powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdynia. Decyzja ws. nowego terminu 45. FPFF - w czerwcu

Organizacja 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni we wrześniu jest coraz mniej realna. Decyzję w sprawie nowego terminu wydarzenia komitet organizacyjny podejmie 2 czerwca - poinformowali w środę organizatorzy wydarzenia.

Jak czytamy w komunikacie, powodami ewentualnej decyzji o przesunięciu festiwalu, do jakiej skłaniają się członkowie komitetu organizacyjnego, są "niepewność związana z sytuacją epidemiologiczną w Polsce i na świecie oraz wymuszony przez nią przestój w produkcjach filmowych".

Dyrektor festiwalu Leszek Kopeć podkreślił, że organizatorzy dają sobie jeszcze trochę czasu, by "zdobyć więcej danych i uważnie przeanalizować sytuację w polskiej branży filmowej". "Chcemy rzetelnie ocenić, kiedy i ile nowych filmów mogłoby zostać zgłoszonych do konkursu głównego w Gdyni. Wszystko jednak wskazuje na to, że jest ich zdecydowanie za mało na nabór, który zwykle przeprowadzamy w maju z myślą o wrześniowym festiwalu. Coraz bardziej realny staje się więc scenariusz przełożenia imprezy na później" - wyjaśnił.

Dodał, że ewentualny nowy termin 45. FPFF może dotyczyć listopada lub grudnia 2020 r., a nawet stycznia 2021 r. "Wszystko zależy od tego, kiedy wznowione zostaną przerwane produkcje filmowe, które pandemia zaskoczyła na różnym etapie prac" - zaznaczył Kopeć.

45. edycję imprezy początkowo planowano na 14-19 września.

W ubiegłym tygodniu ogłoszono, że konkurs na dyrektora artystycznego festiwalu wygrał filmoznawca i historyk filmu Tomasz Kolankiewicz. Stanowisko to przywrócono w ramach reformy organizacyjnej FPFF, przeprowadzonej w wyniku szerokich konsultacji ze środowiskiem polskich filmowców. Do zadań Kolankiewicza należeć będzie m.in. selekcja do konkursu głównego oraz do konkursu filmów krótkometrażowych, a także stworzenie warunków dla szerokiej dyskusji środowiskowej podczas festiwalu. Do połowy maja nowego dyrektora artystycznego ma oficjalnie powołać minister kultury i dziedzictwa narodowego na wniosek komitetu organizacyjnego.