W obronie warszawskiego klubu Le Madame

26-03-2005
30-03-2012
I nie zmienia się nic. Sześć lat po Le Madame
Równo 6 lat temu rozpoczęła się okupacja Le Madame. Prawo i Sprawiedliwość rozprawiło się z nami bezpardonowo. Dzisiejsza władza różni się od poprzedniej jedynie tym, że analizuje dyskurs medialny po swoich decyzjach - pisze Katarzyna Szustow w portalu natemat.pl.
09-11-2009
Nowy Świat
Otwarcie klubu "Krytyki Politycznej" na Nowym Świecie z pewnością przejdzie do historii, otwiera bowiem nowy rozdział w życiu kulturalno-społecznym Warszawy - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
28-05-2009
Warszawa. Dzielnica wypowiada lokal po Le Madame
- Czujemy się oszukani przez najemcę lokalu po słynnym klubie Le Madame. Dlatego rozwiązaliśmy z nim umowę w trybie natychmiastowym - oświadczył w środę burmistrz Śródmieścia Wojciech Bartelski (PO).
26-05-2009
Warszawa. Wyszynk po Le Madame bez ulg
- Galeria Freta za takie oszustwo powinna stracić lokal po Le Madame - uważa Grzegorz Walkiewicz, szef klubu radnych SLD w Śródmieściu. Urzędnicy chcą naliczać najemcy wyższy czynsz.
25-05-2009
Warszawa. Wyszynk i zero kultury w dawnym Le Madame
Pod przykrywką centrum kulturalnego w dawnym klubie Le Madame działa restauracja. PiS-owskie władze Śródmieścia, które go z hukiem wyrzuciły, tłumaczyły, że robią miejsce dla niepublicznej szkoły, teatru i galerii.
11-01-2008
Warszawa. Teatr w dawnym Le Madame?
Już blisko dwa lata zamknięty jest lokal opuszczony przez Le Madame. Urzędnicy jesienią 2006 r. podpisali umowę z fundacją Europejski Instytut Nauki, która planowała tam otworzyć gimnazjum i liceum, miała prowadzić działalność artystyczną. Instytut ma poszerzać działalność m.in. o teatr., będą organizowane kursy przygotowawcze, np. aktorskie.
18-09-2007
Warszawa. Reanimacja Le Madame
Zamknęła go ekipa PiS, teraz rywale z PO i LiD chcą go otworzyć - znany klub Le Madame znalazł się w centrum stołecznej kampanii wyborczej.
02-08-2007
Warszawa. Lokal po Le Madame wciąż stoi pusty
Półtora roku po eksmitowaniu klubu Le Madame i jego sąsiadów z budynku przy Koźlej lokale wciąż stoją puste. Brama zamknięta na głucho, straszą brudne okna.
05-01-2007
Warszawa. Nominacje do Wdech 2006
Dziennikarze Gazety Wyborczej - Stołecznej - Co Jest Grane ogłosili nominacje do Wdech.
23-11-2006
Warszawa. Szkoła zamiast Le Madame
Kompleks edukacyjno-kulturalny Nowe Miasto prowadzony przez fundację Europejski Instytut Naukowy powstanie w miejscu po klubie Le Madame.
25-10-2006
Warszawa. Krystian Legierski protestuje
W pomieszczeniach po dawnym klubie Le Madame będzie prywatne liceum artystyczne. Umowa dzierżawy ma być podpisana w tym tygodniu. Przeciwko decyzji protestuje Krystian Legierski, były szef klubu przy ul. Koźlej.
21-10-2006
Warszawa. "Nowe Miasto" zamiast Le Madame
Galeria, teatr i liceum powstaną w miejscu po zlikwidowanym klubie Le Madame [na zdjęciu].
25-09-2006
Warszawa. Pustostan po Le Madame z roszczeniami
O kamienicę przy Koźlej, gdzie od pół roku stoją puste pomieszczenia po Le Madame, upomnieli się spadkobiercy dawnych właścicieli. Naskarżyli na miasto do Naczelnej Izby Kontroli.
01-09-2006
Warszawa. Urodziny Le Madame
Klub Le Madame eksmitowano z siedziby przy ul. Koziej w marcu. Ale Le Madame istnieje, a swoje trzecie urodziny obchodzić będzie na wygnaniu. - Le Madame to idea. Idei nie da się eksmitować - mówi dyrektor artystyczna klubu Katarzyna Szustow.
31-08-2006
Ostatnie urodziny?
- Le Madame przyciągało przeróżne osoby: artystów i widzów. Mogła przyjść tu staruszka, mógł ktoś młody, każdy był na miejscu - mówi Katarzyna Szustow. Dziś w poszukiwaniu tej atmosfery wyjeżdża na stypendium do Szwajcarii. Krystian Legierski też chce teraz postawić na swój rozwój - myśli o zdawaniu na aplikację adwokacką. Do walki o lokal przy Koźlej już nie stają - krótką historię Le Madame przypomina Izabela Szymańska w Gazecie Wyborczej Stołecznej.
18-08-2006
PiS nie lubi kolorowych
Tak musiało się to wszystko skończyć. Zniknęło ciekawe kolorowe miejsce Le Madame, a lokal po nim stoi pusty. Bo burmistrz Brodowski i jego partia nie lubią pedalstwa, lesbijstwa, lewicowców, ekologów, kolorowych i różnych takich - komentuje Seweryn Blumsztajn w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
17-08-2006
Warszawa. Po Le Madame wciąż pusto
Miejsce po klubie Le Madame przy Koźlej stoi puste. Przetarg ogłoszony na tę przestrzeń zakończył się fiaskiem - pisze Izabela Szymańska w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
22-07-2006
Co w miejsce Le Madame?
Przed wakacjami władze Śródmieścia zapewniały, że miejsce po eksmitowanym Le Madame między ulicami Koźlą i Freta na Nowym Mieście zostanie przeznaczone na działalność kulturalną. Teraz okazuje się, że na kulturę urzędnicy chcą przeznaczyć zaledwie 6 proc. powierzchni dawnego klubu. Nie wiadomozresztą, czy ma to być supermarket spożywczy, w którym na wydzielonej scence będzie występować z monodramami Joanna Szczepkowska? Magiel, w którym klientom oczekującym na pranie czas umilać będzie Jerzy Połomski? - pyta Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
05-07-2006
Warszawa. Miejski dom kultury w lokalu po Le Madame?
Od kilku dni burmistrz Śródmieścia Artur Brodowski zapowiada, że ogłosi przetarg na przestrzeń przy Koźlej 12/Freta 39, czyli byłe pomieszczenia klubu Le Madame, galerii Ona i saloniku prasowego. Ciągle tego nie zrobił. Jednocześnie zastrzega, że w każdej chwili może zrezygnować z przetargu i oddać te miejsca w ręce miejskiego Biura Teatru i Muzyki. Jego szef Janusz Pietkiewicz oglądał już lokal.
03-07-2006
Warszawa. Przetarg na lokal po Le Madame
W tym tygodniu władze Śródmieścia ogłoszą przetarg na wynajem pomieszczeń na Nowym Mieście po wyrzuconym stamtąd klubie Le Madame.
30-06-2006
Warszawa. Biuro Teatru zainteresowane Le Madame
Dziś lub w poniedziałek śródmiejski urząd ogłosi przetarg na wynajem kamienicy przy Koźlej. Chętny musi wynająć całość - dwa tys. metrów kw. na dziesięć lat. Kolejny warunek - od strony Freta musi być prowadzona działalność kulturalna.
28-06-2006
Warszawa. Kto dostanie Le Madame?
Zamknięty pod koniec marca klub Le Madame [na zdjęciu] będzie wystawiony na przetarg. Byli właściciele nie będą jednak do niego stawać.
20-06-2006
Słaby sezon warszawski
Kończy się sezon, który upłynął pod znakiem buńczucznych haseł bez pokrycia, nachalnej promocji słabeuszy i kłopotów niezależnych scen. Nudno już było. Tak głupio jak w tym sezonie - jeszcze nie. Mijający sezon obfitował nie tyle w dobre spektakle, co w manifesty i listy otwarte ludzi teatru - pisze Iza Natasza Czapska w Życiu Warszawy.
07-06-2006
Warszawa. Przetarg na lokal po Le Madame
Władze Śródmieścia zdecydowały, że pomieszczenie na Nowym Mieście - które do niedawna zajmował m.in. klub Le Madame - zostanie wystawione na przetarg.
22-05-2006
Nasierowski nie gryzie
Joanna Szczepkowska na łamach Gazety Stołecznej ogłosiła, że nie weźmie Galerii Le Madame, którą proponowali jej urzędnicy z magistratu. Popieram tę decyzję i zgadzam się z aktorką: klub powinien zostać zwrócony jego twórcom po wyjaśnieniu spornych kwestii finansowych - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
19-05-2006
Warszawa. Le Madame wciąż walczy
Le Madame wciąż walczy o powrót do budynku przy ul. Koźlej. Sympatycy klubu zawitali wczoraj [18 maja] na sesji Rady Warszawy. Liczyli, że urzędnicy przedstawią jakiś pomysł, by klub mógł gdzieś dalej funkcjonować. Rozczarowali się.
18-05-2006
Joanna Szczepkowska: Nie wezmę Le Madame
Le Madame nie jest tylko miejscem - jest zjawiskiem. Ma swój styl, swoje tajemne kody, swój klimat. Dzięki dużej sile promieniowania to zjawisko żyje swoim życiem niezależnie od tego, czy istnieje pod dachem, czy nie. Ja natomiast nie mogę stać na czele tego zjawiska, ponieważ przy całej sympatii dla tego szaleństwa nie jest to moje szaleństwo - pisze Joanna Szczepkowska w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
12-05-2006
Warszawa. Butoh performance przed Le Madame
W najbliższy piątek, 12 maja o g. 19 Republika Le Madame zaprasza przed lokal Le Madame na ul. Koźlej 12 na pokaz butoh performance "Trzy gracje" Teatru Limen & Amok.Positiv.
08-05-2006
Byle nie Stowarzyszenie Le Madame
Z wypowiedzi burmistrza wynika, że Klub Le Madame przy ulicy Koźlej może poprowadzić każdy, pod warunkiem że nie jest to Stowarzyszenie Le Madame - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
29-04-2006
Warszawa. Szczepkowska razem z Le Madame
Joanna Szczepkowska zaproponowała stowarzyszeniu Le Madame wspólne poprowadzenie miejsca przy Koźlej. Miasto się na to nie zgodzi, bo chce tam stworzyć miejską instytucję kultury.
28-04-2006
Warszawa. Jest miejsce dla klubu Le Madame
Właściciele klubu Le Madame dostali propozycję, by urządzić się na terenie klubu Skra. Klub ma wolne pomieszczenia.
28-04-2006
Warszawa. Zwolennicy Le Madame na sesji Rady Warszawy
Pocałunek na policzku Witolda Kołodziejskiego, przewodniczącego Rady Miasta, złożył wczoraj Pandora, znany z klubów drag queen. Zwolennicy zamkniętego klubu Le Madame przyszli bowiem do Pałacu Kultury na sesję.
27-04-2006
Warszawa. Drag queen w obronie Le Madame
Warszawska drag queen może przyćmić dziś debatę nad absolutorium dla PiS-owskiego zarządu miasta. Sprowadzą ją obrońcy klubu Le Madame.
27-04-2006
Warszawa. Joanna Szczepkowska weźmie Le Madame?
Nie będzie przetargu na lokal po klubie Le Madame. Wczoraj burmistrz Śródmieścia spotkał się z aktorką Joanną Szczepkowską, której proponuje wynajęcie przestrzeni przy Koźlej. - Jeśli zacznę myśleć o prowadzeniu tego miejsca, z całą pewnością będę rozmawiać z jego twórcami i swoją decyzję uzależnię też od klimatu wokół tej sprawy - mówi aktorka.
26-04-2006
Warszawa. Republika Le Madame protestuje
21-04-2006
Pokolenie Le Madame
Młodych dramaturgów z antologii dramatu "Made in Poland" Romana Pawłowskiego łączy żywiołowa niechęć do hipokryzji, prowincjonalizmu i zaściankowego katolicyzmu. Ich teksty to manifest świadomości nowej generacji - pisze Tomasz Miłkowski w tygodniku Przegląd.
21-04-2006
Wojna z kołtunem
- Teatr nie może uciekać od rzeczywistości. Spycha się wtedy na elitarny margines. Zamyka się w kulturze pop lub kulturze mieszczańskiej rozrywki - mówi Łukasz Chotkowski, kurator Festiwalu Teatralnego EXPRESS EC 47 Polska-Niemcy od-cienie polityki w rozmowie z Małgorzatą Borkowską z Trybuny.
18-04-2006
Kit: komornik i policja w Le Madame
Dla jednych kultura to zespół instytucji państwowych. To szyk stron internetowych, dyrektorów, wydziałów, projektów, strategii. W takiej kulturze najfajniejsze jest to, że świetnie samą siebie rozumie. Dlatego należy ją popierać, dotować, urządzać świętowania i inauguracje. Dla drugich kultura jest tam, gdzie zebrali się ludzie - Dorota Jarecka komentuje w Gazecie Wyborczej - Wysokich Obcasach, eksmisję warszawskiego klubu Le Madame.
18-04-2006
Warszawa. Obrońcy Le Madame na sesji Rady Warszawy
Sympatycy eksmitowanego klubu Le Madame zjechali [13 kwietnia] na sesję Rady Warszawy. "Gdzie jest wasze pojednanie" - skandowali do radnych.
13-04-2006
Rozmowa z obrońcami Le Madame
- Nie jesteśmy agresywni. Nie będziemy jak górnicy rzucać w nich [przedstawicieli miasta] butelkami. My tylko prosimy o rozmowę - mówi KATARZYNA SZUSTOW, szefowa artystyczna zamkniętego klubu Le Madame w Warszawie.
13-04-2006
Warszawa. Prokurator i Le Madame
Wczoraj [12 kwietnia] prokuratorzy przesłuchali szefa Solopanu, firmy-dystrybutora filmów. Jacek Szumlas twierdzi, że pośrednik od miejskich urzędników chciał go skorumpować.
12-04-2006
Warszawa. Republika Le Madame trwa
12-04-2006
Warszawa. Republika Le Madame zmienia taktykę
Nie będzie już codziennych spotkań i koncertów przed drzwiami zamkniętego dwa tygodnie temu klubu Le Madame.
10-04-2006
Warszawa. Le Madame jako symbol
Przed ratuszem na placu Bankowym setki młodych ludzi manifestowały w obronie zamkniętego dwa tygodnie temu klubu Le Madame.
10-04-2006
Wernisaż pani Borkman
Jak właściwie zakwalifikować ten spektakl? Monodram? Warsztat? Próba? Joanna Szczepkowska swoim "Pokazem roli Pani Borkman" wprowadziła do teatru nowy rodzaj widowiska, dla którego dopiero trzeba wymyślić nazwę - pisze Roman Pawłowski w felietonie w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
08-04-2006
Warszawa. Le Manifa w obronie Le Madame
Od prawie dwóch tygodni trwa obrona Galerii Le Madame. Z ulicy Koźlej przenosi się do centrum miasta, przed siedzibę jego władz, gdzie 8 kwietnia o g. 19 zacznie się La Manifa.
07-04-2006
Warszawa. Akcja pod Le Madame
Kolejna akcja przed zamkniętymi drzwiami klubu Le Madame. Wczoraj [6 kwietnia] ponad 60 osób obejrzało pokaz slajdów Joanny Rajkowskiej, artystki, której zawdzięczamy palmę na rondzie de Gaulle'a.
04-04-2006
Obrona Le Madame
Czy ludzie broniący offowego warszawskiego klubu Le Madame walczą o wolność, czy raczej o względy i szczególne traktowanie? - pytają Dorota Kowalska i Dorota Malesa w Newsweeku Polska.
04-04-2006
Warszawa. List otwarty w obronie Galerii Le Madame
03-04-2006
Klub niepokornych
Ludzie broniąc Le Madame, bronili prawa do niezależnej myśli, a komornik wszedł z policją - pisze Edyta Gietka w Przeglądzie.
03-04-2006
Kulturę za nogi
- Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że władze Warszawy wzniosą się ponad uprzedzenia i podziały, że będą próbowały dogadać się z właścicielami Le Madame. Zamiast tego siłą przejęto klub. Jest to bardzo niepokojące, bo pokazuje, w jaki sposób władza zamierza rozprawiać się z myślącymi inaczej niż ona - mówi Wojciech Olejniczak, szef SLD.
03-04-2006
Zaspawane drzwi
Burmistrz dzielnicy Śródmieście zwierzył się podobno, że chce przejść do historii jako urzędnik, który zamknął klub Le Madame. I rzeczywiście, chłop postawił na swoim, artyści od kilku dni są na bruku, a tam, gdzie jeszcze niedawno odbywały się koncerty, spektakle i wystawy, straszą zaspawane drzwi - pisze Roman Pawłowski w cotygodniowym felietonie w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
03-04-2006
Warszawa. Walka o Le Madame trwa
Władze miasta chcą ogłosić przetarg na lokal po Le Madame. Ale klub będzie walczył o powrót na ul. Koźlą 12.
01-04-2006
Zabili Le Madame
Klub Le Madame przegrał walkę z Prawem i Sprawiedliwością. Był bowiem solą w ideologicznym oku tej partii. Jego profil budził furię w ciasnych głowach funkcjonariuszy rządzącej opcji. Le Madame był bowiem czymś więcej niż zwykłym klubem towarzyskim czy knajpą - pisze Trybuna.
31-03-2006
Malkovich: Le Madame to bastion wolności
Czy gdyby John Malkovich mieszkał w Warszawie, to wpadałby do Le Madame? - Nie mieszkam, a wpadam - odpowiada aktor, który wczoraj [30 marca] zagościł w klubie - pisze Anna Krężlewicz w Życiu Warszawy.
31-03-2006
Warszawa. Komornik wkroczył do Le Madame
Komornik sądowy w asyście policji wkroczył w piątek [31 marca] rano do stołecznego klubu Le Madame. Jak poinformował właściciel klubu, Krystian Legierski, funkcjonariusze zmusili go do opuszczenia lokalu. Le Madame okupuje ok. 45 osób - gości i sympatyków tego miejsca.
31-03-2006
Warszawa. Le Madame wychodzi na ulicę
30-03-2006
Symbol walki o wolność
- Sprawa z Le Madame jest szersza niż spłata długu na rzecz miasta. Chodzi o walkę o wolność. Klub stał się symbolem tej walki, bo teraz krok po kroku nam tę wolność się odbiera - uważa pisarka Krystyna Kofta.
30-03-2006
Warszawa. Kawałek kompromisu w klubie Le Madame
Właściciele klubu z Koźlej obiecują, że pokryją długi. W środę [29 marca] po roku przepychanek doszli do porozumienia z urzędnikami, za jaką powierzchnię mają zapłacić.
30-03-2006
Warszawa. Oświadczenie Stowarzyszenia Galerii Le Madame
30-03-2006
Warszawa. John Malkovich obrońcą klubu Le Madame
Sympatycy warszawskiego klubu Le Madame nadal okupują lokal, ponieważ nie chcą dopuścić do jego eksmisji. W czwartek [30 marca] sukcesu życzył im amerykański aktor John Malkovich [na zdjęciu], który był gościem klubu.
29-03-2006
Warszawa. Wstrzymano egzekucję komorniczą w Le Madame
Warszawski urząd miasta wstrzymał we wtorek egzekucję komorniczą w znanym stołecznym klubie Le Madame, w którym dzień wcześniej ponad 200 osób broniło lokalu przed komornikiem.
29-03-2006
Warszawa. Debata w Le Madame
29-03-2006
Warszawa. Le Madame musi zapłacić i opuścić lokal
Miasto odłożyło eksmisję Le Madame o dwa dni. Ale klub musi zapłacić zaległy czynsz i opuścić lokal. Nie ma pewności, czy będzie mógł wrócić na Koźlą.
28-03-2006
Dzień teatru w Le Madame
Wczoraj na całym świecie obchodzono Międzynarodowy Dzień Teatru. Ze scen odczytywane było orędzie, które w tym roku napisał meksykański dramatopisarz Victor Hugo Rascón-Banda. "Słowa usłyszane w teatrze przywracają wiarę w dobro i dają nadzieję na lepszy los w chaosie codziennego życia" - pisze Rascón-Banda. Tej nadziei zabrakło w Warszawie, gdzie władze miejskie z PiS święto teatru uczciły próbą eksmisji klubu Le Madame, jednego z najprężniejszych ośrodków artystycznych, także teatralnych, w Polsce - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
28-03-2006
Niezależni do podziemia
Jak długo tu będziemy siedzieć? To zależy od determinacji osób, które tutaj są, czy zechcą tu z nami zostać, i od miasta, czy zechce w końcu zacząć z nami rozmawiać - mówi Krysian Legierski, właściciel warszawskiego klubu Le Madame.
28-03-2006
Pardon, Madame
Eksmisja Le Madame jest wykonaniem prawomocnego wyroku sądowego. Mimo to uważam ją za błąd, a nawet głupotę. Przy odrobienie dobrej woli ze strony stołecznych władz można było uniknąć całej tej, niepotrzebnej, awantury - pisze Maciej Rybiński w Rzeczpospolitej.
28-03-2006
Warszawa. Eksmisja Le Madame
Kilkaset osób zamknęło się w poniedziałek w warszawskim klubie Le Madame, by nie dopuścić do jego eksmisji. - Robimy listę społeczną, prosimy o wpisywanie się, kto kiedy może tu przyjść i dyżurować. Przetrzymamy ich! - ogłosiła Magda Mosiewicz, współprzewodnicząca Zielonych 2004.
28-03-2006
Warszawa. Oświadczenie Stowarzyszenia Galerii Le Madame
27-03-2006
Okno otwarte na zamknięty świat
Pojawienie się Le Madame było dla Warszawy niczym otwarcie okna w dawno niewietrzonym pokoju - pisze Magdalena Dubrowska w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
27-03-2006
Warszawa. Czy dojdzie do eksmisji klubu Le Madame?
Drobne uchybienia proceduralne mają być przyczyną eksmisji klubu Le Madame. Czy miasto musi w poniedziałek 27 marca zamykać jedno z najciekawszych miejsc w Warszawie?
27-03-2006
Warszawa. Bój o Le Madame
Ponad 200 osób zebrało się w poniedziałek w stołecznym klubie Le Madame, by bronić dostępu do niego komornikowi sądowemu. Komornik ma prawomocny nakaz eksmisji klubu, galerii i kiosku prasowego znajdujących się w należącej do miasta kamienicy.
24-03-2006
Warszawa. Dzień Teatru w Le Madame
Le Madame z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru organizuje w poniedziałek (27 marca) teatralny piknik. Tak się składa, że właśnie tego dnia ma nastąpić eksmisja klubu. Jego szefowie wierzą jednak, że do tego nie dojdzie.
16-02-2006
Le Madame to "zwykły wyszynk"
Artur Brodowski, od niedawna burmistrz Śródmieścia, najważniejszej warszawskiej dzielnicy, nie ma wątpliwości: Le Madame to zwykły wyszynk, w którym chodzi tylko o to, by opić się piwa i innych trunków - pisze Anna Krężlewicz w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
16-02-2006
Warszawa. Gdzie przenieść scenę Le Madame?
Do 27 marca nakazał komornik zwolnienie lokalu, w którym działa klub Le Madame - napisaliśmy we wczorajszej "Gazecie". Znika najciekawsza scena offowa w Warszawie.
15-02-2006
Warszawa. Eksmisja Le Madame
27 marca 2006 - termin eksmisji Le Madame.
09-01-2006
Miejsce-wyzwanie
Le Madame kusi, uwodzi. Przywodzi na myśl atmosferę berlińskich kabaretów z czasów wrzenia społecznego, którym ogarnięta była Republika Weimarska, co znamy choćby z takich filmów jak Kabaret Boba Fosse'a, czy Zmierzch bogów Luchino Viscontiego. Le Madame podobnie otacza atmosfera niezwykłości i aura skandalu obyczajowego - pisze Mateusz Kanabrodzki w miesięczniku Teatr.
05-01-2006
Le Madame Sans-Gene
Szustow wie, że polska publiczność nie jest jeszcze gotowa na wiele rzeczy, które za granicą są już powszechne i oczywiste (polski widz nie oswoił się jeszcze nawet z nagością w teatrze, a cóż dopiero z "bezpłciowością") - pisze Karolina Krawczyk w miesięczniku Teatr.
02-01-2006
Góral i Madame
Krystian Legierski, lat 27, właściciel klubu Le Madame. Nie dał się zamknąć w kancelarii prawnej. Założył najgłośniejszy klub w Warszawie. Urodził się na polskiej wsi jako nieślubne dziecko, Mulat, w dodatku homoseksualista. Prowadzi awangardowy klub w konserwatywnej kamienicy. Wystawia spektakl z nagimi aktorami pod nosem PiS-owskiego burmistrza. Wyzwania to jego specjalność - jego sylwetkę kreśli Katarzyna Surmiak-Domańska w Gazecie Wyborczej - Dużym Formacie.
23-12-2005
Teatr niemoralnego niepokoju
Jaki był 2005 rok w teatrze? Ciekawy, choć trudny. Świetnym premierom klasyki i dramaturgii współczesnej towarzyszyła atmosfera wrogości wobec nowych zjawisk w teatrze. Najważniejsze, że mamy w końcu w Polsce teatr wielopokoleniowy, różnorodny, o wyraźnie ideowej twarzy - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
18-10-2005
Warszawa. Widmo eksmisji nad Le Madame
Nad Klubem Le Madame znowu krąży widmo eksmisji. Publikujemy oświadczenie w tej sprawie szefów Klubu Le Madame.
09-09-2005
Warszawa. Urodziny Le Madame
Przez trzy dni Le Madame [na zdjęciu] świętować będzie swoje drugie urodziny. Przyszłość klubu wciąż jest niepewna.
04-08-2005
Warszawa. Kłopoty Le Madame
Przyszłość Le Madame, jednego z najważniejszych ośrodków kultury offowej w Warszawie, to nadal jedna wielka niewiadoma. Ale urzędnicy coraz częściej przebąkują, że jesienią klub będzie musiał opuścić budynek przy Koźlej.
17-05-2005
Warszawa. Projekt M-25
Twórcy klubu Le Madame znaleźli nowe miejsce z klimatem, w którym można stworzyć centrum artystyczne. Tym razem na Pradze, w dawnej hali fabrycznej przy ul. Mińskiej.
02-05-2005
Kłody pod nogi Le Madame
Przyszłość Le Madame, jednego z najciekawszych miejsc na mapie kulturalnej stolicy, wciąż niepewna. Urzędnicy, początkowo oferujący pomoc i współpracę, teraz piętrzą przeszkody uniemożliwiające normalne funkcjonowanie klubu. Jak tu wierzyć w zapewnienia ratusza, że dba o rozwój kultury w mieście?
28-04-2005
Warszawa. Los Le Madame wciąż niepewny
Czy klub Le Madame, jedno z najbardziej cenionych miejsc na mapie kultury niezależnej, będzie mógł zostać w lokalu przy Koźlej 12? Urzędnicy do tej pory nie podjęli w tej sprawie żadnej decyzji. Zdążyli za to cofnąć właścicielom klubu zezwolenie na sprzedaż alkoholu
16-04-2005
Warszawa. Festyn z Le Madame
Klub Le Madame, chcąc przekonać swoich sąsiadów, że nie jest siedliskiem szatana, organizuje w niedzielę [16 kwietnia] festyn dla mieszkańców Koźlej. - Chcemy nawiązać dialog z naszymi sąsiadami - deklaruje Katarzyna Szustow [na zdjęciu] z Le Madame. Sęk w tym, że nie wszyscy sąsiedzi są do tego dialogu gotowi.
16-04-2005
The Political problem of Art & The City: Le Madame
Le Madame, a unique hub for alternative and underground cultural events, located in Warsaw's Old Town district, wants to convince the neighborhood that it is not the house of Satan. To this end, it has organized a neighborhood festival on April 17th. "We want to come to a common understanding with our neighbors," declares Katarzyna Szustow from Le Madame. The problem is that not all of the neighbors may be ready for such a dialogue.
02-04-2005
Debata o Le Madame
W redakcji Gazety Wyborczej odbyła się 1 kwietnia debata na temat przyszłości klubu Le Madame. Wzięli w niej udział urzędnicy miejscy, przedstawiciele Wspólnoty Freta - Koźla i twórcy tego oryginalnego centrum artystycznego. Przedstawiamy fragmenty dyskusji.
26-03-2005
Warszawa. Le Madame non profit
Organizację typu non profit założyli szefowie klubu Le Madame. Dzięki temu mogą się starać o bezprzetargowe przejęcie pomieszczeń przy Koźlej. Wniosek o to już trafił do urzędników.
23-03-2005
Warszawa. Janusz Pietkiewicz o Le Madame
Dziś władze Śródmieścia rozpoczną procedury przetargowe, by wyłonić najemców lokali w odzyskanej kamienicy. To, czy Le Madame będzie dalej zajmować lokal przy Koźlej, okaże się najwcześniej za miesiąc. O tym, czy Warszawie potrzebny jest klub Le Madame, mówi dziś "Gazecie" Janusz Pietkiewicz [na zdjęciu], dyrektor miejskiego biura teatru i muzyki.
23-03-2005
Warszawa. Powstało Stowarzyszenie "Galeria Le Madame"
Wczoraj (22 marca) twórcy, bywalcy i sympatycy Klubu Le Madame powołali do życia Stowarzyszenie "Galeria Le Madame", którego celem jest utrzymanie lokalu przy ul. Koźlej 12.
22-03-2005
Kaczyński plombuje kulturę
Urzędnicy Lecha Kaczyńskiego chcą zamknąć znany alternatywny warszawski klub Le Madame. Wczoraj [21 marca] w jego obronie protestowało 200 osób. Są przekonani, że Kaczyński dokonuje w ten sposób części zapowiadanej przez siebie moralnej rewolucji. Przestrzegają przed niebezpieczeństwem wybrania go na prezydenta Polski - pisze Marta Szafrańska.
22-03-2005
Zamknąć to zbrodnia
Fakt, że grupa dwudziestoletnich entuzjastów stworzyła za własne pieniądze magnetyczne miejsce spotkań swoich rówieśników, nie jest dla władz żadną wartością. Ważniejsze są paragrafy, administracyjne procedury i święty spokój. Jeżeli w imię tego typu myślenia Le Madame polegnie, będzie to fatalny komunikat dla wszystkich rozpoczynających drogę przez dorosłe życie - mówi Maciej Nowak, dyrektor Teatru Wybrzeże w Gdańsku i Instytutu Teatralnego w Warszawie.
21-03-2005
Warszawa. Pikieta w obronie Le Madame
Przeciwko zamknięciu Le Madame protestuje ok. 200 osób [na zdjęciu], które zgromadziły się dziś (21 marca) w siedzibie klubu-galerii przy ul. Koźlej w Warszawie. Wśród osób, które protestują od rana, są artyści, młodzi ludzie, studenci. Przekonują oni o niezwykłości miejsca. Niektórzy uczestnicy pikiety uważają, że decyzja o eksmisji jest polityczna.
21-03-2005
Warszawa. Eksmisja Le Madame wstrzymana
Do 30 kwietnia klub Le Madame ma czas na rozmowy z władzami stolicy na temat swojej lokalizacji. Jeżeli do tego czasu strony nie osiągną porozumienia, komornik rozpocznie eksmisję. Poinformował o tym współwłaściciel klubu Krystian Legierski oraz komornik Jacek Bogiel, który dziś (21 marca) wszedł do klubu.
19-03-2005
Warszawa. Eksmisja klubu Le Madame?
Miasto chce odzyskać zabytkową kamienicę na Nowym Mieście, w której działa m.in. klub Le Madame. Eksmisję zaplanowano na poniedziałek rano.