powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. "Orfeusz i Eurydyka" z WOK na 15-lecie TVP Kultura

W niedzielę z okazji 15-lecia TVP Kultura zostanie wyemitowany spektakl "Orfeusz i Eurydyka" z Warszawskiej Opery Kameralnej w reżyserii Magdaleny Piekorz - informuje Małgorzata Ciszkowska-Nadolny z WOK.

Ciszkowska-Nadolny przypomniała, że inscenizatorka "Orfeusza i Eurydyki" Magdalena Piekorz jest m.in. laureatką głównej nagrody Złotego Lwa na 29. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2004 r. za film "Pręgi", a reżyseria w WOK była jej debiutem operowym.

"Naszym pomysłem na realizację dzieła (Christophera Willibalda) Glucka było stworzenie wielowymiarowego spektaklu taneczno-muzycznego, który łączyć będzie klasyczną i współczesną formę wypowiedzi. Żeby oddać archetypiczny charakter utworu (utrwalonego przez tradycję mitu) w warstwie scenograficznej i kostiumowej nawiązaliśmy do antyku. Orfeusz i Eurydyka pojawią się na scenie jako posągi, które mają swoich odpowiedników wśród tancerzy (alter ego). Ci wyrażają ich emocje zamrożone przez przedwczesne rozstanie małżonków" - napisała o swojej koncepcji przedstawienia Piekorz.

Scenografię i kostiumy do spektaklu zaprojektowali Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński - twórcy scenografii do "Zimnej Wojny" (trzy nominacje do Oscara w 2019 r.) i "Idy" (film zdobył Oscara dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego w 2015 r.).

Autorem libretta jest Ranieri Calzabigi. Choreografię opracował Jakub Lewandowski. Za reżyserię świateł odpowiada Paweł Murlik, a za multimedia - Hektor Werios.

"Treść spektaklu nawiązuje do znanego mitu o miłości Orfeusza i Eurydyki, jednak dzieło Christopha W. Glucka ma szczęśliwe zakończenie. Wspaniałym solistom Arturowi Jandzie, Barbarze Zamek i Sylwii Stępień partnerują tancerze, Zespół Wokalny WOK, Ewa Mrowca na klawesynie oraz orkiestra Musicae Antiquae Collegium Varsoviense pod dyrekcją Stefana Plewniaka" - czytamy w przesłanej PAP informacji.

Premiera opery w trzech aktach "Orfeusz i Eurydyka" (wersja wiedeńska z 1762 r.) w oryginalnej włoskiej wersji językowej odbyła się w WOK 2 marca 2019 r.