powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. "Fantazja polska" ponownie na telewizyjnym ekranie

Spektakl Teatru Nowego "Fantazja polska" w reżyserii Macieja Wojtyszki ponownie prezentowany będzie na telewizyjnym ekranie. Po sukcesie pokazu w Teatrze Telewizji na antenie TVP1, który obejrzało ponad 1,6 milionów widzów, spektakl zostanie wyemitowany 13 kwietnia o godzinie 21.40 na TVP Polonia.

"Fantazja polska" jest inspirowana historią Ignacego Jana Paderewskiego. To żartobliwa opowieść o najważniejszym

z punktu widzenia współpracy dyplomatycznej Polski i USA momencie, ukazująca rolę kobiet w tej niezapisanej historii Polski.

Czego chciała największa śpiewaczka świata od prezydenta USA? Jaka kobieta była najważniejszą osobą w historii Polski? Czy Paderewski rzeczywiście wygrał Polskę na fortepianie? Czy może być śmiesznie kiedy jest strasznie? Na te pytania znajdziecie Państwo odpowiedź oglądając spektakl "Fantazja polska".

Spektakl Macieja Wojtyszki jest nacechowaną komediowo fantazją o zapracowanym człowieku, którego otaczały kochające osoby. Akcja zaczyna się w 1917, w Nowym Jorku, kiedy Ignacy Jan, w domowych pieleszach szykuje się do swojego występu na wielkiej scenie Carnegie Hall.

Jednocześnie trwa I wojna światowa, a prezydent USA prosi go o napisanie memorandum w sprawie Polski.

Spektakl jest przeniesieniem z Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

Reżyseria: Maciej Wojtyszko

Zdjęcia: Grzegorz Kędzierski

Scenografia: Paweł Dobrzycki

Kostiumy: Zuzanna Markiewicz

Muzyka: Piotr Moss

Obsada: Dymitr Hołówko (Ignacy Paderewski), Barbara Dembińska (Helena Paderewska), Jolanta Jackowska (Marcelina Sembrich-Kochańska),

Katarzyna Żuk (Edith Bolling Galt Wilson), Weronika Asińska (Mary Lee), Tomasz Kubiatowicz (Thomas Woodrow Wilson), Piotr Seweryński (Marcel Piou).