powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Chybie. Dom kultury przeniesie się do nowej siedziby

Gminny ośrodek kultury w Chybiu (śląskie) jesienią przyszłego roku przeniesie się do nowej siedziby. Samorząd ogłosił przetarg na wykonanie remontu budynku będącego częścią nieistniejącej już cukrowni - podał chybski magistrat w biuletynie informacji publicznej.

Samorząd poinformował, że termin składania ofert upływa 14 maja. Firma, z którą zostanie podpisana umowa, będzie miała czas na wywiązanie się z niej do 29 października 2021 r.

Placówka obecnie mieści się w niewielkich pomieszczeniach miejscowego amfiteatru. Przeniesie się do wyremontowanego budynku, gdzie będzie miała do dyspozycji m.in. salę widowiskową na 120 miejsc z pełnym zapleczem, pracownie warsztatowe i galerię. Istniejący taras będzie można wykorzystywać do prowadzania na nim zajęć plenerowych. Zamontowane zostaną też kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne.

W budynku, który stanie się siedzibą domu kultury, nadal będzie działał Amatorski Klub Filmowy "Klaps", który powstał w 1969 r. Założyli go młodzi pracownicy cukrowni Franciszek Dzida, Józef Orawiec i Kazimierz Pudełko. To jedyny działający na wsi klub filmowy. Krzysztof Kieślowski realizując film "Amator" (na zdjęciu) wzorował się na postaci Dzidy. Obecnie klub zrzesza kilkanaście osób.

Inwestorem przy tworzeniu nowej siedziby ośrodka jest gmina. Do niej obecnie należy budynek. Samorząd pozyskał na renowację ponad 6 mln zł z funduszy UE.