powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Cricoteka online - wykład Grzegorza Niziołka pt. "Rzeźnia"

Cricoteka zaprasza na kolejny wykład online w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie "Tadeusz Kantor. Widma", która czeka na otwarcie dla odwiedzających. 11 maja (poniedziałek) o godz. 18.00 na stronie Cricoteki na portalu Facebook rozpocznie się transmisja 20-minutowego wykładu Grzegorza Niziołka pt. "Rzeźnia".

Punktem wyjścia do rozważań będzie obiekt Szatnia ze spektaklu Tadeusza Kantora "Nadobnisie i koczkodany" z 1973 roku. Wielopłaszczyznowa opowieść o przedstawieniu będzie ilustrowana zdjęciami pochodzącymi z Archiwum Cricoteki.

- Szatnia w przedstawieniu Tadeusza Kantora "Nadobnisie i koczkodany" nie przez przypadek przypominała urządzenie zwierzęcej jatki przeznaczone do wieszania mięsa zaszlachtowanych zwierząt. Przez cały spektakl tkwiła w pejzażu przedstawienia, gdzieś daleko w kącie jako traumatyczny obiekt - na hakach wisiały ubrania. Ta szatnia-jatka jest równie prymitywna jak urządzenia do masowej Zagłady, ale pozbawiona masek, jakie tamte przybrały - wprowadza do wykładu jego autor.

Wykład, po premierze na portalu Facebook, będzie dostępny również na stronie internetowej (https://www.cricoteka.pl/pl/) oraz na kanale YouTube Cricoteki.

Grzegorz Niziołek - polski teatrolog, literaturoznawca i nauczyciel akademicki, profesor nauk humanistycznych. Profesor nadzwyczajny w Katedrze Teatru i Dramatu UJ, profesor nadzwyczajny na Wydziale Reżyserii Dźwięku Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Od 2008 do 2010 roku dyrektor artystyczny Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi. Współzałożyciel i wieloletni redaktor naczelny czasopisma teatralnego "Didaskalia". W pracy naukowej zajmuje się m.in. polskim teatrem w XX i XXI wieku, sztuką reżyserii oraz krytyką teatralną.

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/208064110474174/