powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Polskie Radio. Słuchowisko wg Lema codziennie w Trójce

"Solaris" zostało uznane najważniejszym rodzimym dziełem literackim w plebiscycie "100 książek na Stulecie Niepodległości" radiowej Trójki w roku 2018. W zrealizowanym wówczas słuchowisku na podstawie prozy Stanisława Lema wystąpili: Eliza Rycembel, Arkadiusz Jakubik i Piotr Machalica. Od 4 maja Program 3 Polskiego Radia przypomina tę adaptację.

W cyklu adaptacji radiowych "Klasyka polska na Stulecie" w 2018 roku w Trójce nagrane zostały premierowe wersje takich powieści, jak: "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy" Sergiusza Piaseckiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Sztafeta" Melchiora Wańkowicza oraz właśnie "Solaris" Stanisława Lema.

- Od 1 czerwca 120 stron napisałem, a i te tylko dlatego stołu się trzymają bom się przeczytać ich bojący - pisał Lem do Ścibora-Rylskiego latem 1959 roku w liście z Zakopanego. Fragment tego listu przytacza Wojciech Orliński w książęce "Lem. Biografia nie z tej ziemi", w której rekonstruuje m.in. proces powstawania "Solaris". - Sześć stron (dziennie) jednej z najważniejszych powieści science fiction w dziejach gatunku! Lem jednak... nie miał poczucia, że tworzy arcydzieło. Przeciwnie, dręczyła go obawa, że wychodzi mu powieść o niczym... W finale - pisanym rok później - Lem wiedział, że wyszła mu książka zupełnie o czym innym. O czym? Tego po napisaniu tych pierwszych stu dwudziestu stron sam jeszcze nie wie. W tym momencie prawdopodobnie jeszcze jest przed napisaniem rozdziału "Mały Apokryf", w którym akcja powieści zamiera Rozdział ten jest w gruncie rzeczy pastiszem metody naukowej. W kategoriach powieści akcji - jest błędem kompozycyjnym... Z filmów Tarkowskiego i Soderbergha ten rozdział zresztą wyleciał w całości, bo też i nawet nie wiadomo, jak go sfilmować...".

Nową adaptację klasyka literatury science-fiction przygotowała Barbara Marcinik oraz zespół w składzie: Renata Szewczak, Wojciech Dorosz i Jakub Sadowski. Muzykę napisał i wykonał kompozytor Łukasz Borowiecki. Słuchowisko otrzymało znakomitą obsadę: w postać Harvey - ukochanej głównego bohatera - wcieliła się młoda aktorka Eliza Rycembel (m.in. "Boże Ciało" i laureatka Talentów Trójki w kategorii Film). Jako narrator występuje Arkadiusz Jakubik, z kolei Piotra Machalicę można słuchać w podwójnej roli Snauta i Sartoriusa.

Po raz pierwszy "Solaris" było prezentowane w Programie 3 Polskiego Radia w latach 70. w cyklu "Codziennie powieść w wydaniu dźwiękowym". W tamtej adaptacji (autorstwa Józefa Grotowskiego), w obsadzie znaleźli się m.in. Zygmunt Józefczak, Marek Walczewski, Barbara Barska, Jerzy Nowak, Leszek Herdegen i Jerzy Trela.

Emisja "Solaris" w 20. odcinkach codziennie, od poniedziałku do piątku, o godz. 11.45.