powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Nowości online w Teatrze Bagatela

Teatr Bagatela wciąż gra i czyta on-line, w weekend świąteczny przybędą nowe pozycje na wirtualnym afiszu.

W Wielką Sobotę - I BĘDZIE WESELE...J

Teatr Bagatela po raz trzeci zaprasza na sobotni wieczór z archiwalnymi przedstawieniami.

Tuż przed Wielkanocą widzowie dostaną "I będzie wesele...j" Piotra Waligórskiego w autorskiej reżyserii. Premiera sceniczna spektaklu odbyła się 27 marca 2009 na Scenie na Sarego 7. Premiera nagrania 11 kwietnia o 20.00 na teatralnym kanale YouTube: https://www.youtube.com/user/TeatrBagatela. Spektakl będzie do zobaczenia przez miesiąc.

W ramach terapii zajęciowej Teresa zdaje się przekraczać granicę między zdrowiem a chorobą, jakby to nie ona była dla swoich pacjentów, a oni dla niej. Pracę z chorymi traktuje jako ucieczkę od własnych kłopotów. Przyglądamy się niespiesznie, do czego prowadzi ukrywanie przed chorymi, że też jest się chorym. Ład świata w zakładzie zostaje zaburzony. Pojawia się niemożliwa miłość chorej Marysi (Magda Grąziowska) do nowego chłopaka w szpitalu, potem ich strach przed związkiem, ucieczka i próby samobójcze. Historia, którą opowiada Waligórski, rozmywa się w szpitalnym bezczasie, ma wyraźny początek, ale finał wybrzmi wyłącznie w śpiewanej przez Marysię piosence. Waligórski nie celuje w dziwny musical z domu wariatów. W ten sam sposób songi Teresy komentują jej stan ducha, wyrażają to, czego nie da się powiedzieć. I będzie wesele...j nie mierzy w wielką metaforę. Waligórski kładzie pokotem las naszych uprzedzeń i stereotypów. Nie ma ludzi chorych i zdrowych, granica jest płynna. Liczy się miejsce, w którym się znajdujemy. Ono nas nazywa, ono otwiera i zamyka - recenzował Łukasz Drewniak w "Dzienniku".

***

Bagatela czyta na dobranoc - "Ania z Zielonego Wzgórza"

Przypominając niegdysiejszą tradycję radiowo-telewizyjnej dobranocki o 19.00, Teatr Bagatela zaprasza nie tylko młodzież (i nie tylko żeńską) na wieczorne czytanie "Ani z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery w kanonicznym przekładzie Rozalii Bernsztajnowej.

Zasiądźcie przy Facebooku Bagateli jak kiedyś przy radiu - całą rodziną. Posłuchajcie opowieści na dobranoc: www.facebook.com/TeatrBagatela . Archiwalne odcinki będą dostępne bez ograniczeń.

Od Poniedziałku Wielkanocnego, 13 kwietnia, będzie można przez kolejne tygodnie od poniedziałku do piątku za pośrednictwem bagatelowego Facebooka śledzić przygody charakternej, rudowłosej i piegowatej Ani Shirley. Jeśli myślicie, że jest to "powieść dla dziewcząt" i że zupełnie nie przystaje do dzisiejszego świata, czas zmienić zdanie. Posłuchajcie rodzinnie: powspominajcie, poznajcie, powymieniajcie się wrażeniami.

Czytać dla Was będą Izabela Kubrak i Natalia Hodurek.

Pamiętajcie: od 13 kwietnia od poniedziałku do piątku o 19.00 Teatr Bagatela czyta na głos na Facebooku dzieciom, młodzieży i dorosłym!

***

Wciąż do obejrzenia:

do 27 kwietnia: Othello Williama Shakespeare'a w reżyserii Macieja Sobocińskiego (premiera: 5 kwietnia 2007)

do 3 maja: Hulajgęba wg Witolda Gombrowicza w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza (premiera: 21 grudnia 2003)

Kolejna projekcja:

18 kwietnia, 20.00: Zbrodnia i kara wg Fiodora Dostojewskiego w adaptacji i reżyserii Waldemara Śmigasiewicza (premiera: 17 listopada 2007)