powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Bytom. Modlitwa artystów Opery Śląskiej w Wielki Piątek

W Wielki Piątek, dziesiątego kwietnia, artyści Chóru Opery Śląskiej pod kierownictwem profesor Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody, przygotowali dla widzów - w internecie- specjalną muzyczną prezentację. To fragment opery narodowej "Halka" Stanisława Moniuszki.

Boże mocny, święty Boże,

nad Twym ludem zlituj się!

Wszakże dłoń Twa wszystko może!

Ach! Nad nami zlituj się.

i przez Syna Twego męki

ulżyj smutnej biedzie tej,

łzom pofolguj, ukój męki

Boże Wielki litość miej!

Boże Wielki litość miej!

Ach litość miej,

a łzom pofolguj, ukój jęki,

Boże błogosław nam!

Tak brzmi tekst modlitwy w kościółku, słowa, które śpiewa Chór w polskiej operze narodowej "Halka" Stanisława Moniuszki. Ten tytuł ma niezwykłe, symboliczne znaczenie dla Opery Śląskiej w Bytomiu - od jego wystawienia 14 czerwca 1945 roku, zaczęła się historia tego teatru. Już od 75 lat, "Halka" niezmiennie pozostaje w repertuarze tej opery.

- W samym środku Triduum Paschalnego, w Wielki Piątek - dzień męki i śmierci Chrystusa, myślimy o tych, którzy cierpią i o tych, którzy przynoszą ulgę

w cierpieniu. Z nadzieją na jutro, z ufnością patrząc w przyszłość - mówi Krystyna Krzyżanowska-Łoboda, kierownik Chóru Opery Śląskiej w Bytomiu.

Wszystkie zespoły artystyczne bytomskiej opery, ćwicząc w domu, łączą się z widzami poprzez codzienne prezentacje w kanałach społecznościowych. Zapowiadają transmisje oper z największych scen świata, uczą kroków baletowych i balletfit, organizują lekcje orkiestrowe. Przygotowują także specjalne koncerty. Wielki Piątek to dzień wyjątkowej zadumy, skupienia, powagi i refleksji. W tym roku nabiera on jeszcze głębszego znaczenia. Muzyka zawsze towarzyszy uroczystościom religijnym. Także w literaturze operowej nie brakuje fragmentów odnoszących się do wiary i tradycji. Bliskość w sztuce daje poczucie spokoju i nadziei, rozwija duchowo, co jest obecnie niezwykle istotną potrzebą.

Modlitwa z opery "Halka" Stanisława Moniuszki. Słowo wstępne - profesor Krystyna Krzyżanowska Łoboda, kierownik Chóru Opery Śląskiej.

Wykonanie : Chór Opery Śląskiej

Realizacja: WALK Pictures

https://www.facebook.com/OperaSlaska/videos/278228773178506/

#OperaBliskoCiebie #zostanwdomu #operaslaskapoleca #ŚląskiePoleca #operaslaska #zostańwdomu