powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Toruń. Sukcesywne otwieranie instytucji kultury

Miejskie instytucje kultury w Toruniu będą otwierane sukcesywnie - od 6, 12 i 19 maja - poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej włodarz miasta Michał Zaleski. Już w środę mieszkańcy będą mogli zwiedzić wystawę plenerową na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego.

Prezydent Zaleski podkreślił, że w instytucjach kultury zarządzanych przez miasto trwają przygotowania do ponownego otwarcia trzech placówek na takich zasadach i w takim zakresie, jaki umożliwił kolejny etap znoszenia obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Muzeum Okręgowe, które swoje wystawy ma w sześciu budynkach, zamierza możliwość zwiedzania wdrażać powoli i stopniowo.

"Już jutro w środę 6 maja będzie można wejść na dziedziniec Ratusza Staromiejskiego i obejrzeć wystawę plenerową" - powiedział Zaleski. Będzie ona poświęcona 100. rocznicy powrotu Torunia do Polski.

Od 9 maja otwarte mają zostać wystawy w budynku Ratusza Staromiejskiego, a także wieża widokowa, z której można spojrzeć z góry na Starówkę wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

"Trwają też przygotowania do otwarcia kolejnych wystaw m.in. w Domu Kopernika czy Muzeum Historii Torunia" - mówił prezydent Zaleski.

Z informacji przekazanej przez włodarza miasta wynika, że Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zamierza uruchomić dla zwiedzających - głównie dzieci i młodzieży, bo taki jest charakter tej instytucji - dwie wystawy od 19 maja.

"Chodzi o wystawy, które będą w miarę bezpieczne dla zwiedzających, szczególnie dzieci i młodzieży, i nie będą miejscem przenoszenia wirusa" - podkreślił Zaleski.

Tydzień wcześniej, bo 12 maja otwarte zostanie częściowo Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu".

"Tu także otwarcie odbędzie się w ograniczonym zakresie. Nie należy na początku spodziewać się tłumów w tym potężnym, wielki obiekcie wystawienniczym, więc nie ma potrzeby uruchamiania całości od razu" - ocenił prezydent Torunia.