powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Białystok. Wykłady, konsultacje, warsztaty podczas Tygodnia Otwartego w AT

Jak to jest: zwiedzać zakamarki pustej szkoły, w ogóle w niej nie będąc? Skonsultować się z wykładowcami? Pogadać ze studentami? Znaleźć się w świecie lalkarzy - siedząc samotnie na własnej kanapie? Akademia Teatralna mimo epidemii radzi sobie jak może i tygodnia otwartego w swojej siedzibie nie odwołuje. Zaprasza w dniach 25-30 kwietnia, oczywiście online.

Szkoła przy Sienkiewicza 14 dla studentów i kandydatów na studia póki co jest zamknięta, ale nie znaczy to, że nic się w niej nie dzieje. Dziać się będzie dużo. Tak jak co roku, w czasie tygodnia otwartego organizowanego dla tych, którzy chcą zostać aktorami, reżyserami, scenografami. Ale też w ogóle dla wszystkich, których pociąga teatr ożywionej formy.

Tyle że tym razem puls tętniącej na co dzień życiem uczelni przeniesie się do internetu, a konkretnie na strony WWW, Facebook i Instagram.

Przechadzka po zakamarkach

- Mamy wirtualny wór pełen niespodzianek, m.in. zwiedzanie zakamarków pustej szkoły, warsztaty online z wykładowcami, konsultacje dla kandydatów na studia online, wykład o teatrze plastycznym. Wyjaśnimy, czym jest ttl i pokażemy najlepsze etiudy w wykonaniu studentów, którzy specjalnie dla uczestników otworzą tymczasową poradnię studencką i przejmą nasz Instagram - informuje Magdalena Wieremiejuk z Akademii Teatralnej w Białymstoku.

Zasada jest prosta - wystarczy dołączyć do wydarzenia na Facebooku i śledzić Instagram ATB: https://www.facebook.com/events/535260184086218/

Na początek - w sobotę (25 kwietnia), o godz. 12, wszystkich chętnych - internetowo (na Fb) - zagarnie prorektor uczelni - Marta Rau i oprowadzi po najciekawszych zakamarkach ATB - oczywiście w jednorazowych rękawiczkach. Sam budynek jest bardzo ciekawy - jeden z niewielu z dziedzińcem w kształcie studni i wspaniałą historią (przed Akademią Teatralną tu mieścił się m.in. słynny Instytut Muzyczny sióstr Frankiewiczówien, które stworzyły białostockie środowisko muzyczne).

Pani prorektor pokaże najskrytsze zakamarki budynku, do których na co dzień wolno wchodzić tylko wtajemniczonym: magazyn lalek czy kulisy Teatru Szkolnego im. Jana Wilkowskiego. Kandydaci na studia (i inni ciekawscy) zobaczyć będą mogli miejsce, gdzie się uczą młodzi aktorzy, reżyserzy i studenci technologii teatru lalek, gdzie odpoczywają i jedzą posiłki i do czego służy im tzw. tramwaj.

Warsztaty i wykład

Tego samego dnia w godz. 11-15 wykładowcy uczelni zaproszą na warsztaty online za pomocą Skype'a. A będą to: Natalia Sakowicz (interpretacja prozy i wiersza), Tomasz Graczyk (świadomość ciała), Marcin Ozga (emisja głosu), Urszula Karpińska-Sterkowiec (technika mowy).

Jak się zapisać? Wystarczy wybrać interesujące warsztaty z listy (wszelkich szczegółów na temat warsztatów - szukaj poniżej) i napisać na adres: dziekanat@atb.edu.pl. W mailu należy podać wybrane warsztaty, swoje imię i nazwisko, wiek, nr telefonu i kontakt na Skype. Uczelnia potwierdzi zwrotnie udział w warsztatach lub poinformuje o braku miejsc.

W niedzielę (26 października) o godz. 12 warto posłuchać na Fb wykładu Konrada Dworakowskiego. Absolwent białostockiej AT, przez 10 lat dyrektor Teatru Pinokio w Łodzi, reżyser wielu spektakli (m.in. świetnego "Don Kichota" przygotowanego we współpracy z Grupą Coincidentia) opowie o teatrze eksperymentalnym i współczesnych inspiracjach teatru lalek.

Aktorki na Skype

W poniedziałek (27 kwietnia) o godz. 15 Łucja Grzeszczyk, aktorka Białostockiego Teatru Lalek (na ATB prowadzi zajęcia z zakresu klasycznych technik lalkowych) zaprasza kandydatów na studia na konsultacje online. Każdy kandydat będzie miał 15-20 minut do wykorzystania, w danej sesji z konsultacji może skorzystać maksymalnie 5 osób.

Jak się zapisać? Należy napisać na adres: dziekanat@atb.edu.pl, w mailu podać swoje imię i nazwisko, nr telefonu i kontakt na Skype. Uczelnia poinformuje zwrotnie, o której godzinie pedagożka skontaktuje się przez Skype.

W identyczny sposób można się rejestrować na konsultacje do innej aktorki Białostockiego Teatru Lalek - Iwony Szczęsnej, która na ATB prowadzi zajęcia z fonetyki i techniki mowy (konsultacje odbędą się w środę, 29 kwietnia, o godz. 15).

Ttl. A co to jest?

Z kolei we wtorek (28 kwietnia) o godz. 18 ceniona scenografka Martyna Stepan-Dworakowska zaprasza na spotkanie na Facebooku pod hasłem: "Ttl - z czym to się je?". I wszystkich chętnych zabierze do pracowni studentów technologii teatru lalek, gdzie wyjaśni, co się kryje pod tą zagadkową nazwą i jakie znaczenie ma studiowanie tego kierunku w jednej uczelni ze studentami reżyserii i aktorstwa. W ramach spotkania zaprezentowane zostaną prace studentów pierwszego i drugiego roku ttl, wszyscy dowiedzą się też, jakie umiejętności warto mieć, wybierając ten kierunek studiów i jak się przygotować do egzaminów wstępnych.

Przez cały tydzień działać będzie studencka poradnia. Jak wiadomo - o to, jak jest, najlepiej dopytać u źródła, czyli pogadać ze studentami starszych roczników. Będzie to możliwe za pomocą Skype'a, Instagrama lub maila (harmonogram i szczegóły uczelnia poda na Fb wkrótce).

A na finał spotkań - 30 kwietnia o godz. 18, warto znaleźć się na Fb Akademii Teatralnej i zobaczyć kompilację najlepszych etiud studenckich z ostatnich lat. Szczegóły również mają być podane wkrótce.

**

PROGRAM

*25.04 (sobota) / godz. 12 / prorektor Marta Rau / wydarzenie na Facebooku

Oprowadzanie po najciekawszych zakamarkach szkoły w jednorazowych rękawiczkach

*25.04 (sobota) / godz. 11-15 / Natalia Sakowicz, Tomasz Graczyk, Marcin Ozga, Urszula Karpińska-Sterkowiec / Skype

Warsztaty online z wykładowcami:

** godz. 11 / Natalia Sakowicz: Interpretacja prozy i wiersza / 5-7 osób / czas trwania: 60 min.

Na warsztatach z interpretacji prozy i wiersza dowiesz się, czym jest aktorska interpretacja tekstu i czym różni się od interpretacji znanej ci chociażby z lekcji języka polskiego. Zdobędziesz informacje, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze tekstów na egzaminy do szkoły teatralnej. Usłyszysz pytania, które warto sobie zadać, tworząc własną wypowiedź tak, aby być zrozumiałym, aby twoje intencje zostały właściwie odebrane. Biorąc udział w warsztatach, poznasz takie pojęcia jak: zadanie aktorskie, okoliczności założone, prawda sceniczna, intencja, podtekst itp.

Natalia Sakowicz - aktorka, absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku, gdzie obecnie pracuje, prowadząc zajęcia z interpretacji wiersza. W latach 2013-2015 związana z Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Współpracuje z wieloma teatrami instytucjonalnymi (m.in. Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, Teatr Groteska w Krakowie, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie) oraz z teatrami niezależnymi (Teatr Malabar Hotel, Teatr Latarnia). Realizuje również własne projekty teatralne. Laureatka nagród teatralnych w kraju i za granicą.

** godz. 13 / Tomasz Graczyk: Świadomość ciała / 10-12 osób / czas trwania: 60 min.

Ciało to podstawowe narzędzie aktora. Pracując z ciałem, tak naprawdę pracujemy na wielu poziomach, co powoduje, że stajemy się świadomi nie tylko własnej fizyczności, ale siebie samego - zarówno swoich możliwości, jak i ograniczeń. Dzięki temu możemy jeszcze skuteczniej realizować się w pracy scenicznej. Tak więc wiedza i ćwiczenia, z których będziemy korzystać, mają na celu pogłębić tę świadomość oraz wpłynąć na wyostrzenie percepcji w obrębie własnego fizis. Materiał wykorzystany w warsztatach bazować będzie na improwizacji ruchowej, treningu aktorskim, technikach relaksacyjnych oraz medytacji w ruchu.

Wymagania: luźny sportowy strój, skarpety, mata do jogi (lub przyjazne dla ciała podłoże) oraz odrobina przestrzeni umożliwiająca wykonywanie prostych i nieskomplikowanych ruchów.

Tomasz Graczyk - pedagog, tancerz, aktor, twórca choreografii i ruchu scenicznego w spektaklach teatralnych. Zawodowo związany z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filią w Białymstoku, którą sam ukończył w 2008 roku. Pracę akademicką rozpoczął rok później, pełniąc funkcję asystenta profesorów na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu, Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie.

** godz. 14 / Marcin Ozga: Emisja głosu / pojedynczo / czas trwania: 4 osoby x 20 min.

Warsztaty wokalne obejmą podstawowe zagadnienia z szeroko rozumianej dziedziny, jaką jest emisja głosu, uwzględniając przy tym indywidualne potrzeby każdego z uczestników. Zagadnienia: postawa (sylwetka podczas śpiewu), faza oddechowa (wdech, wydech), podparcie (praca przepony, tłoczni brzusznej), samogłoska (śpiew a mowa), artykulacja (dykcja w śpiewie), pozycja głosu (właściwe umiejscowienie głosu), przepływ powietrza (ilość i ergonomia powietrza w śpiewie), tembr głosu (praca nad brzmieniem głosu bez użycia mikrofonu), barwa głosu (śpiew a mowa), świadomość rezonatorów (piersiowy i głowowy), łączenie rezonatorów (miks, krycie, sprawdzenie skali głosu), intonacja, repertuar (podpowiedź, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy doborze piosenki).

Wymagania: każdy uczestnik/uczestniczka warsztatów proszony jest o przygotowanie piosenki z podkładem lub bez.

Marcin Ozga jest absolwentem Wydziału Instrumetalno-Pedagogicznego Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie Filia w Białymstoku oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Obecnie prowadzi zajęcia z emisji głosu w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza, Filii w Białymstoku oraz Policealnym Studium Wokalno-Aktorskim w Białymstoku. Ponadto prowadzi własną działalność artystyczną w zakresie kształcenia głosu oraz śpiewu solowego, jest współzałożycielem męskiego sekstetu wokalnego Siedem. Prowadzi wiele warsztatów wokalnych, poruszając zagadnienia z nurtu piosenki aktorskiej, estradowej, worship, gospel w kraju i za granicą. Uczestniczył w wielu projektach teatralnych, stanowiąc opiekę wokalną aktorów u boku uznanych reżyserów, m.in. Katarzyny Deszcz, Wojciecha Szelachowskiego, Marka Gierszała, Wojciecha Kościelniaka, Marii Żynel, Pawła Chomczyka czy Michaela Vogela.

**godz. 15 /Urszula Karpińska-Sterkowiec: Technika mowy/ 10-12 osób/ czas trwania: 60 min.

Warsztaty praktyczne z techniki mowy będą obejmować ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne, ćwiczenia oddechowe, połączone z wybranymi tekstami, mające na celu wydłużenie fazy wydechowej, oraz ćwiczenia wyrazistości wymowy (artykulacja, brzmienie), w oparciu o wybrane wprawki oraz krótkie teksty dykcyjne.

Urszula Karpińska-Sterkowiec - aktorka, logopeda, neurologopeda, absolwentka kierunku aktorskiego Akademii Teatralnej w Białymstoku Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, Studiów Podyplomowych w zakresie Neurologopedii na Uniwersytecie Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie oraz Studiów Podyplomowych z Logopedii w Międzywydziałowym Studium Kształcenia Pedagogicznego na Uniwersytecie Szczecińskim. Prowadzi zajęcia logopedyczne oraz z zakresu techniki mowy.

*25-30.04 / Studencka poradnia / Skype, Instagram, mail

Skontaktuj się ze studentami za pośrednictwem Skype'a, przez Instagram lub via e-mail

Harmonogram i szczegóły wkrótce.

*26.04 (niedziela) / godz. 12 / Konrad Dworakowski /wydarzenie na Facebooku

Obraz i metafora: o współczesnych inspiracjach teatru lalek

Teatr eksperymentalny, alternatywny, poszukujący ciekawego języka i formy, wyrazistego obrazu, był zawsze ogromną siłą polskiego teatru. Przekraczał granice gatunkowe i eksperymentował z materią, zmieniając proporcje między narracją wizualną i werbalną. Dawał kontekst i otwierał przestrzenie interpretacyjne dla odbiorcy ciekawego nieoczywistych skojarzeń. Korzysta z tych doświadczeń także współczesny teatr lalek, wyprowadzając widza bocznymi drzwiami z głównego nurtu w miejsce, gdzie spotykają się teatr, muzyka, ruch i poezja.

Konrad Dworakowski - reżyser, okazjonalnie scenograf i aktor. Absolwent i wykładowca białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Wykładowca Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz Pedagogiki Teatru przy Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2003-2005 był kierownikiem artystycznym Teatru Lalek Guliwer w Warszawie. Reżyserował w teatrach lalkowych i dramatycznych w Polsce oraz za granicą. Najważniejsze produkcje: "Mikrokosmos", "Hydrokosmos" Teatru Pantomimy we Wrocławiu, "Balladyny i romanse", "Historia występnej wyobraźni", "Chłopcy z Placu Broni", "Don Kichot" Teatru Pinokio w Łodzi, "Król Maciuś I" Teatru Banialuka w Bielsku-Białej oraz "Dumanowski side A" Teatru Starego w Krakowie. Konrad Dworakowski jest autorem scenariuszy i tekstów piosenek. Pisze zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Prowadzi także autorskie warsztaty z teatru formy. W latach 2009-2019 był dyrektorem Teatru Pinokio w Łodzi. Autor i pomysłodawca projektów związanych z rewitalizacją społeczno-kulturalną na terenie Łodzi, Wałbrzycha i Katowic (m.in. "Punkty Kultury", "Wjeżdżamy w bramy", "Bramogranie"). Pomysłodawca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu "Teatralna Karuzela". Zajmuje się przede wszystkim szeroko pojętym teatrem wizualnym. W swej twórczości próbuje łączyć odległe doświadczenia teatru lalek, teatru aktorskiego, teatru ruchu oraz obrazu i filmu, działając w przekonaniu o nieskończonej sile poezji i metafory scenicznej.

*27.04 (poniedziałek) / godz. 15 / Łucja Grzeszczyk /Skype

Konsultacje online dla kandydatów na studia

Łucja Grzeszczyk - aktorka Białostockiego Teatru Lalek, adiunkt Akademii Teatralnej w Warszawie Filii w Białymstoku. Prowadzi zajęcia z zakresu klasycznych technik lalkowych.

*28.04 (wtorek) / godz. 18 / Martyna Štepán-Dworakowska / wydarzenie na Facebooku

Ttl - z czym to się je?

Martyna Štepán-Dworakowska - absolwentka scenografii Akademii Teatralnej w Pradze (DAMU), Katedry Teatru Lalkowego i Alternatywnego, autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą, scenograf teatralny. Prowadzi zajęcia na kierunku aktorskim, reżyserskim i technologii teatru lalek.

*29.04 (środa) / godz. 15 / Iwona Szczęsna /Skype

Konsultacje online dla kandydatów na studia

Iwona Szczęsna - aktorka Białostockiego Teatru Lalek, absolwentka Podyplomowego Studium Logopedycznego na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku. Prowadzi zajęcia na kierunku aktorskim z fonetyki i techniki mowy.

* 30.04 (czwartek) / godz. 18 / Studenci / wydarzenie na Facebooku

Kompilacja najlepszych etiud studenckich z ostatnich lat - szczegóły wkrótce!