powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wałbrzych. Wirtualny projekt Teatru Szaniawskiego

Teatr Szaniawskiego kontynuuje trwające od początku pandemii prace nad projektem artystycznym "Pani Moru" według pomysłu Seba Majewska - dyrektora artystycznego i Tomasza Jękota - kierownika literackiego. Przez blisko dwa miesiące od zamknięcia instytucji, regularnie, w mediach społecznościowych i na stronie Teatru publikowane są materiały dokumentujące pracę nad projektem.

Materiały wizualne są jednocześnie składowymi tej nowatorskiej produkcji. Efektem pracy - gdy teatr zostanie na nowo otwarty i możliwa stanie się prezentacja przedstawień - będzie premiera spektaklu "PANI MORU" w reżyserii Seba Majewskiego. W spektaklu z gatunku teatru dokumentalnego zobaczymy cały zespół Szaniawskiego. Konkretna data premiery z wiadomych przyczyn jest jeszcze nieznana.

ZOSTAJEMY /

"Kolejna część pracy nad "PANIĄ MORU" nosi tytuł "ZOSTAJEMY", jest opisem stanu rzeczywistości w Wałbrzychu, w mieście, w którym swoją siedzibę ma Teatr Dramatyczny. Podejmujemy próbę oddania atmosfery tego czasu w zaprzyjaźnionych instytucjach kultury naszego miasta" - zapowiada Seb Majewski, szef artystyczny wałbrzyskiej sceny. Dyrektorzy Danuta Marosz i Seb Majewski wspólnie rozmawiają z szefami wałbrzyskich instytucji kultury: "Ciekawią nas tematy niezrealizowanych i wciąż zagrożonych planów, sytuacja pracowników. Rozmawiamy o pomysłach na działania w czasie, w którym poluzowane zostaną obostrzenia kwarantanny, a co wydaje mi się najważniejsze - o powrocie widzów, czy słuchaczy do naszych instytucji" - dodaje dyrektor.

Do udziału w tej części projektu zaproszeni zostali: Elżbieta Łaganowska - dyrektor Filharmonii Sudeckiej, Piotr Micek - dyrektor galerii sztuki BWA oraz Anna Żabska - prezes Zamku Książ. Perspektywę Teatru Dramatycznego przedstawią Weronika Krówka - kompozytorka oraz Tomasz Jękot.

PRZYJEŻDŻAMY /

Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu niemal od zawsze był teatrem młodych, debiutujących twórców - reżyserów, scenografów, dramaturgów, choreografów - a także młodych aktorów, którzy grając w Szaniawskim często studiują jeszcze w szkołach teatralnych. W kolejnej części projektu, Teatr pragnie oddać głos właśnie młodym - aktorom, studentom, tancerzom. Prezentujemy osoby, które w ostatnim sezonie zdążyły zadebiutować na wałbrzyskiej scenie, a także te, którym pandemia ten debiut na razie wstrzymała. Swojego głosu udzielili:

Katarzyna Janek, Anna Mikuła, Dominika Zdzienicka, Wojciech Marek Kozak, Sebastian Wiertelak - wystąpili w WESELU reż. Wojtka Klemma;

Mikołaj Krzeszowiec i Antoni Rychłowski - zagrają w CENCI w reż. Seba Majewskiego; oraz Piotr Czarniecki - zaproszony do obsady WIELE HAŁASU O NIC w reż. Krzysztofa Kopki.

"PRZYJEŻDŻAMY to głos z okresu pandemii, głos młodych twórców, którzy w tym sezonie zaczęli albo mieli zacząć pracę. To refleksje na temat przyjazdu do Wałbrzycha, nadzieje związane z pracą w Teatrze, a także konfrontacja tych nadziei z rzeczywistością, jaką jest zawieszenie działalności artystycznej teatru. To ważny głos młodych: o ich sytuacji życiowej, materialnej, artystycznej, w której się znaleźli, o ich marzeniach i planach." - opowiada Seb Majewski.

Wszystkie działania projektu "PANI MORU" są dostępne w mediach społecznościowych Teatru oraz na stronie https://teatr.walbrzych.pl/zostanwdomu-zostajemy-z-wami/

Do zobaczenia w sieci!