zaskakującym doświadczeniem, ale i potwierdzeniem, że nie całkiem jeszcze i nie do końca świat zwariował! Że zamknięcie i brak jakiegoś podstawowego poczucia bezpieczeństwa nie paraliżuje nas jedynie nudą, ale wyzwala szaloną kreatywność i nieuświadamiane pokłady wrażliwości. Tak w starszych, jak i młodszych widzach. To powinno zmienić nasze myślenie o roli kultury w procesach auto-obronnych - dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Groteska Adolf Weltschek o konkursie "Gramy dla Groteski" zorganizowanym dla młodych widzów teatru w Internecie.

Na ogłoszony konkurs "Gramy dla Groteski", który miał być przede wszystkim formą zabawy dla dzieci zamkniętych w domach, wpłynęło ponad 80 przedstawień. Do Teatru zostały przesłane prace w których swoje pomysły od scenografii przez wykonanie rekwizytów po autentyczne aktorskie debiuty prezentowały dzieci, całe rodziny, a nawet klasy i szkoły!

- Konkurs wyszedł poza Kraków i Małopolskę i to może nie dziwi - w końcu Internet nie ma granic. Ale to co naprawdę mnie zdumiewa, to otwartość na sztukę i różnorodność pomysłów, która daje nadzieję, że nie tylko filmy i gry komputerowe wypełniają młodemu pokoleniu czas. Na przesłanych filmikach bawią się całe rodziny - tańczą, rapują, wcielają się w reżyserów i aktorów. Zrobiło się z naszego konkursu prawdziwe święto pandemicznego teatru i nie ma co ukrywać - jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni zaangażowaniem. A najfajniejsze jest to, że wszyscy się przy tym bawią; dzieciaki i rodzice - bo zrobili coś, o czym być może zawsze marzyli, ale nie było okazji. Teraz ich debiuty pokazujemy na naszej internetowej scenie teatralnej. Bawimy się też my - jurorzy, bo taki zastrzyk inspiracji potrafi rozbudzić energię nawet zaryglowanego teatru. No i bawią się wszyscy miłośnicy Teatru Groteska, bo codziennie premierowe odcinki konkursowych przedstawień udostępniamy na naszej stronie www.groteska.pl i profilu FB Groteski. I tym sposobem w naszym teatralnym świecie trwa święto sztuki - mówi przewodniczący jury konkursowego, dyrektor Teatru Groteska Adolf Weltschek.

Teatr Groteska przez kilka tygodni krok po kroku zachęcał do wspólnej i kreatywnej zabawy, organizując online warsztaty poprawnej dykcji i ruchu scenicznego; pokazywał jak zrobić domowy teatr i jak w warunkach domowej kwarantanny budować kolorowe marionetki i pacynki. Finałem teatralnej zabawy stał się konkurs "Gramy dla Groteski", który młodym twórcom dał szansę na prawdziwy teatralny debiut. Ogłoszenie wyników konkursu organizatorzy zapowiadają na przełomie maja i czerwca.

"Pierwotnie myśleliśmy o rozstrzygnięciu konkursu w połowie maja, ale zainteresowanie konkursem i liczba przesyłanych filmów jest tak imponująca, iż musieliśmy przesunąć termin ogłoszenia wyników, tak, by każdemu dać szansę na Internetową premierę. Codziennie prezentujemy trzy prace konkursowe i dopiero po zakończeniu pokazów - jak na prawdziwy Live Festiwal Sztuk Teatralnych przystało -zostanie ogłoszony werdykt jury.- zdradza A. Weltschek, i dodaje: Już dzisiaj gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie! Wasze debiuty zapisały się w historii naszego Teatru i w tym wyjątkowym, jubileuszowym roku Groteski już są szczególnym wydarzeniem! Wierzę, że kiedy wreszcie Teatr podniesie kurtynę spotkamy się wszyscy na finale naszego festiwalu."

W najbliższy weekend zapraszamy na wirtualną scenę Groteski, ponieważ Teatralny Live Festiwal Domowej Twórczości trwa, prezentować będziemy jedynie spektakle konkursowe!