powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Polskie Radio. Kucówna, Bonaszewski i Englert w cyklu "Klasyka polskiego dramatu"

Wiersze Juliusza Słowackiego, sceny z "Kordiana", pieśni z poematu "Lambro" oraz fragmenty książek Jarosława Marka Rymkiewicza "Juliusz Słowacki pyta o godzinę" i "Słowacki. Encyklopedia" - radiowa Jedynka zaprasza do wysłuchania słuchowiska z cyklu "Klasyka polskiego dramatu". "Anioł ognisty - rzecz o Słowackim" wg scenariusza i w reżyserii Jarosława Kiliana z gwiazdorską obsadą w najbliższy piątek 8 maja po godz. 21.00 w Programie 1.

Wyjątkowy spektakl Teatru Polskiego Radia inspirowany książkami Jarosława Marka Rymkiewicza o Słowackim i twórczością wieszcza przedstawia poetę, który jednocześnie twardo stąpa po ziemi, skutecznie gra na giełdzie, ale miewa też mistyczne objawienia. W słuchowisku wykorzystane zostały fragmenty dwóch książek J.M. Rymkiewicza, w których podjął się próby stworzenia portretu fascynującego go poety. "Juliusz Słowacki pyta o godzinę", tom szkiców o ostatnich latach życia i ostatnich dziełach Juliusza Słowackiego, poświęcony jest głównie mistycznemu okresowi twórczości i jego tekstom genezyjskim. Z kolei "Słowacki. Encyklopedia", to próba przywrócenia Polakom pamięci o artyście w formie krótkich esejów-haseł. - Książka ta przeznaczona jest dla miłośników twórczości Juliusza Słowackiego - takich, którzy wiedzą o nim trochę, takich, którzy wiedzą dużo, oraz takich, którzy dopiero chcieliby się czegoś o jego życiu i twórczości dowiedzieć - komentował autor.

"Anioł ognisty - rzecz o Słowackim", to obraz artysty nawiedzanego przez anioły i demony, twórcy, który zyskał przydomek "Anioła poezji" albo jak pisał o nim Adam Mickiewicz - "Szatana poezji". Słuchowisko Teatru Polskiego Radia prezentuje poetę, który z jednej strony miewał mistyczne wizje, z drugiej pisał ironicznie o swojej twórczości: - A to wszystko są nonsensy, te moje wierszyki nowe, gdzie się język mój wałęsa i bawi zęby trzonowe.

W spektaklu "Anioł ognisty - rzecz o Słowackim" występują: Mariusz Bonaszewski, Jan Englert, Andrzej Ferenc, Marcin Hycnar, Zofia Kucówna, Halina Łabonarska, Wojciech Malajkat i Henryk Talar. Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski.