powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Narodowe Tańczenie na Międzynarodowy Dzień Tańca

Międzynarodowy Dzień Tańca jest dla Polskiego Teatru Tańca okazją do roztańczenia przestrzeni Internetu. 29 kwietnia, na swoim profilu FB, Polski Teatr Tańca opublikuje materiał filmowy z udziałem zaproszonych gości, który zapoczątkuje wspólne wykonanie poloneza w sieci.

W tym wyjątkowym dniu planowaliśmy akcję społeczną w scenerii miasta - Narodowe Tańczenie - pod patronatem prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka. Taneczny korowód w rytmie poloneza przemieszczający się ul. Taczaka w Poznaniu porywać miał jak największą liczbę osób do delektowania się urodą najstarszego polskiego tańca narodowego.

Niestety z powodu pandemii koronawirusa wydarzenie nie ma szansy zjednoczyć nas fizycznie w jednym miejscu i czasie. Możemy natomiast przenieść je online i w wirtualnej rzeczywistości razem zatańczyć.

Oto nasza propozycja - w najbliższą środę 29 kwietnia na naszym profilu FB opublikujemy materiał filmowy z udziałem zaproszonych Gości, który zapoczątkuje wspólne wykonanie poloneza "w sieci".

A będzie ono możliwe, ponieważ wszystkich chętnych - a mamy nadzieję, że będzie ich bardzo wielu - zachęcamy do współtworzenia zbiorowego tańca poprzez zamieszczenie w komentarzu pod filmem zdjęcia lub krótkiego nagrania pokazującego własne wykonanie dostojnego tańca polskiego - wywodzącego się z ceremoniału polskich dworów magnackich i szlacheckich, wciąż z przyjemnością tańczonego podczas studniówek czy wesel.

Co ważne - mile widziane są zarówno tradycyjne wersje, odtwarzające kanoniczne kroki, figury i majestatyczny charakter poloneza (podpowiemy jeszcze, jak w zgodzie z tradycją go tańczyć, sporo na ten temat znajdą Państwo na YT i FB w rozmównicy "Narodowość tańca"), jak i freestyle'owe interpretacje z dużą dozą improwizacji i spontaniczności.

Z mnogości nadesłanych materiałów powstanie gromadny taniec zespołowy online, posuwający się barwnym, ruchliwym wężem w ślad za podążającymi w pierwszych parach Gośćmi.

Liczymy na Państwa gorący odzew!

Wydarzenie odbywa się w ramach akcji tańczMY, której patronem jest Instytut Muzyki i Tańca.