powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Polskie Radio. "Kartoteka" na wideo

Nie trzeba wychodzić z mieszkania, by wziąć udział w niezwykłych teatralnych wydarzeniach. Program 2 Polskiego Radia przypomina raz w tygodniu spektakle wideo, które powstały we współpracy z Teatrem Polskim w Warszawie. 22 kwietnia na stronie internetowej Dwójki będzie można zobaczyć "Kartotekę" Tadeusza Różewicza w reż. Artura Tyszkiewicza.

Spektakl z Anną Cieślak, Piotrem Bajtlikiem i Andrzejem Sewerynem - jako narratorem - w obsadzie. Tę adaptację z 2018 roku Dwójka przypomni na kilka dni przed 6. rocznicą śmierci wybitnego pisarza i dramaturga.

"Kartotekę" Tadeusza Różewicza opublikowano w miesięczniku "Dialog" w 1960 roku. Dzieło doczekało się kilkudziesięciu wystawień w polskich i zagranicznych teatrach. Autor w wielu wątkach swojego dramatu wyraźnie nawiązywał do przeżyć wojennego pokolenia, do którego sam należał (główny bohater jest ukazany w powojennej rzeczywistości - w wieku 7, 38 i 40 lat). Czy więc tekst ten jest historycznym zapisem pewnego okresu historii Polski, czy też uniwersalnym współczesnym moralitetem, który może być czytany w oderwaniu od historycznego kontekstu? Takie pytania postawił sobie reżyser spektaklu Artur Tyszkiewicz. Za reżyserię dźwięku odpowiadał natomiast Andrzej Brzoska, a muzykę przygotował Jacek Grudzień.

Spektakl, który jest rezultatem współpracy Teatru Polskiego w Warszawie z Programem 2 Polskiego Radia ma również znakomitą obsadę. W jej składzie znaleźli się: Piotr Bajtlik (w głównej roli - na zdjęciu), oraz Tomasz Drabek, Izabella Bukowska, Anna Cieślak i Lidia Sadowa, a w roli Narratora wystąpił dyrektor Teatru Polskiego - Andrzej Seweryn. Spektakl będzie dostępny od godz. 7.00 na stronie dwojka.polskieradio.pl.