powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Internet. Konferencja "SOS dla kultury pomorskiej"

Fundacja Pomysłodalnia i Fundacja MAPA Obywatelska organizują w czwartek, 7 maja (godz. 14.30-17) konferencję online "SOS dla kultury pomorskiej". Zgłaszania akcesu - na wydarzeniu na Facebooku.

Plan konferencji:

1. Otwarcie i ustalenie zasad/kontraktu udziału w konferencji (moderowanie, zabieranie głosu)

2. Geneza i cel konferencji

3. Dobre praktyki w Polsce i na Pomorzu (urzędy, biznes, działania wspólnotowe): programy, pomysły - wystąpienia osób (trwają rozmowy, na razie mamy potwierdzenie od Pani Małgorzaty Talarczyk, Prezes pomorskiego ZASP-u) - pytania po prezentacjach, propozycje uczestników

4. Zagrożenia i porady pomocowe (prawnik) - pytania po prezentacji, pomysły uczestników

5. Co robić? - dyskusja (propozycja powstania reprezentacji/ciała do reprezentacji)

6. Kultura po pandemii - dyskusja

Liczba uczestników: maks. 100 osób/połączeń, możliwość zadawania pytań na czacie

Zapraszamy do zgłaszania akcesu na wydarzeniu na Facebooku. Decyduje kolejność zgłoszeń:

https://www.facebook.com/events/1425079570995603/

***

Organizatorzy: Fundacja Pomysłodalnia i Fundacja MAPA Obywatelska

Sytuacja, w której się znaleźliśmy, jest bezprecedensowa w powojennej historii Polski i Europy. Drastyczne ograniczenia dotknęły niemal wszystkie aspekty życia społecznego. W szczególnej sytuacji znalazło się szeroko rozumiane środowisko ludzi kultury, a w niej najmniej szans mają bezetatowcy.

W dającej się przewidzieć niedalekiej przyszłości, wydaje się prawdopodobnym fakt, że to właśnie środowiska kultury będą tymi, które najdłużej zmuszone będą pozostawać w bezruchu a skutkiem tego będą jeśli już nie są bardzo konkretne problemy związane z naszą podstawową egzystencją i możliwością utrzymania się na powierzchni choćby minimum socjalnego.

Jednocześnie, w dyskursie publicznym sytuacja niezależnych twórców, niezatrudnionych przez finansowane systemowo instytucje niemal nie funkcjonuje. Nie ma uruchomionych żadnych narzędzi ratunkowych. A jeśli gdzieś ktoś coś dla nas robi, to dotyczy najczęściej to tych z nas, którzy mieszkają i funkcjonują w wielkich aglomeracjach. Tymczasem ci, którzy na miejsce do życia i pracy wybrali region pozostawieni są sami sobie. Rośnie szybko grono naszych kolegów i koleżanek, których problemy nie ograniczają się już do utrzymania status quo ante, a do podstaw egzystencji.

Zróbmy coś aby nasz głos stał się dostrzegalny, nie pozwólmy aby "ważniejsze" kwestie przykryły tragedie, które już rozgrywają się w naszych domach. Wypracujmy wspólnie propozycje mechanizmów, które mogłyby być punktem odniesienia do dyskusji z dysponentami środków publicznych. Musimy wykazać się elementarną uczciwością wobec naszych kolegów i koleżanek artystów i animatorów kultury i w duchu Solidarności - wspólnie zastanowić się, jak można pomóc w tej trudnej sytuacji im/nam wszystkim...

Potrzebujemy konsolidacji i reprezentacji, być może z czasem jakiegoś ciała/struktury - teraz musimy wygenerować plan oraz narzędzia na najbliższy czas i chcemy to zrobić transparentnie - dlatego konferencja. Wiemy, że mamy sprzymierzeńców wśród urzędników w kilku miejscach i nie chcemy ich stracić, ale ogólna sytuacja jest b. poważna.

Konferencja to także zapowiedź II Kongresu Kultury Pomorskiej w realu - jak tylko będzie możliwość, musimy się spotkać, by budować "Kulturę na nowe czasy". W Amsterdamie rozmawiają o tym już od miesiąca a podobno Gdańsk to drugi Amsterdam.