Rok Polski w Rosji

07-05-2014
30-12-2014
Rok 2014 w historii i kulturze
70. rocznica wybuchu powstania warszawskiego, 25. rocznica wyborów 4 czerwca 1989 r., 10 lat od wstąpienia Polski do UE minęło w 2014 r. Po latach przygotowań otwarto wystawę główną Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie; w Gdańsku - Europejskie Centrum Solidarności.
17-10-2014
Moskwa. Rosja będzie rozwijać współpracę kulturalną z Polską
Minister kultury Rosji Władimir Medinski poinformował w piątek, że Rosja będzie rozszerzać współpracę kulturalną z Polską. Przekazał, że strona rosyjska zrealizuje część programu kulturalnego odwołanego przez Polskę Roku Rosji w Polsce i Polski w Rosji w 2015 r.
26-08-2014
Moskwa. Józefowicz i Stokłosa przygotowują premierę "Polity"
Z przyjemnością zawiadamiamy, że w drugiej połowie września w Moskwie, na ogromnej scenie Teatru Armii Rosyjskiej odbędzie się premiera musicalu poświęconego gwieździe Hollywood polskiego pochodzenia Poli Negri (Barbarze Apolonii Chalupiec).
18-08-2014
Permanentny rok kultury
Gdyby to ode mnie zależało - nie rezygnowałbym z jakiejkolwiek okazji promowania rodzimej sztuki wszędzie tam, gdzie tylko istnieją na to warunki, zainteresowanie i możliwości. Wystarczająco długo patrzę na ten świat, aby dostrzec, że sprawy mojej ojczyzny a zwłaszcza kultury, postrzegane były i są znacznie intensywniej po wschodniej stronie mapy, niż na bliższym i dalszym zachodzie - pisze Sławomir Pietras w Tygodniku Angora.
05-08-2014
Rosja. Minister kultury: jednostronnie nasilimy kontakty z polskimi artystami
Mi­ni­ster kul­tu­ry Fe­de­ra­cji Ro­syj­skiej Wła­di­mir Me­din­ski oświad­czył, że od­po­wiedź jego kraju na od­wo­ła­nie przez stro­nę pol­ską Roku Pol­ski w Rosji i Roku Rosji w Pol­sce w 2015 roku bę­dzie asy­me­trycz­na. Za­po­wie­dział jed­no­stron­ne na­si­le­nie kon­tak­tów z pol­ski­mi ar­ty­sta­mi.
30-07-2014
Bojkoty i manifesty. Polska, Rosja, Ukraina
Zamiast pozować na wallenrodów rozsadzających kremlowski system za pomocą sztuki krytycznej, należy zająć się wyłuskiwaniem z rzesz popleczników Putina tych, którzy gotowi są mówić otwartym tekstem. To z nimi trzeba współpracować - pisze Joanna Wichowska w dwutygodniku.com
26-07-2014
Po odwołaniu Roku Polski w Rosji: Nie izolujmy zwykłych Rosjan
Joanna Warsza, artystka i kuratorka Biennale Manifesta, pyta polski rząd o to, co robi dla niezależnych twórców rosyjskich i jak działa na rzecz społeczeństwa obywatelskiego w Rosji. Jaki realny skutek ma przynieść bojkot kulturalny Rosji?
25-07-2014
Roman Pawłowski: Po co kulturalny bojkot Rosji? Tak nie rozwiążemy tego konfliktu
Polski MSZ, odwołując Rok Polski w Rosji, sięgnął po jedyną broń, jaką dysponuje - symbole. To przygnębiające, że nie możemy zrobić niczego, co rzeczywiście uderzyłoby w system wspierający Putina. Nie mamy odpowiednich instrumentów nacisku gospodarczego ani militarnego, a nasz głos w Unii Europejskiej jest wciąż zbyt słabo słyszalny - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
24-07-2014
Artyści o odwołaniu Roku Polski w Rosji: dialog byłby zafałszowany
- Dialog w ramach Roku Polski w Rosji byłby zafałszowany, sytuacja polityczna nie sprzyja takim obchodom - tak artyści komentują decyzję ws. odwołania Roku Polski w Rosji. Podkreślają jednak, że współpraca w sferze kultury powinna być kontynuowana.
24-07-2014
Kancelaria Prezydenta: szkoda, że Rok Polski w Rosji został odwołany
- Szkoda, że Rok Polski w Rosji i Rok Rosji w Polsce zostały odwołane -oceniła w rozmowie z PAP dyrektor prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek. Podkreśliła, że współpraca kulturalna pozostaje istotną płaszczyzną dialogu między społeczeństwami.
24-07-2014
Rosja/MSZ: umacnianie związków kulturalnych z Polską uważamy za ważne
Rosyjskie MSZ wciąż uważa za ważne umacnianie związków kulturalnych z Polską mimo decyzji Warszawy o odwołaniu obchodów Roku Polski w Rosji i Rosji w Polsce - powiadomił w czwartek rzecznik rosyjskiego resortu dyplomacji Aleksandr Łukaszewicz.
24-07-2014
Warszawa. MSZ poinformował ambasadora FR o odwołaniu Roku Polski w Rosji
MSZ poinformował w czwartek ambasadora Federacji Rosyjskiej o odwołaniu Roku Polski w Rosji - powiedział rzecznik resortu spraw zagranicznych Marcin Wojciechowski. Nie polskie działania doprowadziły do podjęcia takiej decyzji - podkreślił.
24-07-2014
Warszawa. Rok Polski w Rosji - odwołany
Obchody Roku Polski w Rosji i Rosji w Polsce, zaplanowane na 2015 r., zostają decyzją Rady Ministrów odwołane - poinformowała w środę rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Według niej wpływ na tę decyzję miało m.in. zestrzelenie malezyjskiego samolotu.
30-05-2014
Warszawa. Część przedsięwzięć Roku Polski w Rosji zostanie zrealizowana
Część przedsięwzięć kulturalnych związanych z obchodami Roku Polski w Rosji w 2015 r. zostanie zrealizowana - zapowiedział minister Bogdan Zdrojewski. Decyzja o ewentualnym odwołaniu samych obchodów zapadnie w połowie czerwca.
30-05-2014
Zdrojewski: Część pieniędzy przeznaczonych na Rok Rosji pójdzie na promocję kultury ukraińskiej
Część pieniędzy przeznaczonych na Rok Rosji pójdzie na promocję kultury ukraińskiej. - Zgodnie z procedurą ta decyzja zapadnie w czerwcu - zapowiada minister kultury Bogdan Zdrojewski. Zaznacza jednak, że nie chodzi o odwołanie Roku Polski w Rosji i Rosji w Polsce, ale o przesunięcie części środków przeznaczonych wcześniej na te wydarzenia na promocję kultury ukraińskiej.
08-05-2014
Warszawa. Kidawa-Błońska: może trzeba zawiesić Rok Polski w Rosji
Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że jej zdaniem najlepszym wyjściem w obecnych okolicznościach byłoby zawieszenie Roku Polski w Rosji.
08-05-2014
Warszawa. Tusk: obecnie trudno wyobrazić sobie Rok Polski w Rosji
Jeśli sytuacja się nie zmieni, jeśli nadal będziemy świadkami brutalnych akcji na Ukrainie, za które Rosja jest współodpowiedzialna, to trudno wyobrazić sobie przeprowadzenie Roku Polski w Rosji - powiedział premier Donald Tusk.
07-05-2014
Warszawa. MSZ: Rok Polski w Rosji może pomóc w walce z propagandą w Rosji
Inicjatywa Roku Polski w Rosji i Roku Rosji w Polsce może pomóc w walce z rosyjską propagandą dotyczącą konfliktu na Ukrainie - podkreśliła wiceszefowa MSZ Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w środę na posiedzeniu sejmowej komisji kultury.
10-04-2014
Rok Polski w Rosji, ale bez Kremla
Wpuszczajmy więc wirusa wolności, ale mądrze i skutecznie. To znaczy - nie współpracujmy z władzami. Możemy po tamtej stronie znaleźć partnerów w środowiskach krytycznych wobec Kremla. Tych, które zorganizowały w Moskwie 50-tysięczną manifestację przeciw okupacji Krymu. Rosyjska władza będzie organizatorom nieprawomyślnych imprez rzucać kłody pod nogi, ale co z tego? Niech rzuca - pisze Wojciech Maziarski w Gazecie Wyborczej.
08-04-2014
Warszawa. MSZ: wymiar polityczny Roku Rosji w Polsce - ograniczony
Rosja i Polska uzgodniły, że wymiar polityczny obchodów Roku Polski w Rosji i Roku Rosji w Polsce będzie zdecydowanie ograniczony - oświadczyła we wtorek wiceszefowa MSZ Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
08-04-2014
Warszawa. Zdrojewski o Roku Polski w Rosji i Rosji w Polsce - decyzja w czerwcu
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski powiedział PAP, że ostateczne decyzje dotyczące organizacji Roku Polski w Rosji i Roku Rosji w Polsce zapadną w czerwcu.
04-04-2014
Sceny polsko-rosyjskie
Przyszły rok miał być ukoronowaniem kilkuletniego programu wymiany kulturalnej między Polską i Rosją. Wybitny reżyser oraz sławny aktor już ogłosili bojkot - i to może być dopiero początek problemów - pisze Aneta Kyzioł w Polityce.
03-04-2014
Czy odwołać Rok Polski w Rosji?
Odwołania planowanej na przyszły rok prezentacji polskiej kultury w Rosji - teatrów, galerii, muzeów, stowarzyszeń - chcą artyści z Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej. Czy odwołać Rok Polski w Rosji? Na pytanie odpowiadają Alosza Awdiejew, Krystian Lupa i Wiktor Ross, były ambasador w Mołdawii, Armenii oraz charge d'affairs ambasady RP w Rosji.
02-04-2014
Sztuka po inwazji
Dyskusja wokół organizacji Roku Polskiego w Rosji i coraz szerszy bojkot w środowiskach artystów obudziły starą dyskusję. Czy sztuka może zmieniać świat? A może nigdy nie mogła? - pyta Dawid Karpiuk w Newsweeku Polska.
02-04-2014
Wirus kultury w Putinowskim systemie
Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej zaapelowało do MSZ i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o odwołanie zaplanowanego na 2015 Roku Polski w Rosji i Roku Rosji w Polsce - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
28-03-2014
Warszawa. Decyzja ws. Roku Polskiego w Rosji jeszcze nie zapadła
Minister kultury Bogdan Zdrojewski uważa, że nie można z dnia na dzień podejmować decyzji, które dotyczą wielu podmiotów. W ten sposób skomentował apel polityków PiS o wycofanie się z organizacji Roku Polskiego w Rosji i Roku Rosji w Polsce w 2015 r.
27-03-2014
Artyści proponują: Zamiast w Rosji, zróbmy Rok Polski na Ukrainie
"Kultura to całościowy sposób przeżywania świata. To również instrument polityki" - piszą zrzeszeni w Obywatelskim Forum Sztuki Współczesnej artyści w otwartym liście do państwowych instytucji.
27-03-2014
Trzeba zrezygnować z "Roku Polskiego w Rosji"?
Artyści zrzeszeni w Obywatelskim Forum Sztuki Współczesnej w liście do MSZ, Ministerstwa Kultury i Instytutu Adama Mickiewicza proponują, aby zrezygnować z "Roku Polski w Rosji", a w zamian zorganizować "Rok Polski na Ukrainie" - dyskusja w Radiu TOK FM.
25-03-2014
TVP. Daniel Olbrychski u Tomasza Lisa
- Myślałem, że to się już skończyło i że decyzje polityczne już nigdy nie będą przeszkadzały w projektach artystycznych, czy jeszcze poważniejszych - powiedział Daniel Olbrychski w programie "Tomasz Lis na żywo", wczoraj wieczorem. - A raptem to wróciło - dodał. Aktor odnosił się do swojej niedawnej decyzji o rezygnacji z roli w rosyjskim teatrze.
24-03-2014
Warszawa. Rok Polski w Rosji i Rok Rosji w Polsce w 2015
Trwają przygotowania do obchodów Roku Polski w Rosji i Roku Rosji w Polsce w 2015 r. - zapewniły ministerstwo kultury i MSZ. Resorty podały, że ew. decyzje w związku z konfliktem rosyjsko-ukraińskim będą podejmowane w zależności od rozwoju wydarzeń.
21-03-2014
Warszawa. Olbrychski odmawia grania w Moskwie
Piękny język Puszkina, Tołstoja, Czechowa i moich przyjaciół Okudżawy i Wysockiego zaczyna się kojarzyć z agresywną wojenną retoryką Pana Putina - pisze Daniel Olbrychski do Eugeniusza Ławreńczuka, dyrektora Polskiego Teatru w Moskwie. I odmawia grania głównej roli w spektaklu "Porwanie Europy", którego premiera jest planowana na maj.
15-03-2014
Bojkotować czy nie bojkotować? Nie zrywajmy więzów z rosyjską kulturą
W razie eskalacji konfliktu z Ukrainą kultura może być ostatnią nitką łączącą Rosję z Zachodem - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
12-03-2014
Wojna i pokój
- Przeżywam stan straszliwego napięcia, jak każdy człowiek, który ma wyobraźnię. Przyzwyczailiśmy się już do pokoju, racjonalności w polityce. I nagle spadła na nas sytuacja, że los całych krajów jest w ręku jakiegoś szaleńca - mówi reżyser teatralny Krystian Lupa w Newsweeku.
05-03-2014
Krystian Lupa o zawieszeniu swojej współpracy z rosyjskimi teatrami
Krystian Lupa - jeden z najważniejszych polskich twórców teatralnych - miał być w Moskwie i Petersburgu między 6 i 10 marca. Wizytę odwołał i zawiesił współpracę z trzema rosyjskimi teatrami. Decyzja związana jest z sytuacją polityczną na Ukrainie.
04-03-2014
Krystian Lupa odwołuje wizytę w Rosji
W ramach protestu przeciwko zbrojnej interwencji rosyjskich wojsk na Ukrainie, Krystian Lupa odwołał przewidzianą w dniach 6-10 marca wizytę w Petersburgu i Moskwie.