powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Białystok. Opera Podlaska świętuje urodziny Stanisława Moniuszki online

E-obchody w 201. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki organizuje w pierwsze dni maja Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku. W ich ramach w internecie można m.in. obejrzeć koncerty, wziąć udział w warsztatach czy rozwiązać rebusy.

Opera i Filharmonia Podlaska - w myśl idei akcji #zostańwdomu - zaprasza do spędzenia dni z twórczością "wybitnego kompozytora i ojca polskiej opery narodowej" Stanisława Moniuszki przed ekrany monitorów i tabletów. Moniuszko od ubiegłego roku jest też patronem podlaskiej opery.

W ramach e-obchodów OiFP przygotowała atrakcje dla dzieci i dla dorosłych.

W sobotę w ramach cyklu #dompełenkultury zaprasza na odsłonę warsztatu barokowego. Tym razem będzie on nawiązywał do obchodzonego 2 maja Dnia Flagi. Natomiast wieczorem na swoim kanale youtube wyemituje unikalne nagranie kantat Moniuszki "Milda" i "Nikołaj" z udziałem Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej. Utwory będzie można usłyszeć po raz pierwszy.

Premierę będzie miał też urodzinowy koncert z utworami z repertuaru Moniuszki w wykonaniu solistów OiFP. Zaprezentowany zostanie w poniedziałek wieczorem na kanale youtube.

Niedziela upłynie pod hasłem zagadek i rebusów przeznaczonych dla całych rodzin, a dotyczących postaci Moniuszki i jego twórczości. W ten dzień opera zaprasza na swój profil w mediach społecznościowych, gdzie będzie zamieszczać kolejne zagadki.

Natomiast na zakończenie obchodów, 5 maja, w dzień urodzin Moniuszki, opera przygotowała retransmisję koncertu "Mieć w miłości kraj ojczysty" z repertuarem kompozytora w wykonaniu zespołów kameralnych OiFP.

Działalność Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki (OiFP) w nowym, nowoczesnym gmachu zainaugurowano we wrześniu 2012 roku operą Stanisława Moniuszki "Straszny dwór". Dźwięk kuranta ze "Strasznego dworu" Moniuszki towarzyszy widzom OiFP jako gong sygnalizujący początek przedstawień od początku działania instytucji w nowym gmachu.