powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Korzystanie z zasobów biblioteki i Pracowni Dokumentacji Teatru IT w czasie wychodzenia z pandemii

Szanowne Czytelniczki, Szanowni Czytelnicy, po długiej przerwie wracamy do pracy, na razie w ograniczonym zakresie i nie otwierając jeszcze czytelni, ale służąc pomocą poprzez realizację kwerend i porad, jak można korzystać ze zbioru Pracowni Dokumentacji Teatru i zbioru książek w wirtualnej czytelni Instytutu Teatralnego.

Drodzy czytelnicy, ponieważ do czasu odwołania epidemii Biblioteka Narodowa nie rekomenduje otwarcia czytelń dla użytkowników, nie rekomenduje również wolnego dostępu do katalogów kartkowych, księgozbioru ani czasopism, z Czytelni Instytutu, a więc z książek i analogowych zasobów dokumentacyjnych, nie będzie jeszcze można skorzystać, ale na bieżąco staramy się poszerzać naszą ofertę online.

Duża część naszych zbiorów jest już dostępna w wirtualnej czytelni w Encyklopedii Teatru Polskiego: www.encyklopediateatru.pl.

Można tam odnaleźć kilkaset książek i niemal trzysta numerów różnych czasopism branżowych http://encyklopediateatru.pl/ksiazki i http://encyklopediateatru.pl/czasopisma). Ten stale rosnący zbiór zawiera wiele spośród najważniejszych źródeł i opracowań na temat teatru polskiego. Zbiór powiększa się sukcesywnie także o nowe książki - dzięki wydawcom do 30 maja działa specjalna "półka" z książkami nominowanymi do tegorocznej nagrody PTBT. Za chwilę będzie można również mieć dostęp do wspaniałej książki Agnieszki Wanickiej "Dramat i komedia Teatrów Warszawskich 1868-1880".

Jak korzystać z Encyklopedii instruują specjalne tutoriale przygotowane przez redakcję, dostępne na FB - #przewodniketp.

Niezależnie od wszystkiego codziennie przyrasta też liczba materiałów ze zbiorów Pracowni Dokumentacji Teatru dostępna w wersji cyfrowej. Są one prezentowane w dwóch miejscach - na stronie e-teatr.pl oraz w Encyklopedii Teatru Polskiego. Dostępne są zarówno bieżące materiały prasowe, jak i uzupełniane mimo pandemii archiwalia. Od 2011 roku digitalizacja materiałów źródłowych odbywa się za pomocą specjalnego komunikatora. Przypominamy Państwu o jego istnieniu i zachęcamy do używania. To system rozbudowy wirtualnego archiwum zgodny z potrzebami Czytelników, którzy sami decydują o kolejności digitalizacji materiałów. Przycisk "zamów materiały" umieszczony jest pod każdą realizacją w Bazie Realizacji (http://www.e-teatr.pl/pl/realizacje/lista.html) i pozwala Czytelnikom wskazywać te spektakle, do których dokumentacja w postaci zdjęć, recenzji i programów teatralnych powinna zostać poddana cyfryzacji, bo potrzebują Państwo tych materiałów do pracy. Cyfrowe wersje są publikowane on-line. Baza Realizacji rejestruje wystawienia wszystkich sztuk teatralnych na scenach dramatycznych, lalkowych, muzycznych, słuchowiska Teatru Polskiego Radia i spektakle Teatru Telewizji. Liczy obecnie niemal 74 000 realizacji. Kilku tysiącom z nich towarzyszą już zdigitalizowane materiały.

Drugi z komunikatorów - "zamów kwerendę" jest umieszczony w Bazie Osób (http://www.e-teatr.pl/pl/osoby/lista.html). Po jego użyciu, przygotowujemy dokładną informację, jakie materiały znajdują się w zasobie. Baza ta zawiera informacje o twórcach związanych z polskim teatrem dramatycznym, muzycznym, tańca i ruchu, lalkowym, alternatywnym, itp. Rejestruje ponad 91 000 osób.

Na platformie ETP zachęcamy do korzystania z Bazy Wiedzy i Zasobów. Odnajdą tam Państwo materiały źródłowe, opracowania, multimedia których zbiór liczy obecnie przeszło 7 000 pozycji i coraz więcej z nich jest w otwartym dostępie - http://encyklopediateatru.pl/multimedia).

Znajdą tam Państwo również odnośniki do najbardziej wiarygodnych i wartościowych zasobów internetowych dotyczących teatru - między innymi do innych archiwów cyfrowych, teatralnych baz danych, wirtualnych muzeów, bibliotek cyfrowych i specjalistycznych wyszukiwarek: http://encyklopediateatru.pl/archiwa-cyfrowe.

Wszystkie pytania o materiały źródłowe możecie Państwo kierować bezpośrednio na adres: dokumentacja@instytut-teatralny.pl lub redakcja@encykopediateatru.pl. Kontakty mailowe z pracownikami Biblioteki znajdą Państwo na stronie Instytutu Teatralnego (https://www.instytut-teatralny.pl/biblioteka). Na podstronie Biblioteki znajdą Państwo także informacje o nowościach książkowych, bibliografie dziedzinowe dotyczące teatraliów w książkach, recenzje książek oraz filmowe archiwum spotkań z cyklu Książka w teatrze. Wirtualny katalog Biblioteki jest dostępny online: https://xn--szukamksiki-4kb16m.pl/SkNewWeb/bstart/1487

Będziemy na bieżąco reagować na Wasze potrzeby. Nadsyłajcie swoje prośby, pytania, kwerendy. Dopóki nie będziemy mogli Was z powrotem gościć w naszej Czytelni, postaramy się pomóc zdalnie lub skierować Was do zasobów cyfrowych.

Zespół biblioteki Instytutu Teatralnego