powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kielce. "Twardy gnat, martwy świat" od jutra na YT

Teatr im. Żeromskiego udostępnia na swoim kanale TouTube nagranie spektaklu pt. "Twardy gnat, martwy świat" Mateusza Pakuły w reżyserii Evy Rysovej, z popisową rolą Andrzeja Platy.

Sztuka-manifest i sztuka-wygłup. Na pierwszy plan wysuwa się tu specjalna koncepcja literacka nazwana przez autora "bad writingiem". Co to jest "bad writing"? To literacki odpowiednik zjawiska, które w sztukach plastycznych nosi nazwę "bad painting". Chociaż nie do końca. "Bad writing" to świadome i praktykowane z ogromną uciechą tworzenie dobrej sztuki ze złej literatury. To tworzenie złej literatury dla dobra sztuki. To tworzenie złej literatury z premedytacją, która zmienia złą literaturę w sztukę. Tu już nie chodzi o naśladowanie kolokwialnego języka mówionego, zbieranie z ulicy, podsłuchiwanie głupot, przekształcanie, parodiowanie i hiperbolizowanie. Tu chodzi o zachwyt nad pisarską ułomnością. Nad nieudolnością. Im większa nieudolność tym smaczniejsza sztuka. Tak jest.

"Twardy gnat, martwy świat" to także koncert. Koncert i stand-up. Stand-up i dziwaczne spotkanie autorskie. To także współczesna opowieść o Hiobie. O Bogu, o szatanie i o człowieku.

"Twardy gnat" był nagradzany i prezentowany na kilku ważnych imprezach teatralnych:

XIV Festiwal Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu, październik 2014

7. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia w Krakowie, grudzień 2014

XIX Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia w Tarnowie, wrzesień 2015

nagroda aktorska dla Andrzeja Platy za rolę Człowienia

nagroda za scenografię dla Justyny Elminowskiej

Spektakl dostępny będzie od 18.04 od godz. 19 do 21.04 do godz. 23 na teatralnym kanale You Tube.